Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

هروس؛ سس پیاز و چیلی تونسی


هروس (بر وزن عروس) یه سس تونسی متشکل از پیاز تخمیر شده و چیلی هست. شم کارآگاهی بنده هم این طور حکم می کنه که نامبرده با توجه به املا، با هریسه، اون سس فلفلی معروف، هم بی ارتباط نیست. فصل تابستون هست و نیاز مبرمی به سس های سرد که با کباب یا گوشت و یا سبزیجات گریل شده سرو می شن احساس می شه و اون هم  درست مثل نیاز مبرم در اون مقطع زمانی به این سس سبزی تازه قدیمی و محبوب!. این سس طعم بسیار جالبی داره و صرف اون با کباب آلات هم بسیار لذت بخش هست. برای تاسیس اون، از دستور این لینک سود جستم. در سعی اول احساس کردم نمک دستور اصلی زیاد هست و سس شوری تولید می کنه و لذا در سعی دوم از نمک کاستم و به دستور ترجمه شده زیرین رسیدم.         

مواد لازم:

دو عدد پیاز قرمز یا زرد خیلی بزرگ، خلالی خرد شده
یک چهارم قاشق چای خوری زردچوبه
دو قاشق غذاخوری نمک ریزدونه
هفتاد و پنج گرم چیلی خشک مورد علاقه (کشمیری، نیومکزیکو، چیپولتله و ...)*
یک چهارم قاشق چای خوری پودر تخم گشینز
یک دوم قاشق چای خوری  زیره
یک چهارم قاشق چای خوری پودر سیر
یک چهارم قاشق چای خوری دارچین
یک دوم قاشق چای خوری دونه فلفل سیاه
یک سوم پیمانه روغن زیتون فوق بکر مرغوب 
* در صورت عدم دسترسی از پودر چیلی آماده یا پاپریکا سود بجویید  

پیاز رو برش بزنید و به نمک و زردچوبه آلوده کنید.

 عکس از بالا به پایین روند سه روزه تخمیر رو به نمایش می ذاره. پس از مخلوط کردن مواد، در ظرف رو ببندید و در جای تاریک و غیر مرطوب قرار بدید. روزی یک بار محتویات ظرف رو هم بزنید.     

پس از تخمیر پیاز، اون در صافی بریزید و آبکش کنید تا نمک و ادویه اضافه از اون ها زدوده بشه. چیلی ها رو در تابه بو بدید و دست آخر ادویه ها رو هم اضافه کنید و برای سی ثانیه بو بدید. پیاز، چیلی و ادویه جات رو به مخلوط کن گسیل کنید و روغن رو کم کم اضافه کنید تا سس براق و غلیظی حاصل بشه. سس رو در ظرف در بسته و داخل یخچال نگه داری کنید. سس به نوبه خود ممکن هست کمی شور باشه ولی مثل سایر چاشنی های شور، طعم اون به واسطه ترکیب با مواد غذای اصلی تعدیل می شه.        

Comments

Unknown said…
خيلى واسم جالب بود
حتما امتحان ميكنم
من سالسا ورده جيمى اليور رو هم خيلى دوست دارم
واقعا بين رسپي هاى سالسا ورده تك و بينظيره
هم با ماهى خوشمزه س و هم با انواع گوشت از جمله كباب دنده!
Doozel said…
ممنون خانم سونا
دستورش رو دیدم و گویا گوجه سبز مکزیکی هم نمی خواد و لذا داخل ایران هم قابل تهیه هست . حتما درستش می کنم
Nei Rang said…
خیلی متشکر دوزل عزیز

تخمیر پیاز این سس شباهت زیادی به روشی داشت که در خانه ما برای تهیه دیزی ( یخنی) بکار گرفته میشد. شب قبل از تهیه یخنی, پیاز خلال شده با زردچوبه و نمک و لیمو امانی مخلوط و در ظرفی در بسته بیرون از یخچال نگه داشته میشد. روز بعد در مرحله یک چهارم نهایی پخت, بعداز پخته شدن کامل تمام مواد دیگر, مخلوط پیاز به آن اضافه میشد, و فضا از بویی دلپذیر و ضعف آور سرشار.
Unknown said…
@Nei Rang
سلام
چه جالب
شيرازيا به ابگوشت ميگن يخنى
اين روش جالبه
منظورتون از مرحله ي يك چارم نهايى چيه
لطفا بيشتر توضيح بدين
من ميخوام امتحان كنم
Doozel said…
خانم سونا
اون مرحله ای که بین یک هشتم نهایی و نیمه نهایی واقع شده
Doozel said…
جناب نیرنگ
مورد جالب و قابل پیگیری های بیشتری بود. شاید بشه ریشه این سس رو به نام آرایایی پاک نهاد جست. مزه پیازگون این سس بی نظیر هست و به عشاق پیاز توصیه اکید می شه . البته بوی پیاز حاصل و متصاعد از دهان و سایر مجاری هم رو نباید نادیده گرفت
Nei Rang said…
@SONA HATAMI
سلام
پیاز و ادویه بعد از پخت کامل گوشت و نخود و لوبیا افزوده میشد.
به آبگوشتی که تقریبا ساعت پنج صبح بار گذاشته میشد, حدود ساعت یازده پیاز و ادویه افزوده گشته و دوازده و نیم - یک بعداز ظهر مصرف میشد.
همیشه هم تصمیمی در مورد "چی بپزم؟" از قبل گرفته نشده بود, در نتیجه مخلوط پیاز و ادویه در همان صبح تهیه میشد؛ نه از شب قبل!!!
مجموع وزن حبوبات خشک, نصف وزن گوشت ( گوسفند, پرچرب, ترجیحا با استخوان) بود.