Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

عدس پلو با سیب و لیمو؛ تخریب و نوسازی مفهوم عدس پلو


پس از پست پیشین یعنی دمپختک ماتادور، به این نتیجه رسیدم که زیرساختها برای تخریب و نوسازی مفهوم عدس پلو فراهم هستن. ملت معمولا عدس پلو رو با کشمش یا خرما و به فرمی شیرین می خورن. من از غذای خیلی شیرین خوشم نمی یاد ولی عاشق غذاهای با بالانس مناسب ترش و شیرین هستم. محققا، این جور بود که این طور شد.
این  عدس پلوی من لهجه غلیظ فرانسوی داره چون در اون از سیب درختی ترش و شیرین تفت داده در کره استفاده می شه، اگر شر-آب سفید رو هم ببنید بش که دقیقا میشه عدس پلوی پارایزین اِ-لَ-موسیو-لُ-دوزل.

مواد اولیه:

یک کیلو و چهارصد  گرم یا (چهار عدد متوسط ) رون کامل مرغ
یک قاشق چای خوری نمک
دو  عدد پیاز متوسط، نازک برش خورده
یک قاشق غذاخوری شکر  
یک  قاشق غذاخوری سرکه سیب یا سرکه شراب قرمز
یک دوم پیمانه  عدس فرانسوی یا عدس قهوه ای (خیس خورده)
دو پیمانه  برنج
سه پیمانه آب
دو قاشق چای خوری نمک
یک  قاشق غذاخوری روغن مایع
یک  قاشق چای خوری دارچین
یک دوم قاشق چای خوری پودر زنجبیل
یک دوم قاشق چای خوری  گرانول  سیر
یک  قاشق غذاخوری کره
یک  عدد سیب ترش سبز، پوست گیری و ورقه ای خرد شده  
بیست عدد برگ نعناع، ریز خرد شده
نصف  لیموی زرد
نوک قاشق پودر زعفران  
مرغ رو به یک قاشق چای خوری نمک آلوده کنید و سپس هر دو طرف اون رو برای دو دقیقه در تابه داغ طلایی کنید. نیازی به افزودن روغن اضافه نیست و روغن خارج شده از مرغ باید برای این مهم کفایت کنه.      

  مرغ رو از تابه خارج کنید و به همون ظرف پیاز، شکر، و سرکه رو اضافه کنید. حرارت رو کم کنید و به مرور پیاز رو کاراملی کنید. اگر روغن خارج شده از مرغ کافی نبود، کمی اضافه کنید.  در اون حین عدس خیس خرده، برنج، آب، دو قاشق چای خوری نمک، و  روغن رو به تابه ای وسیع و عمیق بفرستید. مرغ طلایی شده رو سطح کار قرار بدید.  تابه حاوی برنج و مرغ رو روی حرارت ملایم قرار بدید تا محتویات اون به جوش بیاد. سپس حرارت رو کم کنید، در ظرف رو ببندید، و صبر کنید تا آب جذب برنج بشه. هر از گاهی برنج رو هم بزنید تا بعضی دونه ها از آب جدا نشن وبه کف نچسپن. وقتی پیاز کاراملی شد ادویه جات رو به اون اضافه کنید و در روغن تفت بدید. وقتی آب برنج کشیده شد، پیاز داغ رو بر سطح و لابلای قطعات مرغ پخش کنید. در ظرف رو ببندید و به مدت نیم ساعت تا چهل دقیقه دم کنید.     


در حین دم کشیدن برنج سیب رو در کره تفت بدید و سپس زعفران، نعنای خرد شده، و آب لیمو رو اضافه کنید. پس از پخت برنج، مایه سیب رو بر سطح پخش کنید و ماحصل رو سرو کنید.                


            

Comments

Unknown said…
خیلی خوب بود..مزه سیبش هم واقعا حرف نداشت