Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

قزل آلا و بادام به سبک شف کلراین آخرین پست سال ۹۱ رو به قزل آلا به سبک شف کلر اختصاص می دم. دستورات شف کلری مثل لیموی پرورده یا مرغ تنوری  از بهترین های شمشیری هستن و لذا من  دستور قزل الا و بادام  شف کلر به واسطه سایت وزین  اپیکوریس  رو اینجا آریایی سازی، مناسب سبزی پلوماهی شب عید و پست می کنم . دلیل این کار هم این هست که می دونم به واسطه پرورشی و رودخانه ای بودن قزل آلا، به وفور، نسبتا ارزون و کاملا تازه در شهرهای غیر ساحلی ایران گیر می یاد و لذا قوت غالب ماهوی(مصدر جعلی از ماهی) آریای های درون مرز، معمولا قزل الا هست. همچنین  فقدان یک دستور کلاسیک خوب برای ماهی قزل آلا احساس می شد و لذا این دستور شف کلر روتغییراتی هم توش دادم تا مناسب سبزی پلو هم بشه. در این راستا، لوبیای سبز رو حذف کردم و به جای جعفری، از سبزی سبزی پلو(تره، جعفری، شوید، گشنیز، برگ سیر ) استفاده کردم.

مواد لازم:
چهار عدد  قزل آلای رنگین کمان متوسط، پاک کرده و تیغ گرفته
نمک و فلفل سفید
روغن کانولا
هشت قاشق غذا خوری کره
سه چهارم  پیمانه  ورقه بادام
 دو قاشق چای خوری جعفری، ریز خرد شده
 دو قاشق چای خوری آب لیموی  تازهماهی رو کاملا تیغ گیری کنید. شما به عنوان آشپز مسول تمیزی فیله هستید و هیچ گونه تیغی نباید به بشقاب مهمان شما راه بیابه. برای فیله کردن قزل آلا ، انگشت  خود رو در زیر ردیف اول تیغ فرو کنید و در راستای ستون فقرات حرکت بدید تا تمام تیغ ها از گوشت جدا بشن و ستون فقرات با تیغ های اون درسته خارج بشن. به هر دو طرف ماهی نمک و فلفل سفید بزنید. آرد و زردچوبه رو غلاف کنید! به همه چیز که زردچوبه نمی زنن!      

تابه رو وری حرارت متوسط بزارید و دو دقیقه صبر کنید تا کاملا داغ بشه. بعد از دو دقیقه ماهی رو از طرف پوست در اون بذارید. در دستور اصلی ماهی از یک طرف در روغن سرخ می شه و روی اون با حرارت لوبیای سبز پخته می شه . من چون لوبیا سبز رو حذف کردم احتیاج داشتم با کره داغ روی ماهی رو مثل اینجا بپزم در نتیجه به جای روغن کره به کار بردم.  

ماهی رو تکون ندید و چهار دقیقه یک طرف اون رو سرخ کنید. من کمی هم سیر به تابه افزودم تا روغن با طعم سیر اینفیوز بشه. چندین بار با قاشق کره داغ رو روی سطح ماهی بریزید تا روی اون پخته بشه.   

ماهی پخت. اون رو به ظرف سرو منتقل کنید. تابه رو دستمالی بکشید تا تمیز بشه. 

هشت قاشق کره و بادام رو در تابه تفت بدید تا بادام کاملا طلایی تیره


زیر ظرف رو خاموش کنید و سبزی و آب لیمو رو اضافه کنید. 
بادام داغ رو بلافاصله روی ماهی بدید و سرو کنید.
بر طبق یک رسم نانوشته شمشیری، سبزی پلو ته دیگ کاهو داره. همچنین ترشی سیر سریع هم که جای خودش رو داره.


Comments

Unknown said…
به طرز عجیبی مطالبتون عالیه ممنون برای وقتی که میزارین
یک سوال دارم.... تو امریکا چطوری ریحون بنفش دارین؟
من ٧ سال نخوردم و الان که عکستون رو دیدم کلی هیجان زاده شدم
Doozel said…
هیجان زاده شدید؟
تمام سوپرهای بزرگ مثل
wallmart, homedepot,lows
یه قسمت باغبونی دارن و توی این قسمت های باغبونی سبزی جات خوراکی جهت کشت در منزل رو می فروشن . برید اونجا و ازشون سوال کنید. البته ریحون بشدت گرما دوست هست و پرورش اون در ایالات شمالی سخت
Unknown said…
هیجان زده ...... اشتباه تایپی بود...
منظورم ریحون بنفش به طور خاص بود.. من اینجا ندیدم
شاید دلیلش همون هست که شما گفتید....
ممنون از راهنمایتون ...