Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

مرغ بیست دقیقه ای پاییزی در سس کدو تنبل و دارچین


پاییزه و لذا تک برگ خزون تو دشت جنون میریزه در نتیجه اینجا اولین دستور پاییزی رو از خودم در می کنم. خورش مرغ به سبک بیست دقیقه ای و با سس کدو حلوایی و دارچین. این خورش خیلی خوشمزه از آب در اومد و لذا هوا کردن اون رو به شما عزیزانم توصیه می کنم. حتی اگر این مقوله بیست دقیقه ای رو عبث و سوسول بازانه می دونید، می تونید اون رو به سیستم غیر بیست دقیقه ای-علی اصغری(ر.ک. علی پروین)- خودتون درست کنید.       

مواد لازم برای دو نفر:

دو عدد سینه مرغ بدون پوست و استخوان
نمک، فلفل و روغن به میزان لازم

برای سس:
دویست و پنجاه گرم کدو تنبل پخته
یک عدد پیاز قرمز متوسط، ریز خرد شده
یک قاشق غذاخوری سیر، رنده شده
یک قاشق غذاخوری زنجبیل، رنده شده
یک چهارم قاشق چای خوری دارچین
یک هشتم قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز
یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه
یک قاشق غذاخوری پودر لیمو امانی
یک قاشق غذاخوری رب گوجه
یک قاشق غذاخوری سرکه سیب 

بهترین روش پخت کدو تنبل تنوری یا کباب کردن اون هست. بهترین روش استفاده از حرارت منقل پس از اتمام پخت کباب هست. کدو رو تکه کنید و از سمت پوست روی آتیش بگذارید و برید کباب بخورید و اون رو نیم ساعتی به حال خود رها کنید.     

پس از نیم ساعت کدو می پزه و خوشبختانه کمی دودی هم می شه. پوست سوخته رو بزدایید. فیله رو در یخچال یا فریز برای استفاده های بعدی نگهداری کنید. اگر حال این کار رو ندارید، این انتخاب ها رو دارید: کنسرو پوره کدوی آماده، کدوی تنوری شده و یا کدوی ریز و آب پز شده. به هرحال این دستور بیست دقیقه ای بر اساس کدوی از قبل پخته آماده هست و در غیر این صورت باید زمانی هم برای پخت کدو اختصاص بدید.            

پیاز رو خرد کنید. اگر دوست ندارید در اثر پیاز اشک بریزید، ته پیاز رو در حین خرد کردن از اون جدا نکنید(گوشه بالا و چپ).  نیمی از کدو رو خرد و نیمی دیگه رو با کمی آب پوره کنید. در ضمن به زرت قاطر می شه در عکس مواد اولیه یه سیب زمینی رو هم دید. اون اختیاری هست و چون در قالب بیست دقیقه ای نمی گنجید در نهایت وارد غذا نشد. دوست داشتید اضافه کنید بد نمی شه.

مرغ رو به عادت مالوف بیست دقیقه ای هوا کنید. در تابه دیگری پیاز، سیر و زنجبیل رو تفت بدید. 

اگر غیر بیست دقیقه ای حال می کنید، در این مرحله می تونید سینه مرغ خرد شده رو با کمی روغن بیشتر اضافه کنید و پنج دقیقه تفت بدید. ولی در سیستم ما، در این مرحله ادویه ها رو به پیاز اضافه می کنیم و تفتی می دیدم. سپس نیمه ریز شده کدو رو اضافه می کنیم و تفتی می دیم. روغن کم بود اضافه کنید. اصولا دستورهای من میزان روغن نداره و مقدار اون بسته شخص شماست.      

رب گوجه رو هم اضافه کنید. سپس سرکه رو اضافه کنید تا دی-گلیزی هم کرده باشید.      

در نهایت پوره کدو رو اضافه کنید و حرارت بدید تا سس قوام بگیره.  

فوت کوزه گری اینجاست! آب ته تابه مرغ رو حتما به سس برگردونید.   

مرغ رو برش بزنید و با سس سرو کنید. من با کمی برگ سیر خرد شده تزیین کردم.   

Comments

Maral said…
وای چه عالی! من که عاشق کدوحلوایی هستم. حتماً درستش می کنم
fatima said…
سلامچون عجله دارم اینجا مینویسم اگه جاش اینجا نیست میتونید جواب ندید یا اصلا پاکش کنید تو پست خودش نوشتم.

«سلام و ممنون بابت دستور جالبتون (Pistachio Parfait- پارفه پسته ای - http://www.shamshiricafe.com/2011/05/pistachio-parfait.html).
فقط میخواستم ببینم این دستور چه مقدار آب باید با شکر بذاریم بپزه؟؟ مقدار آبش چقدره؟ و این که یک واد این رسپی چقدر پارفه بهمون میده؟»
sarviiiii said…
مثل همیشه عالی
Unknown said…
merci azatoon kheily zahmat mikeshid man ino dorost kardam, maze kadoo tanbal toosh gom bood, benazaram adviehash keily ziade va kadoosh kam. man doost nadastam :(