Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کروکت سیب زمینی کوبایی


کروکت کوبایی و خوراک پیکادیلو آوردم خدمتون. کروکت این پست رو می تونید نوعی کوکوی سیب زمینی با مغز گوشت چرخ کرده کوبایی قلمداد کنید. پیکادیلو خوراک کوبایی و متشکل از گوشت چرخ کرده، سرخ شده و بزک شده با ادویه جات و رب گوجه هست؛ لذا اون رو می شه از خاندان غذاهای مشابهی مثل چیلی کن کارنه و یا بیج بیج شمالی هم قلمداد کرد. به دلیل وجود کیپرز، زیتون و کشمش، این مورد از موارد قبلی مهیج تر هست و علاوه بر اون می تونه مثل موارد قبلی به طرق متفاوت صرف بشه (چلوی ساده، نون، پاستا، ساندویچ و ...).

اما بنده با این کروکت مهیج دربساط دست فروشی کوبایی روبرو شدم. اسم غذا اون "پاپاس رینوس دی پیکادیلو" هست. واژه "رِیِنوس" همون جور که اینجا  ذکر شد، در زبون اسپانیایی  ترجمه به "پر شده" می شه. پاپاس هم که همون سیب زمینی خودم هست. به تابعیت از این سلسله الفاظ، این کروکت های سیب زمینی لاجرم با پیکادیلو پر و سپس سرخ می شن. دستور خوبی برای این پیش غذا رو در اینجا یافتم و ماحصل رو سر این پست ملاحظه خواهید فرمود.      
        
مواد لازم:
نهصد گرم سیب زمینی
نمک و فلفل به میزان لازم
سه عدد زرده تخم مرغ
نوک قاشق جوز هندی 
یک پیمانه پیکادیلو (دستور در ادامه)
یک پیمانه پودر مغز نان
روغن مایع برای سرخ کردن

پیکادیلو:
ششصد و پنجاه گرم گوشت گوساله چرخ کرده
پنج حبه سیر، رنده شده 
یک دوم فلفل سبز دلمه ای، ریز خرد شده   
یک عدد پیازچه، ریز خرد شده   
دوازده گرم زیتون سبز خرد شده
یک چهارم پیمانه کشمش پلویی (من با مقدار مساوی پیاز داغ جایگزین فرمودم)
یک و یک دوم قاشق غذاخوری کیپرز   
یک عدد برگ بو
سه چهارم قاشق چای خوری پودر زیره
یک دوم قاشق چای خوری پودر آویشن
یک پیمانه گوجه رنده شده (من با دو قاشق غذاخوری رب گوجه جایگزین فرمودم) 


 پیکادیلو رو با تفت سبزیجات در روغن، اضافه کردن گوشت، تفت دادن اون ها و درنهایت افزودن ادویه جات، رب گوجه و سایر مواد درست کنید. یک پیمانه آب اضافه کنید، در ظرف رو ببندید، حرارت رو کم کنید و نیم ساعت بپزید تا جا و به روغن بیفته. در حین جا افتادن گوشت، سیب زمینی ها رو هم آب پز کنید. سیب زمینی رو بکوبید و سپس با زرده تخم مرغ، جوز هندی و نمک و فلفل مخلوط کنید.
 دستور اصلی سه تا تخم کامل می طلب؛ سفیده های تخم مرغ اون دستور جداگونه زده می شن تا قلل نوک تیز تشکیل بدن، سپس مایه سفیده برای سرخ کردن کروکت و چسپوندن پودر مغز نون به بدنه کروکت با کار می ره. من از اون صرف نظر کردم و با لایه نون سرخ شده نازکتری روبرو شدم. یک چهارم پیمانه از مایه سیب زمینی رو کف دستتون پهن کنید. یک قاشق غذاخوری از مایه گوشت در مرکز اون قرار بدید و اون رو گلوله کنید. چون مایه سیب زمینی به کف دست من می چسپید، من در ابتدا کمی پودر مغز نون کف دستم ریختم و کار بسیار آسون تر شد. گلوله رو در پودر مغز نون بغلتونید و سپس در روغن داغ سرخ کنید.                      

Comments

Nei Rang said…
در تصویر اول:

بر روی پیکادیلو سیراچا چون نگینی
یاقوت سرخ کنار طلای سیبزمینی
بشقاب آبی دارد خاطره ای قدیمی
دل برده بود زمانی از یار نازنینی

""""""""""""""""""""""""""

سپاسگزار کافه چی عزیز
باید امتحان کنم ببینم با اسپری کردن روغن و سرخ کردن در فر چی از آب در میاد

Doozel said…
سیراچاها جواهری بیش نیست
Nazanin said…
نیرنگ جان وقتی تصویر اول رو دیدم به یاد اون خاطره افتادم و در تمام مدتی که دستور رو می‌خوندم، اون گفتگوی ما هم در پس ذهنم دوره میشد. بعد که دیدم تو هم یاد کردی ازش و شعر هم براش گفتی خیلی چسبید بهم و کله‌ی صبحی نیشم تا بناگوش باز شد. دم شما گرم دوست قدیمی جناب نیرنگ گرامی.
به نظر بنده جناب سرآشپز باید به شما یک نشان مرام و وفاداری اهدا کنن.
Doozel said…
خانم نازنین
از رکوردهای جاودان کافه شمشیری، کامنت دار بودن تمام پست های فارسی اون هست و این مهم رو مدیون نیرنگ هستیم
Nei Rang said…
@Nazanin

به به! به کافه آمد, مشتری قدیمی
پر شد فضا دوباره, از نفحه و شمیمی
آمد صدای خنده, در محضر خموشان
باشد که دیگران هم, گردند کمی صمیمی
Nei Rang said…
@Doozel

ما مدیونیم کافه چی, شکسته نفسی یعنی چی
تو خوان نعمتی و ما, چو کاچیِ به از هیچی
Doozel said…
لطاف عالی مستدام. بنده از این تریبون مقدس وصیت می کنم که بشقاب آبی پس از رحلت بنده به شما ارث برسد
Nei Rang said…
ویدئوی بیکلام و زیبایی از تهیه "کیمچی"

Kimchi= نوعی غذای تخمیر شده , مرسوم در کشور کره

https://www.youtube.com/watch?v=W4hvneKcPZI
Nazanin said…
نی رنگ جان بنده بودم و هستم و سنگر خالی نکردم. راستش یک بدهی به جناب سرآشپز دارم که دستور نان سنگکی که در ایران براشون از سنگکی سر کوچه گرفتم بفرستم. ولی متاسفانه دستور رو توی کاغذی نوشته و لای تقویمی گذاشته بودم که هیچ کدام رو پیدا نکردم بعد از بازگشت از سفر. به همین دلیل هم شرمسارم و روی آفتابی شدن در انظار رو ندارم. ولی همینطوری چراغ خاموش پا به پای دوستان اومدم جلو.
بابت شعر جدید هم سپاسگزارم نی رنگ جان
Nei Rang said…
@Nazanin
خواهش میکنم
حضورتون مستدام
روز و روزگار بکام
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
نگران دستور سنگک نباشید. بنده به روش سعی و خطا به اون دسترسی یافتم و در کتاب دخیل نمودم. پسرخاله ای هم چند عکس از دخل ایران فرستاد و حجت روتمام کرد. بنده حتی در این پست قدیمی اینستگرام پز نون رو هم دادم
https://www.instagram.com/p/BNiSMa6jxMt/?taken-by=ruzgol
Nazanin said…
خدا رو شکر. کمی از بار شرمساریم سبک شد دوزل جان
در ضمن من به شدت منتظرالکتابم.
Doozel said…
ممنون از الطاف شما
کتاب نوشته و تصحیح شده. ولی گوی اسون ترین قسمت نوشتن اون هست و پیدا کردن ناشر اصل ماجراست