Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کوکوی گوشت


ترشی لیته کرفس پست پیش، شور ترشی خوری رو در بنده زنده کرد. چون کماکان از شر آرد بادام این پست راحت نشده ام، به ناگه یاد کوکوی گوشتی که یکی از خاله های من می پخت افتادم. کوکوی خاله فوق الذکر از گردوی چرخ کرده، گوشت، زرشک  و تخم مرغ تشکیل شده بود. فرم اون کوکو البته بر خلاف اونی که در عکس بالا مشاهده می کنید یکپارچه و مثل این مورد بود. لذا شاید بشه این دستور پیش رو شامی گوشت و بادام هم نامید.   

لحظاتی پس از سرخ کردن شامی، اون ها  رو در چاپاتی لول کردم و ترشی مذکور رو هم زدم تنگ ساندویچ. روز بعد و در حال تلاش برای تولید یه ساندویچ دیگه، به ناگه چشمم به بطری نیمه پر آب انار در گوشه یخچال افتاد. ناگهان یاد غذای معروف لری که مادربزرگم درست می کرد افتادم. اون غذا شامل کتلت غوطه ور در سس فنسجون بود و مقادیر متنابهی مرزه خشک هم در مایه کتلت به کار می رفت. آرد بادام هم که تموم شدنی نیست لذا یه فسنجون کوچیک با پیاز داغ، استاک مرغ، آب انار و پودر بادام درست کردم. کتلت در یخچال خوابیده رو در سس داغ کردم و نتیجه بسیار عالی و شبیه به اصل اثر شد.                    

مواد لازم:
دویست و پنجاه  گرم گوشت چرخ کرده گوساله
یک چهارم پیمانه گردو یا بادام چرخ شده
یک قاشق غذاخوری پودر پیاز
یک دوم قاشق چای خوری نمک
یک دوم قاشق چای خوری شوید یا مرزه خشک
یک عدد تخم مرغ      همه مواد رو مخلوط کنید و پنج فروند کتلت واره از مایه درست کنید. کتلت واره ها رو در روغن داغ سرخ کنید. برای تبدیل دستور این پست به مدل یکپارچه و کوکویی تر، دو عدد تخم به دستور اضافه کنید و پودر پیاز رو هم با یک پیاز کوچیک و رنده شده تعویض کنید و ماحصل رو مثل کوکوی کلاسیک بپزید. دستور اصلی، کوکویی برشته با پوسته ترد تحویل می ده. 

غذای لری فوق الذکر که اسمش یادم نیست. صرف این غذا به خصوص با برنج بسیار لذت بخش هست.     

Comments

Unknown said…
ممنون جناب دوزل
اين غذا شبيه كوفته هلو هست كه يه غذاى سنتى شيرازيه
ولى نميدونمورژن لرى چه اسمى داره
Doozel said…
طی تماسی با فک و فامیل متوجه شدم گویا به اون شامی کباب می گن . کوفته هلو رو هم اسمش رو شنیده بودم ولی از ماهیت اون اطلاعی ندارم
Nei Rang said…
در اولین فرصت تلفیقی از ورژن مامان بزرگ و خاله تست خواهد شد.
درود بر ایشان و نوه-خواهرزاده گرامی شان
Doozel said…
دست شما درد نکناد