Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

ته چین مرغ، چغندر و گرد لیمو امانی


این ته چین جزو روایات نیست چون اصولا ته چین نیست و بیشتر شبیه بریانی هست چون مرغ کف ظرف کار می شه. لذا بنده هنوز برعهد خویش مبنی بر پایان روایات با ته چین گیاهی باقیم. پس از پست بره، لیمو امانی  و چغندر قبلی و باتوجه به پروفایل طعم فوق العاده اون، تصمیم گرفتم این ورژن آسون تر رو هم از سری دستورهای کتاب ناکامم بیرون بکشم و اینجا پستش کنم. این مدل آسون تر ، ارزون تر و سبک تر هست و به راحتی می تونه وارد منوی غذایی شما بشه. در ضمن چون چغندر مصرفی اینجا از نوع قرمز نبود، زیاد رنگ و لعاب به غذا نداد. اگر از شیرینی وچغندر شاکی هستید، اون رو می شه با کلم قمری، شلغم و یا حتی سیب زمینی تعویض کرد.

مواد لازم:
بالارون مرغ مارینیت شده (دستور در ادامه)
سه قاشق غذاخوری گرد لیمو امانی  
دو عدد چغندر متوسط​​، اسلایس نازک شده  
کمی روغن نباتی بی چرب کردن ظرف (اختیاری)
مایه ته چین (دستور در ادامه)

مرغ مارینیت شده:
 چهار عدد بالارون مرغ، با پوست و استخوان  
دو عدد  پیاز قرمز متوسط، رنده شده
دو  قاشق غذاخوری سیر، له یا رنده شده
یک عدد لیموی سبز بزرگ  
نمک و فلفل به میزان لازم 

مایه ته چین:
دو پیمانه برنج  
یک پیمانه ماست با چربی معمولی  
یک قاشق غذاخوری محلول زعفران  
یک قاشق غذاخوری شیره افرا(میپل سیروپ) یا عسل(اختیاری)  
نمک و فلفل به میزان لازم

مرغ  رو حداقل دو ساعت و ترجیحا یک شب مزه دار کنید.   

مرغ رو از سمت پوست کف ظرف بچینید و مایه مارینیت (پیاز و سیر رندیده) رو روی اون قرار بدید. نیمه دیگ ظرف رو برش های چغندر کار کنید. وجود این چغندر محیر العقولی رو که می بینید حیاتی نیست و چغندر معمولی هم جواب گوست. می تونید از روغن صرف نظر کنید و به روغن موجود در مرغ اکتفا کنید. من به زیر قسمت لبو کمی روغن زدم. روی کار گرد لیمو امانی فراوون کار کنید.   

مایه ته چین رو هم به هر روشی دوست دارید درست کنید. من طبق معمول کته زبر هوا کردم. دقت کنید که مایه ته چین چربی نداره چون چربی چشمگیری از مرغ خارج خواهد شد و غذا خیلی چرب خواهد شد. در ضمن این عکس ها نصف دستور هست و دستور دو تا از اینها به شما می ده.

برنج رو روی مرغ کار کنید. کمی مرغ هم آزاد موند مساله ای نیست.البته اگه تصمیم دارید اون رو در دیگه دم کنید، حتما مرغ رو مدفون کنید تا به بایستگی و شایستگی بخار پز بشه.  اگه تصمیم بر فر شد، فر رو از پانزده دقیقه قبل روشن و روی دمای سیصد و پنجاه فارنهایت یا همون صد و هفتاد و پنج سانتیگراد خودمون تنظیم کنید.

بسته به شرایط محیطی و ارتفاع محل زیست شما، از یک ساعت تا یک و ساعت و نیم زمان پخت لازم هست. در ضمن روی ظرف رو هم با فویل آلمینیومی باید بپوشونید. 

Comments

Maral said…
به به !!! واقعاً که خسته نباشید... از یه دستور ساده تکراری چند تا دستور جالب و تکنیکی بیرون کشیدین.. دستتون درد نکنه