16 July 2015

میت بال سبزیجات معطر ایرانی در سس دارچین و نارنج


در ادامه تم غذاهای سبک تابستونی به محوریت گوشت چرخ کرده، اینجا کوفته قلقلی با سبزیجات معطر ایرونی داریم. چو نیک بنگری، این در واقع کوفته بدون برنج، تخم مرغ  و ادویه جات هست. دستور دو فرم از پیاز رو می طلبه و جوری طراحی شده که نرمی بهینه میت بال ها تضمین بشه.

این غذا رو اول بار یکی از دوستان با دستور خانم والده مربوطه درست کرده و بود و از شما چه پنهون که ما حصل به مفت هم نمی ارزید. در کل مزه اش بد نبود ولی سفت و گلو در بود. این غذا در ضمن بی شباهت به غذای عربی داوود پاشا هم نیست. البته این بی ادویه و پر سبزی تر هست. ولی مثل اون غذا میت بال ها جوش نهایی رو در سس گوجه می زنن.               

مواد لازم:

برای کوفته ها:
نیم کیلو گوشت گوساله با چربی متوسط
سه چهارم پیمانه سبزیجات معطر ساطوری(مرزه، ترخون، نعنا، گشنیز و تره)
دو قاشق غذاخوری پودر پیاز
یک قاشق چای خوری نمک
یک دوم قاشق چای خوری فلفل سیاه
دو قاشق غذاخوری پیاز داغ  به همراه روغن آن       

برای سس:
دو قاشق غذاخوری پیاز داغ
یک قاشق غذاخوری رب گوجه
یک قاشق چای خوری زردچوبه
یک دوم قاشق چای خوری دارچین
یک هشتم قاشق چای خوری فلفل قرمز 
آب یک عدد نارنج یا لیموی تازه     

تمام مواد مایه گوشت رو مخلوط کنید و ورز مختصری بدید. گوشت باید سرد باشه تا چربی اون جدا نشه ازش. روغن پیاز داغ هم به لطیف تر شدن کوفته ها کمک می کنه و پودر پیاز نقش آرد مغز نون در میت بال کلاسیک رو بازی می کنه. کوفته های به قامت توپ پینگ پنگ از مایه جدا کنید. اگه دستوتن رو خیس کنید، میت بال ها براق تر و گردتر می شن.             

تابه رو از دو سه دقیقه قبل روی حرارت متوسط رو به زیاد قرار بدید تا کاملا داغ بشه. سپس میت بال ها رو اضافه کنید و تمام ابعاد اون رو طلایی کنید. مرکز باید هنوز خام بمونه.        

سپس ادویه ها، رب  و پیاز داغ رو اضافه کنید و تفتی بدید. در نهایت کمی آب اضافه کنید و صبر کنید تا میت بال ها مغز پخت بشن.  

در نهایت آب نارنج رو اضافه و سرو کنید.

حضور خوف انگیز بربری دیابلو در تصاویر، محسوس می باشد!.

2 comments:

Nei Rang said...

:)
به جای کوفته اگر کوفت هم تو ظرف بود
با نون بربری تند مزه ش بی حرف بود

Doozel said...

احسنت