Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

چاتنی بادام زمینی و نارگیل

                        
این چاتنی رایج در مناطق جنوبی هندوستان رو اول بار در بوفه یه رستوران هندی ملاقات کردم. در هیاهوی انبوهی از کاری های چرب و چیلی و کباب های تندوری، سس کرمی رنگی که کنار تعدادی پن کیک برنجی گرد و به غایت سفید سرو شده بود، توجه من رو به خود جلب کرد. بدون اطلاع از مواد اولیه سس، یکی از پن کیک های سفید رو به کمی از اون آلودم و نتیجه من رو یاد حمص رقیق شده انداخت.  چاتنی در عین شباهت به حمص، با اون تفاوت های مزه ای بنیادی هم داشت و وجود یه طعم خاص که نمی شد حدسش زد ذهن من رو مشغول خود کرده بود. دوماد نیویورکی اعتقاد راسخ داشت که طعم کنجد رو احساس می کنه و من معتقد به وجود بادام هندی بودم. پس از پرس و جو از عناصر هندی موجود در محل، معلوم شده که اسم سس چاتنی بادام زمینی هست. بنده در موج های بعدی حمله به بوفه همواره قاشقی از این سس رو روی برنجم می ریختم و به پن کیک سفید هم وقعی نمی نهادم. اینجا دستوری که به مدد اینترنت سرهم بند شد رو تقدیم می کنم.    

مواد لازم:
یک دوم پیمانه بادام زمینی
یک عدد فلفل کشمیری بزرگ (یا یک قاشق چای خوری پودر چیلی یا پاپریکا)  
یک دوم پیمانه نارگیل تازه رنده شده
یک دوم قاشق چای خوری نمک 
یک چهارم قاشق چای خوری پودر سیر
یک چهارم قاشق چای خوری پودر زنجبیل (یا دو برابر زنجبیل تازه رنده شده)
دو قاشق غذاخوری ارده 
همه مواد رو در مخلوط کن پوره کنید. به مقدار مقتضی آب گرم اضافه کنید تا مخلوط کن به راحتی بچرخه و به بافت ماست رقیق برسید. از نارگیل خشک حتی المقدور استفاده نکنید چون اون عطر و طعم نارگیل تازه رو نداره. در صورت استفاده از پودر نارگیل، مقدار آب شما باید بیشتر باشه چون نارگیل به تدریج آب جذب می کنه و سس به تدریج سفت می شه.     

Comments

Nei Rang said…
به به!
سپاسگزار شف دوزل گرامی
سسی عالی, با مورد مصرف گوناگون
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
mali said…
به به فقط عکس آخر