07 June 2013

خوراک ماهیچه در سس لیمو و زعفران

اینجا یه دستور عمومی برای خوراک ماهیچه این یار دیرینه باقالی پلو داریم. این یه دستور عمومی برای ماهیچه و بسیار ساده و تنها با لیمو و زعفرون هست. شما می تونید به سس این غذا تنوع مورد نظر خودتون رو بدید و هدف غایی اینجا آموزش نحوه طبخ ماهیچه هست. این غذا رو به همراه کته باقالی پلو به پات لاکی غیر ایرانی بردم و نامبردگان مورد عنایت، هجوم، غارت و تمجید مهمانان واقع شدن.  


مواد لازم:

برای ده نفر  
یک و نیم کیلو ماهیچه گوساله
یک دسته سبزیجات معطر(جعفری، رزماری، آویشن ..)
چهار عدد برگ بو    
یک خوشه سیر، له شده
دو عدد پیاز سفید متوسط، ریز خرد شده
بیست عدد دونه فلفل سیاه
یک چهارم قاشق چای خوری پودر هل
شش عدد دونه میخک
سه پیمانه  استاک گوشت یا آب معمولی
یک عدد لیموی زرد، آب و رنده پوست
نمک و زعفران به میزان لازم
چهار قاشق غذاخوری کره سرد 

ماهیچه به دور خود پره محکم میان بافتی داره. در نتیجه سرخ کردن اون بی حاصل هست چون هدف  ما از سرخ کردن، بستن منافذ گوشت هست و این حالت در ماهیچه خود به خود موجود هست. لذا بهترین روش پخت ماهیچه آب پز یابریز کردن اون هست. زودپز و آرامپز دو تا از بهترین وسایل خانگی برای این کار هستن. گوشت رو در آب بریزید و یک بار آب رو در بریزید تا خون ها و ناخالصی ها اضافه شسته بشن.    

بوگیری هدف دوم ماست: رزماری و برگ بو و سیر در این مورد خوب عمل می کنن!  تمام مواد به جز لیمو، کره و زعفرون رو در آرام پز بریزید. 
پخت در آرام پز هشت ساعت روی درجه کم. آب حاصل رو هم صاف کنید. تفاله رو در مجالس غیر رسمی می شه دور نریخت ولی لااقل اشغال های اون مثل سبزی و ادویه جات رو باید در آورد.  

آب صاف شده رو در ظرفی بریزید و آب لیمو رو اضافه کنید.

وقتی آب گوشت کاملا غلیظ شد، زعفرون و رنده پوست لیمو رو اضافه کنید. زیر اون رو خاموش کنید. کره سرد رو تکه داخل سس بندازید و هم بزنید تا سس قوام بگیره.   

در پات لاک، ماهیچه های من به طرز مظلومانه ای تکه تکه شدن در راستای غارت بهینه.  

صحنه آشنا! ظرف خالی خبر می دهد از سر درون  

5 comments:

Mahnaz said...

زمانی که با وبلاگتون آشنا شدم اولین کاری که کردم یک آرام پز از آمازون سفارش دادم عجب چیز فوق العاده ای مامانم داره ولی فکر کنم در کل چند بار ازش استفاده کرده هر وقت دستور با آرام پز میذارید منم مثل ندید بدید ها خوشحال میشم این ماهیچه که دیگه آخرشه باید چند هفته دیگه صبر کنم تا در خونه با ابزار مورد درستش کنم

Maryam Taslimi said...

یه سوال بیربط بپرسم: شیرینی نارگیلی درست کردم مزه و شکلش خیلی خوب شد اما وقتی چند ساعت موند- در ظرف در بسته- سفت شد. جریان چیه به نظرت؟

Doozel said...

دستورش چی داشت؟ بیکینگ پادر یا مخمر

Maryam Taslimi said...

هیچ کدوم. شکر، پودر نارگیل، سفیده تخم مرغ، روغن مایع، وانیل.

Doozel said...

نمی دونم والا