ماهی شکم پر


ماهی شکم پر روش های پخت  و مخلفات تو دلی گوناگونی داره. داخل شکم رو می شه با مایه ای متشکل از طیف  گسترده ای از مواد از رب انار و تمر هندی گرفته تا انواع سبزی و ادویه جات پر کرد. این ماهی که من برای نوروز ۹۲ پختم، تم شمال آفریقایی داره. داخل ماهی رو  با مایه ای متشکل از هریسه و  لیموی پرورده که از مواد کلاسیک آشپزی شمال آفریقا هستن پر کردم. برای سبزی هم از گشنیز و شنبلیله استفاده کردم و برای اینکه به مایه تودلی بافت( texture  ) مناسبی داده باشم، از گردو استفاده کردم. نتیجه مایه ای ترش و تند و بسیار نغز بود و مورد عنایت دوستان قرار گرفت. سرعت به یغما رفتن این ماهی به طرز نگران کننده ای بالا و در حد رکورد بود. این مورد از نظر آشپزی بسیار مطلوب و از منظر جامعه شناسی آریایی نگران کننده بود.      

مواد لازم:
یک عدد پیاز متوسط
شش حبه سیر
دو عدد فلفل سبز تند
دو قاشق غذا خوری هریسه *
نصف عدد لیموی پرورده
یک دسته برزگ گشنیز با ساقه  
یک قاشق غذا خوری شنبلیله خشک
دو قاشق غذا خوری روغن مایع
یک پیمانه گردوی چرخ کرده 
دو عدد ماهی متوسط قابل شکم پر شدن (راشکو، سنگسر، قزل آلا، صبور، سفید و  ...)
هریسه سس فلفلی از شمال آفریقاست. در صورت عدم دسترسی، یک قاشق  پوره فلفل قرمز تند رو با نیم قاشق پودر تخم گشنیز و نیم قاشق زیره مخلوط و استفاده کنید  تمام مواد توی شکم ماهی به جز گردو رو پوره کنید. نمک نزنید چون لیموی پرورده نمک داره 

برای اینکه ماهی در تماس مستقیم با فلز داغ نباشه، اون ها رو بر بستری از جعفری، سیر و لیمو قرار دادم.    
گردو رو تفت بدید تا کاملا طلایی بشه و بوی اون در بیاد. سپس مایه مخلوط کن رو اضافه کنید .

مایه داخل شکم رو تفت بدید تا خشک و در نتیجه سرخ بشه.  

آخه چه توضیحی برای این عکس بدم؟ این خوبه؟:
با قاشق قرمز و به ناز و کرشمه  داخل شکم رو از مایه پر کنید! 

روی ماهی رو هم کمی روغن مالیدم و سپس  ادویه ماهی زدم. شما هم هر ادویه ای مخصوص ماهی که در دست دارید بزنید بد نیست ولی اجباری نیست. کمی پودر لیموی امانی هم فکر بدی نیست.

در فر با دمای چهارصد فارنهایت یا همون دویست درجه خودمون برای نیم ساعت بپزید. سپس برای طلایی شدن پست، پنج دقیقه برویل  (حرارت فر از بالا)کنید.
-----------------------------------------------------------------------------------------------    
بعد نویس:
در نوروز ۹۳ این ماهی زیر رو با تغییرات زیر درمایه تو دلی اجرا کردم. هریسه روحذف کردم و به جای اون از دو عدد فلفل سبز دیگه (در مجموع چهار عدد) و یک دوم پیمانه رب انار استفاده کردم
    

Comments

Sara Ebrahimi said…
سلام اسم انگلیسی این ماهی چیه؟