Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

مرغ خاله زیر آجر؛ مرغ زیر آجر به روشی نوین


در این آخرین لحظات ملکوتی سال ۲۰۱۵، پست آخر رو با ترکیبی از دو تا از خاطره انگیزترین پست های بلاگ جمع می کنیم و سال بلاگی رو به سر می یاریم.  پیش از پنج سال پیش، بنده نو وب لاگ نویسی خام ولی پر شور بودم و این پست خاطره انگیز مرغ زیر آجر رو پست کردم.  پنج سال به آنی گذشت و به مرغ سرکه ای خاله رسیدیم. هر دو پست ارزش خاصی برای من دارن و این شد که اینجا مرغ خاله رو به روش زیر آجری طبخ می کنیم.


مواد لازم مثل همون مرغ خاله هست. اینجا برای آزمون کمی رزماری هم به سیستم افزودم چون هر جا سخن از بوگیری هست نام رزماری می درخشد!.          

رزماری رو نمک و پودر سیر ساطوری کردم و پودر خوشبویی برای زیر پوست مرغ درست کردم. پودر رو زیر پوست مرغ مالیدم و ماساژ دادم. نقطه عطف این دستور همون ادویه زیر پوستی هست که تفاوت زیادی در محصول نهایی درست می کنه. مارینیت هم از پیاز، چند شاخه رزماری، آب لیمو و سرکه ته ترشی پیاز تشکیل شده بود.                 

مرغ یک شب در مارینیت موند. رزماری زیر پوست در عکس سمت راست محسوس هست.  

مرغ رو دو ساعت قبل از پخت از مارنیت خارج کنید و در دمای محیط قرار بدید(تمپرینگ) . مثل پست مرغ زیر آجر، مرغ رو از وسط باز کنید و استخوان ستون فقرات رو خارج کنید. سپس تابه (تابه ترجیحا ضخیم) رو روی حرارت متوسط رو به بالا قرار بدید و صبر کنید تا داغ بشه.  مرغ رو سمت پوست در تابه قرار بدید و سپس یه جسم خیلی سنگین روی اون بگذارید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دست بش نزنید. فر رو هم روشن و روی دمای ۳۷۵ فارنهایت یا همون ۱۹۰ سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. هر از گاهی بد نیست پوست زیر رو چک کنید تا نسوزه.  به محض اینکه احساس کردید که پوست مرغ داره از برشتگی به سوختگی تمایل پیدا می کنه اون رو از این رو به اون رو کنید و به فر بفرستید

حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به فر بفرستید تا مغز پخت بشه. اگر دماسنج مخصوص گوشت دارید وقتی دمای مرکز سینه به ۱۶۵ فارنهایت یا همون ۷۵ سانتیگراد خودمون رسید مرغ آماده هست.     

Comments

Nei Rang said…
سنگی دارم ز پایه رخت آویزی
ز خارای سیاه و تر تمیزی
دو دستگیره استیل کمد را
رویش نصب کرده ام با پیچ ریزی
جای آ جر میذارم روی مرغ آن
ولی با روش بدعت آمیزی
میذارم سنگ را در فر بشه داغ
حرارت صد و هفتاد, همچی چیزی
وقتی بیب بیب فر گفت که شده داغ
و مرغ توی تابه کرد جیز و جیزی
سنگ داغ رو میذارم روی مرغه
می پیچه در فضا بو دلاویزی
دستم هم یک جاییش اغلب میسوزه
مرغه میشنوه یک فریاد تیزی
میون سنگ یه سوراخ داشت از اول
که میشه روی مرغ چیزی بریزی
اینجوری همزمان دو روی مرغه
میشه هم رنگ برگهای پاییزی
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ . عالی بود طبق معمول
Unknown said…
من مشکلی که با پخت مرخ دارم رنگ سیاه بعضی قسمتهاشه. با دستوری که قبلا گذاشته بودین تونستم اون طعم رو کنترل کنم. ولی در مورد سیاه شدن اون تیکه هاش نمیدونم چی کار کنم.
موقی خوردن ناچار میشم با چنگال جداش کنم
Doozel said…
خانم سمیرا
اگه منظور این مرغ زیر آجر هست. برای جلوگیری از سوختگی می تونید هر از چند دقیقه ای اون رو چک کنید و در صورت رسیدن به حد نهایی مورد قبولتون مرغ رو به فر هدایت کنید
hobol said…
Doozel jaan, you leave me speechless.
Beram ghorboon,e inhamheh zeraafat.