لازانیای قارچ محور با سس بشامل قارچ


به شمشیری در، دستور لازانیا را فراوان است...(یک، دو، سه و ...) . اینجا یه لازانیای کلاسیک با محوریت قارچ داریم. تحقیقات من نشون می دن که اگه قارچ داخل مایه گوشت کار بشه، طعم اومامی اون دچار هجمه از ناحیه گوشت می شه و شاخص قارچینگی کل غذا دچار افت محسوسی می شه. لذا اینجا یه روش انقلابی برای جداسازی و لایه لایه کردن طعم ها رو ارایه می دم. در این روش قارچ رو داخل بشامل می ریزیم و سس بشامل قارچ/پنیر درست می کنیم. علاوه بر برتری طعم، قارچ روی سطح لازانیا واقع می شه و ظاهر زیبایی هم به غذا ارزانی می داره.          

مواد لازم:

سس مورنی قارچ، دستور در ادامه
مایه گوشت، دستور در ادامه 
هشت ورق رشته لازانیا
دویست گرم پنیر موتزرلا   

سس مورنی قارچ:
دو قاشق غذاخوری کره
دویست و پنجاه گرم قارچ دکمه ای، ساطوری یا پوره شده
(پونصد گرم قارچ در صورت قارچ دوستی)
دو قاشق غذاخوری آرد
یک لیوان شیر با چربی کم
یک دوم پیمانه پنیر پارمزان 
نمک و فلفل و جز هندی به میزان لازم  

مایه گوشت:
پونصد گرم گوشت گوساله چرخ کرده
یک عدد پیاز متوسط، ریز خرد شده
سه حبه سیر، له شده
یک قاشق چای خوری پاپریکای دودی  
دو قاشق غذاخوری رب گوجه
یک چهارم پیمانه جعفری، ریز خرد شده    

سس گوشت رو با سرخ کردن گوشت(بدون روغن افزوده) آغاز کنید. وقتی گوشت روغن انداخت، پیاز به غایت ریز شده رو اضافه و سرخ کنید. در نهایت سایر مواد رو اضافه کنید. هیچ گونه آبی وارد گوشت نکنید چون یه گوشت خیلی سفت و کم آب می خوایم تا رطوبت اون وارد غذا نشه و با طعم قارچ مخلوط نشه. برای بشامل، قارچ رو خیلی ریز کنید و در کره تفت بدید. وقتی قارچ طلایی شد آرد رو اضافه کنید و تفت بدید تا خامی اون در آد. سپس شیر رو اضافه کنید و صبر کنید تا به جوش بیاد. سپس پنیر رو اضافه کنید و زیر سس رو خموش کنید. دنبال یه سس رقیق هستیم. در نهایت نمک، فلفل و جوز هندی رو اضافه کنید.            

لازانیا رو به عادت نامالوف پیش رو هوا کنید. بین لایه ها فقط گوشت بچینید و لاغیر. دست آخر تمام سس قارچ  رو روی لایه آخر بریزید. تمام پنیر رو هم روی سس بپاشید. چو نیک بنگری، جدایی گوشت از قارچ به نحو مطلوبی با این روش حاصل می شه.       

پخت در در ۳۷۵ فارنهایت ۱۹۰ سانتیگراد به مدت نیم ساعت الی چهل دقیقه یا تا جایی که پنیر کاملا برشته بشه. Comments

Nei Rang said…
لطفا جناب شف ! لازانیای خشک با آبپز شده؟
و ممنون و متشکر
Doozel said…
بسته به خودتون و جنس لازانیای مورد نظر داره. اگر مثل من رشته ای دون دار و گازپذیر می طلبید ، خشک بچینید. در ضمن من از بچگی ، از اون مراسم سید رشته خیس از آب جوش خوشم نمی یومد چون رشته ها یا به هم می چسپیدن یا در حین صید پاره می شدن
Mahnaz said…
این یکی دیگه سلطان لازانیاست بسیار خوشرنگ و خوشمزه نشون میده اگر در آینده لازانیا درست بشه میدونم که این لازانیا با این دستور خواهد بودممنون برای دستور و عکسهای قشنگ
Doozel said…
ممنون خانم مهناز