Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کیک دولچه-دِ-لِچه; کیک اسفجی با شیر عسلی

Basic Skills: slow-cooker dulce de leche
دولچه-دِ-لِچه دیگر چیست؟ (WTF is dulce de leche?)
اگر از پست کیک سه شیر یادمون بیاد، لچه در زبون لاتین می شه شیر. اگر از فیلم زندگی زیباست La dolce vita بنینی یاد بکنیم، به خاطر می یاریم که لغت دولچه می شه زیبا یا شیرین. در نتیجه به زرت قاطر می شه مطمئن بود دولچه-دِ-لِچه به معنی شیر شیرین هست. در عمل ولی به کارامل شیر دولچه-دِ-لِچه می گن. اگر عاشق شیر عسلی هستی، در نتیجه می شه مطمئن بود که دولچه-دِ-لِچه رو تجربه نکردی. زیرا که در ورطه سلوک، شیر عسلی مرحله حیرت و دولچه-دِ-لِچه مرحله فنا فی الشیر هست.   
از دولچه-دِ-لِچه گرم می شه برای پوشوندن کیک ها و دسرها استفاده کرد. همچنین می شه اون رو با میوه و یا بستنی هم سرو کرد. در این پست یه روش راحت برای تهیه اون ارائه خواهد بید!      مواد لازم:
چهار عدد تخم مرغ
یک قوطی شیر عسلی
صد و بیست گرم آرد(سه چهارم پیمانه الک شده)
یک  و یک دوم قاشق چای خوری بیکینگ پادر
پنجاه گرم(یک چهارم پیمانه) کره
یک دوم قاشق چای خوری  نمک     

دستور اصلی کیک با شیر عسلی هست. من برای تست اول طبق دستور و با شیر عسلی کیک رو درست کردم. میزان بیکینگ پادر رو اشتباها از این سایت عربی  کمتر ریختم و کیکم تپید. به منبع  پست رفتم و دیدم که میزان بیکینگ پادر سه برابر میزان سایت عربی هست و نویسنده ، قاشق چای خوری  رو با غذاخوری اشتباه گرفته.          


تصویری از بزم با کیک تپیده! البته من و خدایار از رو نرفتیم و تا ته اون رو خوردیم چون مزه خوبی می داد.

برای تهیه دولچه-دِ-لِچه  باید قوطی شیر رو روی حرارت فوق ملایم ساعاتی بجوشونید. من طبق معمول این کار رو در آرامپز انجام دادم. شما روی گاز هم می تونید این کار رو بکنید. حتی می شه این کار رو در شیشه کنسروی هم انجام بدید تا رنگ محصول رو کنترل کنید. دیدم آرام پز خالی هست و حیفه خالی بره! کمی هم سس فلوریدا هوا کردم. 

شش ساعت روی درجه ملایم و این صحنه فجیع! پوست قوطی شیرعسلی رو بکنید هم بد نیست.    

به به ! به این می گن یه دولچه-دِ-لِچه کلاسیک!    

فر رو روشن و روی دمای سیصد و پنجاه فارنهایت یا همون صد و هشتاد سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. تمام مواد رو به ترتیبی که در دستور اومده اضافه کنید و قبل از اضافه کردن ماده جدید، مایه قبلی رو خوب هم بزنید. 

تجربه من نشون داد که این کیک باید در قالب پهن و با ضخامت نازک طبخ بشه. لذا این قالب بالایی مناسب نیست. من یه قالب کمربندی بیست سانتی رو توصیه می کنم. این کیک حجیم هست و خوب اسفنجی نمی شه. 

حدود سی و پنج تا چهل دقیقه یا تا وقتی که خلال دندون به مرکز فرو رفته تمیز از اون در بیاید در فر بپزید.

بذارید تا کاملا سرد بشه. من برای نتپیدن، کیک رو کجکی خنک کردم.   Comments

shakiba said…
تعداد کیک های مردونه داره بالا میره. من تا حالا نشنیده بودم اسم اینو به نظرم خیلی جالب میاد.
Maral said…
من یک بار شیرعسلی رو جوشوندم، و چون یادم رفت سوخت و کنسرو ترکید و دیگر می توانید تصور کنید. تمام در و دیوار پر از تافی شده بود :))))
راستی فیلم دولچه ویتا (زندگی زیبا ) مال فلینی است. لاویتا اِ بِل (زندگی زیباست) مال بنینی است.
Doozel said…
ممنون من منظورم فیلم کمدی-اشک آور بنینی بود و الان می بینم که گویا اون فیلم کلمه دولچه نداره! به هر حال منظور به طور اتفاقی درست ادا شد . ممنون از حسن کامنت شما
Doozel said…
مرد اگه کیک نپزه مرد نیست
s said…
من قبلا سعی کردم یه قوطی شیرعسلی رو بجوشونم اما بعد از 100ساعتم رنگش تغیر نکرد!!!!!!!!
Unknown said…
Salam Aghaye Ashpaz,

Man in cake ro dirooz dorost kardam, kheieli baftesh لاستیکی shod ! be nazare shoma chera?
Mersi az website محشرتون
Doozel said…
بافت این کیک اصولا زیاد اسفنجی نیست . ولی لاستیکی هم نیست شاید مقدار بیکینگ پادر کم بوده
Unknown said…
سلام و عرض ادب خالصانه محضر حضرت استاد
چند تا سوال؛. اولا اینکه باید قوطی شیر رو روی حرارت فوق ملایم ساعاتی بجوشونیم . مرادتون رو اگر به دقیقه نمیفرمایید لااقل به ساعت بفرمایید. و همینطور اینکه داخل ابجوشش کنیم بجوشونیم یا خالیش کنیم داخل ظرف دیگه رو حرارت مستقیم بجوشونیم . ثانیا همزدن مواد مثلا تخم مرغها چه حدیه نبایست فوم .بشن یا خمیر قبل پخت استراحت دارد
Unknown said…
اقا یه چی دیگه موضوع به منبع پست رفتم و دیدم که میزان بیکینگ پادر سه برابر میزان سایت عربی هست و نویسنده ، قاشق چای خوری رو با غذاخوری اشتباه گرفته شما در دستور همچنان قاشق چایخوری رو اوردید..