Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

بادمجان تنوری با سس گوشت و سماقاینجا یه غذای تنبلانه با گوشت چرخ کرده داریم. خدمت تون عارضم که در جنوب آمریکا غذایی به نام Sausage gravy مرسوم هست و اون گریوی روی نون تست سرو می شه و غذایی سریع و خوشمزه به حساب می یاد. با الهام  از اون غذا و همچنین کمی دخل و تصرف  در راستای آریایی سازی، این غذا رو درست کردم. البته چون در فارسی معادلی برای گریوی  نداریم، اون رو سس گوشت و سماق بنامیدم . می شد اون رو بشامل گوشت و سماق هم نامید. غذای خیلی خوشمزه ای از آب در اومد و به خصوص به سماق دوستانی شبیه بنده، درست کردن اون توصیه می شه.   
         
مواد لازم:

سه چهار فروند بادمجان قلمی
روغن، نمک و فلفل به میزان لازم
نیم کیلو گوشت گوساله پرچرب
یک قاشق چای خوری تخم رازیانه
یک قاشق چای خوری مرزنجوش
نمک و فلفل به میزان لازم
دو قاشق غذاخوری آرد
یک پیمانه شیر پرچرب
یک چهارم پیمانه سماق

این غذا به طور سنتی با ساسج هوا می شه. می تونید اون رو ابتیاع بفرمایید، درست کنید و یا مثل من (برای همدردی با عزیزانی که دستشون از ساسج کوتاهه)  با مخلوط کردن گوشت و ادویه جات مورد علاقه تون ساسج واره ای درست کنید. اگر مایه رو از شب قبل یا ساعاتی قبل مخلوط کنید و در یخچال قرار بدید بهتره تا به قول فرنگی ها  طعم ها با هم ازدواج کنن.           

  بادمجان رو مثل این پست تنوری کنید. پست رو که دوباره خوندم متوجه شدم که روحم هم از وجود ادویه ای به نام  جان نثاری خبردار نبود و لذا یا تعداد پست هم داره زیاد می شه و یا آلزایمر داره بر من مستولی می شه. اگر خواننده ثابت هستید و اون پست رو خونده بودید و شما هم جان نثار رو یادتون رفته بود، طی کامنتی بنده رو دلداری بدید. کامنت های حاوی دروغ مصلحت آمیز هم پذیرفته می شن.      


ساسج یا مایه گوشت رو در تابه از قبل داغ کاملا طلایی کنید. تکرار می کنم که گوشت آب پز نمی خوایم  و گوشت باید کاملا طلایی بشه. سپس آرد رو اضافه و حرارت رو ملایم کنید و آرد رو کاملا بو بدید. چربی در اومده از گوشت باید کاملا کفایت کنه، در غیر اون صورت  کمی روغن یا کره اضافه کنید. سپس شیر رو اضافه کنید و اون قدر حرارت بدید تا سس قوام بگیره. اگر پیاز داغ آماده ندارید، می تونید در مرحله بعد از سرخ کردن گوشت و قبل از افزودن آرد، پیاز خام رو تفتی بدید با گوشت. ترکیب ادویه آلات کاملا دلخواه هست و من به رازیانه و مرزنجوش بسنده کردم.  
 عکس بالا در سیستم پادساعت گرد می باشد و لذا از این حیث بی نظیر می باشد.            

ترشی، رنگ و بو و برنگ این غذا از سماق می یاد. لذا در خاتمه مقادیر متنابهی سماق به سس اضافه کنید.     

آخه چه توضیحی برای این بدم؟ این خوبه؟
" چو خنیاگر غمگین بدون ساز
 شکم بادمجان بدر به ناز
 بر بستر برنج زعفرانی بگذار به اشک نیاز!".

اگر گوشت رو خوب سرخ کنید و اون رو با برنج کره ای-زعفرونی سرو کنید، نتیجه طعمی شبیه به چلوکباب رو در ذهن ها متواتر می کنه. در ضمن این رو می شه بدون بادمجان و یا با سبزیجات دیگه هم سرو کرد. ورژن گیاهی به جای گوشت می تونه قارچ سرخ کرده داشته باشه. در ضمن به این ورژن می شه مثل خورش قیمه، سیب زمینی سرخ کرده هم افزود.           

Comments

Nei Rang said…
This comment has been removed by the author.
Nei Rang said…
دل قوی دار که نسیان همه را دریافته
حافظ هم یاد ندارد که یاری داشته
Doozel said…
دستت درد نکنه . مطمئن هستم که مصلحت آمیز نبود
Sarah Ka said…
man emrooz in ghaza ro dorost kardam amma chera bademjoon kababi man siah shod? nasookhte bood faghat siah rang shodan????tooye aluminum foil rap nakardam...mostaghim gozashtam too oven
Doozel said…
توش سیاه شد یا روش؟ مزه سس خوب بود؟
Sarah Ka said…
too va roo har do siah shod...mazeye sos allliii bood...man fek kardam dalil somagh hast ...vase hamin az un rooz be baad 1 ghashogh somagh too hame ghazaham mirizam ...
Doozel said…
حتی بادمجونش معیوب بوده
Dawn said…
ساعت‌گرد نیست؟!ا
Doozel said…
چرا هست! از بس ساعت عقربه ای ندیدم تازگی ها جهتش یادم رفته