Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

دال ماش و بادام

فروردین گیاهی بنده با صلابت خاصی در جریان هست و برای هفته اول وگان، چی بهتر از یه دال درست و درمون؟ این دال به سبک شله ماش اصفهانی طعم غالب ماش داره و برخلاف اون محتوی مقادیر متنابهی سیر، پیاز و ادویه هست. مکانیزم این دال شبیه این عدسی اصفهانی طراحی شده؛ تفاوت اصلی در جایگزینی ماش به جای عدس و به عنوان حبوبات قالب هست. از دال های مقتدر دیگه سایت می شه به این یا اون اشارتی داشت. ماحصل در عکس بالا با یک فروند پراتای فلفل و شوید سرو و صرف شد.         

مواد لازم:
یک و یک دوم پیمانه ماش
سه چهارم پیمانه لپه
یک چهارم پیمانه گردو یا بادام چرخ کرده
ماسالا: 
یک دوم پیمانه پیازداغ
یک قاشق غذاخوری سیر، رنده شده  
یک قاشق غذاخوری زنجبیل، رنده شده  
یک قاشق چای خوری زیره   
یک قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز
یک قاشق غذاخوری پودر کاری
یک قاشق غذاخوری سرکهخیلی بهتره که از شب قبل ماش رو خیس کنید چون نامبرده  چغر، بدبدن، دیرپز و یا به قول مرحوم مادربزرگ بنده "حرومزاده" هست. ابتدا ماش رو با بادام و آب کافی روی حرارت قرار بدید تا ماش تقریبا بپزه. در این حین ماسالا رو هوا کنید. پیاز داغ رو روی حرارت قرار بدید و سیر و زنجبیل رو در اون تفت بدید. سپس ادویه جات رو اضافه کنید و در روغن سرخ کنید تا بوی ملکوتی اون ها فضا رو مسخر کنه. سپس سرکه و کمی آب اضافه کنید تا سس واره ای درست بشه. لپه رو به دیگ ماش تقریبا پخته اضافه کنید و حرارت بدید تا هر دو حبوبات کاملا مغز پخت و تقریبا متلاشی بشن.  یکی دو پیمانه از سوپ رو کاملا در مخلوط کن پوره کنید و ماحصل رو به همراه ماسالا به دیگ برگدونید. پنج شش دقیقه حرارت بدید تا سوپ جا بیفته. طعم نهایی رو با افزودن نمک، فلفل، و یا سرکه بیشتر تنظیم کنید.                   
روز بعد دال با برنج گشنیز لیموی و سالادی ملبس به سس وگان ارده و ترشی انبه صرف شد.           

Comments

Nazanin said…
به‌به بسیار عالی و به جا. بنده امروز قصد داشتم یک خوراک گیاهی و پر پروتئین برای بنده‌زاده تهیه کنم و اومدم سر وقت کافه و دیدم چه نشستم که دستور در جا پست شده. الان هم ماش روی اجاقه. با اجازه‌ی شما لپه رو با لوبیا چشم بلبلی جایگزین کردم که طعم ملکوتی‌تری بگیره.
Doozel said…
بنده در تست اول عدس استفاده کردم و اون هم عالی شد. ولی چون ماحصل خیلی شبیه عدسی اصفهانی می شد، لپه رو آزمودم . بلبلی هم نباید باشه.
Nazanin said…
بسیاااااار خوشمزه شد دوزل جان. دست شما درد نکنه.
در نسخه‌ی بنده:
یک پیمانه ماش
یک پیمانه لوبیاچشم بلبلی
یک مشت عدس قرمز
بقیه همه مطابق دستور شما بود. فقط من پیازداغ رو دو برابر دستور ریختم.
عالی، عالی. سریع و سه سوته و عالی،
Nei Rang said…
ممنون کافه چی عزیز
بجای سرکه از تمر هندی استفاده خواهم کرد
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
دستور مشابه خوبی هست ، خوشحالم که مقبول افتاد
Doozel said…
جناب نیرنگ
امیدوارم روزی دانشمندان ژاپنی تمر هندی سفید اختراع کنن. مزه تمر هندی عالی هست ولی رنگ اون جای تردید باقی می گذاره
Nei Rang said…
@Doozel
تمر هندی در دو رنگ سیاه و قهوه ای روشن موجود هست. شیره تمر هم که بصورت آماده قابل تهیه است معمولا رنگ خاکی متمایل به قهوه ای روشن داره که گمان نکنم آسیب زیادی به تونالیته رنگ دال ماش و بادامی که در تصویر دیده میشه بزنه!؟

و باز هم ممنون و متشکر