Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

ته چین روباز بادمجون ( بدون گوشت) با سس ارده و لیمو


در این پست می خوایم با ته چین مثل پیتزا یا پای رفتار کنیم. بدین معنی که مایه ته چین رو مثل خمیر پیتزا یا پوسته پای کف ظرف مبنا پهن کنیم و مایه رو، بدون مدفون سازی کامل، روی اون پخش کنیم. چو نیک بنگری ، این پست رو می شه ترکیبی از این پست ته چین بادمجون و این ته چین گوشت با سس ارده قلمداد کرد. چون حقیر این اواخر اقدام به بازتولید پست های قدیمی و تعویض عکس و بهینه سازی دستورها می کنه، هدف اولیه وی سر و سامان بخشی به اون ته چین گوشت بود. ولی چون مشکلات اقتصادی ملت هنوز پابرجاست، چون نگارنده بوی بهبود ز اوضاع جهان نمی‌شنوه و گل هم شادی خاصی نیاورده و باد صبا هم شادان نیامده، نامبرده صلاح دید که دستوری گیاهی برای ته چینی متفاوت خوشمزه و ارزون قیمت تقدیم کنه. این ته چین غذای خوب و بسیار خوشمزه با تهدیگی عالی از کار در اومد و لذا تولید اون به خوانندگان توصیه می شه.  

مواد اولیه:
لایه برنج:
دو پیمانه برنج باسماتی یا برنج دانه بلند ایرانی
دویست گرم (یا سه چهارم پیمانه)  ماست با چربی دو درصد
دو قاشق غذاخوری روغن
یک دوم قاشق چای خوری نمک
یک  قاشق غذاخوری زعفران دم کرده

مایه بادمجان:
یک عدد بادمجان بزرگ دلمه ای، برش خرده به مکعب های متوسط
یک عدد فلفل قرمز دلمه ای بزرگ، ریز خرد شده  
یک  پیاز زرد بزرگ، ریز خرد شده  
سه حبه سیر، خرد شده
یک چهارم پیمانه روغن نباتی
دو قاشق غذاخوری شکر  
یک  چهارم قاشق چای خوری پودر آویشن
یک چهارم  قاشق چای خوری  فلفل بهار
یک چهارم  قاشق چای خوری دارچین
یک چهارم  قاشق چای خوری  هل
یک دوم قاشق چای خوری  نمک
دو قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
یک  قاشق غذاخوری فلفل حلبی یا پاپریکای درشت دون   
یک  قاشق غذاخوری سماق

سس ارده:
یک دوم پیمانه ارده 
یک دوم پیمانه آب
یک عدد لیموی زرد (یا دو عدد لیموی سبز)
یک  قاشق چای خوری گرانول سیر 
چند قطره اسانس دود مایع (اختیاری)
 یک دوم پیمانه جعفری، ریز خرد شده

برای تزیین:
یک دوم پیمانه دونه صنوبر                   

برای درست کردن مایه بادمجون روغن و شکر رو به تابه افزوده و بادمجون، پیاز، سیر و فلفل رو هم اضافه کنید. حرارت رو ملایم نگه دارید تا بادمجون روغن زیادی نکشه.  وقتی بادمجون نرم شد، اول ادویه ها و سپس سایر مواد رو اضافه کنید. کمی آب اضافه کنید تا مزه ها مخلوط بشن. مایه رو کنار بگذارید. توجه داشته باشید که نیازی به پخت کامل بادمجون نیست چون روند پختی در فر هم پیش روی اون قرار داره.             


مایه ته چین رو هم با آبکش کردن برنج و افزودن به سایر مواد درست کنید و کف تابه بزرگی پهن کنید. سپس مایه بادمجون سرد شده رو روی کار پهن کنید. می تونید مثل گلت (بر وزن کبد)، لبه های مایه  ته چین رو روی محیط خارجی مایه بادمجون برگردونید (ر.ک. فرتور بالا). روی ظرف رو با فویل آلمینیوم بپوشونید و به فر سیصد و پنجاه فارنهایت یا همون صد و هفتاد و پنج سانتیگراد خودمون رهنمون کنید و ته چین رو به مدت چهل و پنج دقیقه بپزید.            

سس ارده رو با مخلوط کردن تمام مواد درست کنید و پیش از سرو روی سطح ته چین بریزید. اگه سس ارده اون پخته و دلمه بسته می پسندید (مثل این ماهی)، می تونید در یک ربع آخر پخت ته چین، فویل رو بردارید و سپس سس رو اضافه کنید.   

Comments

ممنون دوزل عزیز، چندی دچار افسردگی غذایی‌ شده بودم و امروز که پیج شما رو باز کردم باز اشتیاق به غذا در رگ هام دویدن گرفت. اگرچه در خون ترکِ بنده، غذایی‌ که گوشت نداشته باشد شوخی‌ بیش نیست، ولی‌ این غذا رو با کمی‌ گوشت همراه کرده و مطمئنا لذت وافر خواهم برد. اینکه چندی نبودم این فرصت رو مهیا کرد که کلی‌ رسپی انباشته شده داشته باشم برای امتحان. پایدار باشین.
Nei Rang said…
:) آی داد! آی فریاد! رنگ سس با به غذا جور در نمیاد, و هارمونی را داده بر باد. رب انار هم به سس میزنم, تا ببینم چی از آب درمیاد.

و ممنون کافه چی, دلت شاد.
Doozel said…
ممنون خاص بی خاصیت
در صورت گوشت خواری مفرط می تونید ورژن قدیمی رو درست کنید
Doozel said…
جناب نیرنگ
ارده سفید رو نمی شه رنگ زیادی بخشید البته نتیجه پس از ترکیب با سس بادمجان زیرین خوشرنگ تر شد
Nei Rang said…
@Doozel
ممنون و سپاسگزار بابت توضیحتون