Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

مربای دیابتی

Basic skills: Diet jam
پس از پست پیش و ماست و مربای آخر اون، شوق خوردن صبحانه سالم در من ایجاد شد و به فکر کم کردن کالری اون ماست و مربا افتادم. به ناگه سفر زمانی به هفت هشت سال پیش کردم و یاد مربای رژیمی که پسر عمه من مجبور بخره افتادم. یادم می یاد در اون زمان که مادربزرگش خیلی تلاش می کرد براش کیک با قند مصنوعی بپزه و شکست می خورد. گویا شیرین کننده ها در برابر حرارت طولانی تغییر شیمیایی می کنن و شیرینی خود رو از دست می دن. و لذا کیک های مادربزرگ فوق الذکر دقیقا مزه نون می دادن. این شد که تصمیم به تولید مربای رژیمی و بدون قند گرفتم. شاید بعدها کیک بدون قند رو هم امتحان کنم. مربای اینجا کاملا شبیه به مربای معمولی هست و حتی برای افراد غیر دیابتی هم می شه به عنوان مربای رژیمی استفاده بشه. افراد غیر دیابتی می تونن شیرینی های طبیعی تر مثل شیره خرما، یا عسل و به خصوص agave nectar ( شیره کاکتوس) رو جایگزین قند مصنوعی کنن.

بیانیه معاونت انسان دوستی کافه شمشیری:

اگر حتی یک فرد دیابتی این مربا رو درست کنه و مشکلی ازش حل بشه، ارزش این پست از کل ۵۰۰ تا پست تا به حال برای من بیشتر خواهد بود.
مواد لازم:

چهارصد گرم میوه مورد نظر
هفت گرم پودر ژلاتین (حدود یک قاشق)
دو بسته کوچک شیرین کننده مصنوعی 
یک قاشق غذاخوری  کره(اختیاری) 

 میوه مورد نظر رو با کمی آب حرارت بدید و له کنید. از هر میوه ای می شه استفاده کرد ولی میوه های اسیدی وترش تر مثل آلبالو، سیب و توت فرنگی به واسطه برخورداری از قند کمتر بهتر هستن. وقتی مایه شروع به غلیظ شدن کرد، پودر ژلاتین رو اضافه کنید و از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا خنک بشه. دوست داشتید کره رو هم اضافه کنید تا مربا بافت مخملی تری بگیره.        

وقتی مربا کاملا سرد شد، قند مصنوعی رو اضافه کنید. دقت داشته باشد که این شیرین کننده ها در برابر حرارت ممکن هست که شیرینی خود رو از دست بدن پس مطمئن باشید که مربا خیلی داغ نیست.  این دو بسته ای که من به کار بردم یه مربای ملس ترش و شیرین درست کرد، اگه مربا رو شیرین تر دوست دارید یکی دو بسته دیگه قند اضافه کنید.

وقتی مربا کاملا سرد بشه، به واسطه ژلاتین خودش رو می گیره. این مقدار ژلاتین دستور، به شما یه مربای خیلی سفت و شبیه مارمالاد می ده. اگر روون تر می طلبید، میزان ژلاتین رو به نصف تا یک چهارم  تقلیل بدید.   

Comments

Nei Rang said…
سپاس بی پایان به پاس انسان دوستیه معاونت انسان دوستی کافه شمشیری.
از طرف: سندیکای غیر دیابتی های دیابت دار در خانواده!
Doozel said…
من هم از دو طرف ژن دیابت دارم و عن قریب به جمع عزیزان ملحق می شم
Nei Rang said…

بلا به دور!
eli said…
ن همیشه مربا و کیک یا شکر مصنوعی درست میکنم.اینقدر درست کردم تا اینکه کشف کردم یک قاشق شکر مصنوعی را بجای یک پیمانه شکرمعمولی میشه استفاده کرد.هنگام پخت هم هیچیش نمیشه
eli said…
البته این ایده که ژلاتین زدین خوبه چون موجب قوام مربا میشه..لطفا کیک هم درست کنین چون دستورهای شما همیشه عالیه
Doozel said…
ولی قند رژیمی در حین پخت کیک شیرینی خود رو از دست می ده . باید حتما امتحان کنم
eli said…
ترکیبات شکرمصنوعی که من استفاده میکنم ایزومالت وآسه سولفام وآسپارتام است.....ی
eli said…
This comment has been removed by the author.