09 September 2013

سیب زمینی تنوری با کمترین روغن

Basic Skills: Roasted potato wedges 
در این دوشنبه بدون گوشت و پس از استقبال دشمن سوز از پست سیب زمینی سرخ شده با روغن کمینه،  اینجا سیب زمینی تنوری با تکنیکی متفاوت و در فر رو داریم.  این روش عالی  رو اینجا دیدم و چون برای پخت سه تا سیب زمینی قطور کلهم اجمعین پنج قاشق روغن حروم می شه، اون رو مناسب پست یافتم. نتیجه اونقدر عالی هست که در باور نمی گنجه- شاید هم به سختی می گنجه-  
مواد لازم:
سه عدد سیب زمینی بزرگ(حدود هفتصد گرم)
پنج قاشق غذاخوری روغن مایع  
سه چهارم قاشق چای خوری نمک   
یک چهارم قاشق چای فلفل سیاه درشت کوبیده

سیب زمینی ها رو به قطعات کاملا هم اندازه و ضخیم برش بزنید. اگه از هر سیب زمینی هشت برش مساوی درست کنید ایده ال هست. روی سیب زمینی ها آب جوش بریزید. 

نیم ساعت صبر کنید. این کار باعث می شه نشاسته سیب زمینی دربیاد. نشاسته موجب کمتر کریسپی و برشته شدن سیب زمینی می شه.  فر رو هم روشن و روی دمای چهارصد و هفتاد پنج فارنهایت یا همون دویست و چل درجه سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. اگر فرتون بیش از دویست و بیست درجه سانتیگراد نمی ره مهم نیست و اون رو روی بیشترن حدی که می ره تنظیم کنید و کمی بیشتر صبر کنید تا نامبرده کاملا داغ بشه.    

چهار قاشق از روغن رو کف سینی بریزید و با قلمو کاملا روی اون پخش کنید. نمک و فلفل رو هم روش بپاشید. البته من کمی هم ادویه کیجن هم زدم تنگ کار.  

سیب زمینی ها رو کاملا خشک کنید. کاسه رو هم با دستمال خشک کنید. سیب زمینی ها رو به کاسه بگردونید و به یه قاشق روغن باقی مونده آغشته کنید.   

سیب زمینی ها رو روی سینی بچینید و با یه تکه فویل دیگه روی اون رو محکم ببندید.  

پنج دقیقه اول رو با فویل داخل فر بذارید. سپس فویل رو بردارید. بیست دقیقه دیگه بدون فویل بپزید. پس از ده دقیقه(از برداشت فویل) سیب زمینی ها رو با منقاش یا هر وسیله دیگه از این رو به این رو کنید.   

2 comments:

Mahnaz said...

سالهاست که از این روش برای سیب زمینی استفاده میکنم این روش فوق العادست مخصوصا که مقدار روغن خیلی کمه ،اگر زمانی که دارید سیب زمینی و روغن را باهم مخلوط میکنید یک بوته سیر را با پوست دون دون کنید و با سیب زمینی ها مخلوط کنید که دیگه حرف نداره و در استفاده از سیر صرفه جوئی نکنید چون همه از اون سیر کباب شده میخوان کمی هم پودر پاپریکا خیلی خوبه

Doozel said...

بله سیر تنوری مکمل خیلی خوبی می تونه باشه. ممنون از کامنت خوب شما خانم مهناز