خورش کاری مرغ و ماش


در این پست، کاری ماش و مرغ داریم. غذایی مقوی و پر پروتئین و صد البته خوشمزه؛ اصولا ماش از خوشمزه ترین حبوبات هست و لعاب خوبی هم به غذاها می ده. در ضمن این غذا رو می شه به صورت بدون گوشت هم مصرف کرد و لذا من این پست رو به دو پست گیاهی و غیرگیاهی شکوندم. خوبی این غذا اینه که می تونید اون رو بدون نون و به عنوان یه غذای پر پروتئین و کم کربوهیدرات و لذا به عنوان غذایی رژیمی تر هم مصرف کنید.       
مواد لازم:
یک پیمانه ماش خام 

یک عدد پیاز بزرگ، ریز خرد شده
سه حبه سیر، له شده
دو سانت ریشه زنجبیل، رنده شده
دو عدد فلفل سبز تند،  ریز خرد شده
یک قاشق چای خوری گرم ماسالا
یک دوم قاشق چای خوری پودر زیره
 یک دوم قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز
یک قاشق چای خوری زردچوبه
چهار عدد گوجه رسیده متوسط،  رنده یا پوره شده
یک چهارم پیمانه خامه
آب یک عدد لیموی زرد بزرگ
گشنیز خرد شده برای تزیین  
یک عدد مرغ کامل، تکه شده
پیاز رو روی حرارت تفت بدید تا کاراملی بشه یا مثل من از پیاز داغ فله ای تولیدی در حجم انبوه استفاده کنید. سپس سیر، زنجبیل و فلفل(یکی سالم و دیگری ریز خرد شده)  رو هم اضافه کنید و تفتی بدید. در نهایت تمام ادویه ها رو اضافه کنید و در روغن موجود تفت بدید.   

ماش رو هم از قبل و جداگانه بپزید تا کاملا نرم بشه. تغییر حجم رو دارید؟ این حاصل از یک پیمانه ماش خام هست. ماش پخته رو به تابه اضافه کنید و پنج شش دقیقه حرارت بدید تا مواد مخلوط بشن. در این حین گوجه ها رو هم چرخ یا رنده کنید.  

گوجه رو اضافه کنید و ده دقیقه حرارت بدید تا جا بیفته.    

برای ورژن با مرغ ، مرغ رو از قبل کاملا بپزید  و با سپس با این سس مخلوط کنید و ده دقیقه حرارت بدید. . در این مرحله خامه رو اضافه کنید. اگر وقتی که این پست رو می خونید هوا گرم هست، می تونید از خامه صرفنظر کنید تا غذا سبک تر بشه ولی در زمستون حتما اون رو اضافه کنید.  دست آخر آب لیموی تازه رو هم به غذا اضافه کنید. این چیزی که می بینید با نصف دستور هست و نصف دیگه رو با تخم مرغ  و برای ورژن گیاهی درست کردم. این غذا برای چهار نفر کافی خواهد بود.  
این غذا بسیار مقوی هست و در صورت تمایل به رژیم می تونید خامه رو حذف کنید و اون رو بدون نان و برنج به صورت خالی مصرف کنید.

Comments

Mariam A said…
عجب چیزی دست تون درد نکنه
باید درست کنم
ضمنا آش جو خاله خانم عالی بود دست شما و خاله خانم و زن دایی مهین و =)))نیلوفر جون درد نکنه

امضا: مشتری ثابت، دلاور چهارم
Doozel said…
زن دایی مهین مال نیلوفر هست، که همون خاله من می شه
somi kh said…
پخته شد ، خورده شد، به کله گنده ها دعا فرستاده شد