Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

سمکه حره؛ ماهی لبنانی با سس ارده و لیمواین دستورهای ارده ای (ته چین، میت بال، سس ارده) رو به خاطر می یارید؟. اینجا در همون راستا از یه دستور ماهی ارده ای لبنانی به نام سمکه حره که همانا ماهی تنوری با سس ارده و لیمو هست رونمایی می کنیم. یه دستور عالی با چربی های مفید برای بدن و بسیار خوشمزه و مناسب برای تجدید عهد گسسته آریای پاک نهاد با غذاهای دریایی. در ضمن، این غذا تعبیر یه لر خوش ذوق، از عکسی دیده شدی در کتاب آشپزی لبنانی هست و لزوما بیانگر روش اصیل طبخ این غذا نیست.     
مواد لازم:

یک عدد ماهی مناسب تنوری کردن (سنگسر، راشکو، سرخو، قزل آلا...)
نمک، فلفل، آب لیمو و روغن  به میزان لازم

برای سس:
یک دوم پیمانه ارده
یک دوم پیمانه آب گرم 
سه برش لیموی پرورده (یا یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه)     
سه حبه سیر( یا یک دوم قاشق چای خوری پودر سیر)
نمک و فلفل به میزان لازم

برای تزیین:
 یک قاشق غذاخوری  پیاز قرمز، ریز خرد شده   
یک قاشق غذاخوری  جعفری، ریز خرد شده
یک قاشق غذاخوری  سماق
یک دوم قاشق غذاخوری پرک فلفل قرمز
دو قاشق غذاخوری  دونه صنوبر(یا خرده گردو)،  بو داده     

ماهی این غذا می شه ماهی شکم پر، ماهی تابه ای  یا ماهی تکه ای تنوری باشه. من این کار رو با یک فروند ماهی سی-بس انجام دادم. اگر به بوی ماهی حساسید، مثل ماهی تنوری شکم اون رو با مواد معطر پر کنید. من ماهی رو با نمک و فلفل تنوری کردم.  روش تنوری سازی ماهی در لینک های اول و سوم توضیح داده شده.           

در حین تنوری شدن ماهی، پیاز و جعفری رو ساطوری کنید و صنوبر رو بو بدید. سس رو هم با ترکیب مواد در مخلوط کن و پوره کردن اون درست کنید. سس باید روون باشه و در این راستا به قدر مقتضی آب به اون اضافه کنید.     

ماهی رو به فر هدایت کنید و پنج دقیقه آخر مونده به طبخ ماهی، اون رو از این رو به اون رو کنید و سس رو روی اون پهن کنید و دوباره به فر بفرستید. 

با مواد تزیین روی ماهی رو بپوشونید و سرو کنید.

اگر با دیدن این صحنه خون بگریید! رواست!. برای یه مدل شیک تر می تونید تیکه های سالمون رو با روکشی از این سس تنوری کنید.

Comments

Unknown said…
یا امام هشتم
یعنی دونه صنوبر چه مزه ای می تونه داشته باشه ؟
Nei Rang said…
خیلی ممنون شف دوزل عزیز
برای این سس مورد استفاده های زیادی میشه تصور کرد.

برای تقلیل بوی ماهی اگه هنگام سرخ یا تنوری کردن آن برشهای پیاز ( برش خورده مثل کالباس, و نسبتا قطور) روی سطح خام اون گذاشته بشه, تاثیر چشمگیری داره.
Unknown said…
سلام
سایت فوق العاده ایه
اما من چرا نمیتونم عکسها رو ببینم؟
Doozel said…
با فیل- تر شکن وارد شوید