02 January 2014

فیلی چیز استیک برگر


از فرسکو ملت براتون اینجا نوشتم. این تیره از برگر با نون تست تهیه می شه و از اون و برگرهای تولید شده با نون تست به عنوان پدر برگرهای فعلی یاد می شه. اینجا یه نوع patty melt بر اساس ساندویچ فیلی چیز استیک داریم. این تیره از برگرها معمولا کاهو یا سبزیجات نداره ولی شما کماکان می تونید بسته به ذوق خودتون در اون تغییرات دلخواه رو بدید. مثلا می تونید نوع پنیر رو عوض کنید یا یه خیارشور رندیده در اون بگنجونید و قص علی الهذا...

مواد لازم برای هشت عدد ساندویچ:

یک عدد پیاز قرمز بزرگ، ریز خرد شده
یک عدد فلفل دلمه ای سبز بزرگ، ریز خرد شده
نمک و فلفل به میزان لازم
یک کیلو گوشت چرخ کرده گوساله کم چرب
شانزده ورق نون تست
نیم پیمانه مایونز
نیم پیمانه پارمزان  

در ابتدا، فلفل دلمه و پیاز رو کاملا ریز خرد کنید و در روغن تفت مختصری بدید تا سبک بشن. نمک و فلفل فراموش نشه. کنار بگذارید 

از گوشت هشت گلوله صد و بیست و پنج گرمی درست کنید. هر گلوله رو دو نیم کنید(اینجا من دوبل کار کردم و نصف نکردم ). تابه رو روی حرارت متوسط رو به زیاد قرار بدید و صبر کنید تا کاملا داغ بشه. به روغن اضافی احتیاجی نیست. فقط به تابه نمک فراوون بزنید(نمک به گوشت لازم نیست)  دو گلوله رو به همراه دو ورق نون روی تابه قرار بدید.   

بلافاصله با کف گیر، گلوله ها رو به سطح تابه فشار بدید تا کاملا یکنواخت پهن بشن. مایونز و پارمزان رو با هم مخلوط کنید.     
پس از دو دقیقه گوشت ها و نون ها رو از این رو به این رو کنید و سپس دو قاشق غذاخوری از مخلوط مایونز و پنیر و دو قاشق از مایه پیاز و فلفل روی یکی از گوشت قرار بدید.  

گوشت دوم رو روی گوشت اول قرار بدید و با کف گیر فشار بدید تا یکنواخت بشه. وقتی گوشت پخت اون رو روی یکی از نون ها قرار بدید و نون دیگه رو روی اون قرار بدید و دوباره با کف گیر فشار بدید تا آب گوشت به خورد نون بره.         

عجب دود و دمی هوا کرده این ساندویچ! 

این کمی به قول اینوری ها Medium rare یا خوندار بود. من اینجوری دوست دارم. شما اگه پخته دوست دارید باید مثل شکل زیری عمل کنید.   
دومی رو ایرونی پسند و نازک تر گرفتم.  و گلوله های کوچیک تری از گوشت گرفتم. 

در نتیجه اینجوری شد. ولی گوشت در عوض برشته تر شد. 

برگردوندن این یکی کمی مشکل تر هست و متلاشی می شه و مثل قبلی تمیز برنمی گرده. 

ولی گوشت کاملا برشته می شه و قرمزی نخواهد داشت. در ضمن خواستید نون کمتر برشته بشه، اون رو زودتر از تابه خارج کنید. و به گاه درست کردن برگر دوباره به تابه برگردونید.  

3 comments:

Maral said...

خیلی عالی به نظر میاد و عملی هم هست. اونجا منظورتون این بوده که صبر کنیم تابه دوباره داغ بشه بعد توش گوشت بذاریم، یا بعد از اینکه داغ شد گلوله ها رو فشار بدیم؟؟؟

Doozel said...

تابه باید اول داغ بشه سپس گوشت اضافه بشه و پهن بشه

نیلوفر said...

سلام دوزل خان.یه سوال تو قسمت چیزکیک ژاپنی پرسیدم.ممنون میشم جوابمو بدین