Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کیک ماست ترکی؛ سبک، کم کربوهیدرات و پر پروتئین

این دستور بازمانده ای از دستورهای شیرینی قبل از عید هست. یه کیک ماست ترکی خیلی سبک، کم کربوهیدرات و پر پروتئین. فرض کنید چیزکیک  رژیم بگیره و طی تصمیمی قهرمانانه  به سالم سازی زندگیش مبادرت کنه، نتیجه کیک کمر باریکی مثل این می شه. اگر ویار شیرینی دارید، این کیکی سالم و سبک تری نسبت به سایر گزینه ها هست. دستور اصلی از اینجاست  و بنده انجیرها رو از اون قلم گرفتم و با افشره ای از عسل به روی کیک جایگزین فرمودم.  

مواد لازم:
چهار عدد تخم مرغ بزرگ، سفیده از زرده  جدا شده
صد گرم (یک دوم  پیمانه) شکر
سه قاشق غذا خوری آرد همه منظوره
یک و یک دوم پیمانه ماست سفت پر چرب 
آب نصف لیموی زرد
رنده پوست تمام لیموی زرد بالا 
یک و یک دوم  قاشق غذاخوری عرق بهارنارنج 
عسل برای روی کار 


فر رو روشن و روی دمای سیصد و هفتاد و پنج فارنهایت یا همون  صد و نود سانتیگراد خودمون تنظیم کنید.  سفیده ها رو بزنید تا اون قلل نوک تیز معروف تشکیل بشن. در کاسه ای دیگه ای زرده و شکر رو هم بزنید تا مایه سبک و کرم رنگی به دست بیاد (فرتور ردیف بالا و راست) . سپس آرد رو اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا مخلوط بشه. سپس ماست، آب لیمو، رنده پوست لیمو و عرق بهار نارنج  رو اضافه کنید و با مخلوط کن هم بزنید تا مایه یکدستی حاصل بشه. به مدد لیسک، سفیده رو به آرومی با زرده مخلوط کنید (دو فرتور ردیف بالا در وسط و چپ) . مایه رو به قالب کمربندی منتقل کنید (فرتور ردیف دوم از بالا و سمت راست)  و به مدت پنجاه دقیقه یا تا وقتی که سطح کیک طلایی بشه بپزید (فرتور ردیف سوم از بالا و سمت راست). کیک در ابتدا پف فراوانی می کنه، پفی که بعد از خروج می خوابه. صبر کنید تا کیک کاملا سرد بشه و سپس سطح کار رو با عسل مرغوب بپوشونید.       


Comments

Nazanin said…
این کیک سوفله مانند خیلی من رو به یاد نان ابری میندازه. البته نان ابری ماست و آرد رو نداره.
من حتما به زودی این کیک رو امتحان می‌کنم. دستتون درد نکنه برای دستور.
Nei Rang said…
خیلی ممنون کافه چی گرامی
منظورتون از ماست پرچرب, ماستهای ده درصد چربی یونانی ست؟
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
بله کیک ساختاری شبیه به ابر داشت
Doozel said…
جناب نیرنگ
بله. ماست سفت پر چرب مورد نظر هست
Mari said…
چيزى شبيه چيزكيك ژاپنى بايد باشه البته به قول شما رژيمى . مطمئنم كه خوشمزه اس ، كلأ هر چى كه رد و اثرى از چيز كيك داشته باشه خوشمزه اس . حتما درستش ميكنم البته عرق بهار نارنج رو فاكتور ميگيرم چون اينجا موجود نيست . ممنون از شما
Doozel said…
می شه گلاب زد تنگ مایه کیک به جای عرق بهار نارنج
Nazanin said…
این ماست کیک رو بنده امشب درست کردم و از نتیجه هم بسیار راضی بودم. دستتون درد نکنه. چند نکته‌ اینکه من توی سفیده یک چهارم قاشق چایخوری کرم تارتار زدم که بهتر پف کنه. چون لیموی زرد نداشتم از لیموی سبز استفاده کردم و چون عرق بهار نارنجم خیلی معطر بود، فقط یک قاشق زدم که کاملا کفایت می‌کرد. از عسل روی کار هم صرف نظر کردم چون شیرینی کیک برام کافی بود. متوجه شدم که میزان پخت کیک خیلی مهمه و باید صبر کرد تا روی کیک کاملا کاراملیزه بشه و الا داخل کیک مرطوب خواهد بود. دفعات بعد آبلیمو و عرق بهارنارنج رو حذف می‌کنم و به جاشون از کمی وانیل استفاده می‌کنم. یا حتا ماست پر چرب وانیلی شاید. دستور خیلی خوبی بود و دستتون درد نکنه که مثل همیشه تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار دادین.
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
استفاده از ماست های میوه های و مزه دار به نظر ایده عالی می یاد. بنده شاید اون رو با ماست توت فرنگی آزمودم
Nazanin said…
خوب امروز مجددا این کیک رو آزمودم. این بار به جای ماست معمولی از ترکیب ماست نارگیلی و یک عدد موز پوره شده استفاده کردم و به جای بهارنارنج و آب لیمو و پوست لیمو هم از آبآناناس استفاده کردم. نتیجه ماست کیکی با طعم پیناکولادا و بس یار پسندیده شد. ماست هم گریک بود ولی بدون چربی و انتظار داشتم نتیجه به خاطر فقدان چربی خراب بشه، ولی واقعا خوب شد.