Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

سوپ عدس


در این دوشنبه بدون گوشت، یه سوپ عدس مقوی و سالم داریم. این سوپ تقریبا بی کربو هیدرات و تحقیقا بدون چربی هست و برای رژیم عالی هست. حبوبات پروتئین دار هستن و انرژی رو به تدریج آزاد می کنن و در نتیجه بسیار مناسب رژیم یا روزه هستن.  به دلایل فوق الذکر من این غذا رو اکثر شب ها مصرف می کنم و لذا در پخت اون تبحر دارم.
 پس از آزمودن حبوبات متفاوت، به تجربه بر من ثابت شد که به کاربردن توامان عدس، ماش و دال بهترن نتیجه رو حاصل می کنه. عدس مزه خوبی می ده، ماش مزه و لعاب خوبی ارزانی می داره و دال سوپ رو سبک و خوش بافت می کنه. ادویه جات حیاتی هم برای حصول عدسی خوب عبارت از آویشن و زردچوبه هستن. پیاز فراوون هم باعث لعاب سوپ می شه. اون مورد آخر یعنی  چیلی خشک اختیاری موکد هست.   

مواد لازم:

دو پیمانه عدس قهوه ای
یک پیمانه ماش
یک پیمانه دال عدس
دوازده پیمانه آب 
دو عدد پیاز متوسط، ریز خرد شده
شش حبه سیر
چند شاخه آویشن تازه(یا یک قاشق چای خوری پودر آویشن)
دو قاشق چای خوری زردچوبه
یک قاشق غذاخوری پودر کاری
دو قاشق چای خوری پاپریکا (ترجیحا دودی)
شش عدد میخک
یک عدد چیلی خشک بزرگ (اختیاری و ترجیحا دودی)
    
بهترین وسیله پخت عدسی، ظرف سفالی و به خصوص آرام پز سفالی هست. البته دیگ معمولی هم جوابگوست. تمام مواد رو مخلوط کنید و روی درجه زیاد برای هشت ساعت بپزید. آری درجه زیاد آرام پز تا حبوبات مغزپخت بشن. در دیگ معمولی هم برای چندین ساعت با در بسته و حرارت ملایم روی گاز بپزید تا کاملا مغز پخت بشه.  

مواظب باشید عدس دون دار نباشه که عواقب اون رو به صورت گاز احساس خواهید کرد. برای کمتر رژیمی کردن این سوپ می شه به اون خامه، شیرنارگیل یا پیاز داغ اضافه کرد.     

یکی از کارهای مورد علاقه من ولی افزودن اسفناج خام به سوپ داغ هست.


Comments

Niloofar said…
خوشمزه.... اگه اسفناج رو به چایی هم اضافه کنین، رسالت اسفناج بر این کره خاکی رو به اتمام رسوندین ...

غذای چینی‌ هم بذارین و باز هم غذای ۲۰ مین لطفا :D
Doozel said…
غذای چینی زیاد با زائقه آریایی جور نیست. البته یه کارش می کنم
s said…
عدس دون دار چیه؟
Doozel said…
یعنی نیم پز
Nei Rang said…
آقا اجازه !:
میتونیم یه کم "تمر" هم اضافش کنیم؟
Dawn said…
من این رو امتحان کردم ومستقیم رفت تو لیست غذای هفتگی. (یه کمی هم جو اضافه کردم چون تو قفسه بود)
اینجا هنوز فصل اسفناج نشده وگرنه اون رو حتما امتحان می‌کردم.