Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

سس ترش کامکوات و ترخون ؛ مناسب برای انواع خوراک های گوشتی


در ادامه مغازله و معانقه با معشوق جدید؛ کامکوات، اینجا یه سس عالی همه منظوره با اون درست می کنم. این سس به غایت ترش و با مایه طعم مرکباتی هست و لاجرم با ماهی، مرغ و گوشت به شدت سازگار.  واریته های اون هم می تونن با تعویض مایع به کار رفته به وجود بیان. من مثلا اینجا برای استفاده دریایی، از آب صدف استفاده کردم. برای مرغ می شه از استاک مرغ سود جست و .... از دگر سوی به جای ترکیب کلاسیک کاری و ترخون می تونید از ترکیب های دیگه استفاده کنید.  مثلا ترکیبی مثل ترکیب مرغ موهو و یا ترکیبی ایرونی تر با زعفرون و زردچوبه.    
 در کل سس خوبی از آب در اومد و من خیلی از خودم به خاطر اختراع اون راضیم.   

برای سس ترش:
یک پیمانه مایع (بسته به استفاده؛ استاک یا آب مرغ یا گوشت برای استفاده عمومی، آب صدف یا میگو برای استفاده دریایی، آب سبزیجات، شر-آب سفید یا آب معمولی استفاده گیاهی)       
یک قاشق چای خوری  نشاسته ذرت  
یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
  یک عدد پیاز قرمز کوچک، ریز خرد شده  
دوازده عدد کامکوات، ریز خرد شده
یک  قاشق غذاخوری سیر، له شده  
یک دوم قاشق چای خوری  پودر کاری تند  
نمک و فلفل به میزان لازم  
یک قاشق غذاخوری کامپاند باتر ترخون

برای ماهی سرخ شده:    
دو عدد فیله ماهی تیلاپیا یا قزل آلا   
یک عدد تخم مرغ
یک قاشق غذاخوری ماست  
 یک دوم پیمانه  آرد نمک و فلفل زده  
روغن نباتی برای سرخ کردن به میزان لازم 

کامکوات و پیاز رو کاملا ساطوری کنید.

پیاز رو در روغن تفت بدید تا سبک بشه، سپس سیر و کامکوات و پس از مدتی کاری رو هم اضافه کنید. 


استاک یا آب یا هر زهرماری که برگزیدید(من آب صدف برگزیدم)  رو با نشاسته سرد مخلوط کنید و به سس اضافه کنید؛ توجه  کنید که نشاسته فقط در مایع سرد حل می شه و در مایه گرم گلوله می شه.  حرارت رو ملایم کنید و صبر کنید تا سس کاملا غلیظ بشه. 

برای ماهی، ماست و تخم مرغ رو هم بزنید و آرد رو هم در ظرف جداگونه ای بریزید و نمک و فلفل بزنید. ماهی رو ابتدا به آرد سپس به مایه ماست و دوباره به آرد آغشته کنید. در روغن داغ فراوون برای یکی دو دقیقه سرخ کنید.

سس آماده بهره برداری هست! از روی حرارت بردارید، کره رو اضافه و مخلوط کنید. اگه کره مرکب ندارید، یک قاشق چای خوری ترخون خشک رو جداگونه به سس اضافه کنید و از کره معمولی استفاده کنید.  برای احتیاط یه لیمو به حالت آماده باش در منطقه حاضر بود مبادا سس به اندازه کافی ترش نباشه. سس به اندازه کافی ترش بود و نامبرده بلااستفاده موند. دلم براش سوخت و خواستم به سس اضافه اش کنم ولی دیدم غذا خیلی ترش می شه و ممکنه پس بیفتم و غش کنم.           

سس رو روی ماهی ها بریزید و سرو کنید. من با سبزی پلو به مصاف این ماهی رفتم.  خیلی خیلی عالی بود! حتما باز هم امتحانش می کنم و ته همین پست نتیجه رو اضافه می کنم   

Comments

Nei Rang said…
خیلی خیلی "به به"!
تصاویر هم چشم نوازند.
فقط کاش کمی تندتر بود.
كتايون said…
آب هر زهر ماری!!! هاهاها...:)))