Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

شیر موز


در این مقال و به میمنت گرمای جان سوز فعلی و گرماهای احتمالا جانسوزتر تابستان پیش رو، جستاری در باب شیر موز این محبوب اصفهانی ( محبوب در سایر نقاط؟) به عمل می یاد و نکات کلیدی در راستای هوا کردن این نوشیدنی پرانرژی، مغذی و آرام بخش به خواننده مشتاق منتقل خواهد شد. در منظر اولیه، تولید شیر موز به نظر ساده می یاد چون چو نیک بنگری، این نوشیدنی ترکیبی از شیر و موز بیش نیست و مخلوط کردن این دو ماده آن چنان عملیات کیمیاگرانه ای به نظر نمی یاد.

با احترام به نظر قبلی باید عرض کنم که شیر موز از نظر بافت می تونه کاملا رقیق و قابل صرف با نی باریک یا کاملا  غلیظ و غیر قابل صرف با نی ضخیم باشه. شیر موز محبوب بنده از نوع رقیق و کم شیرین تر هست و لذا اینجا سه دستور متفاوت برای این نوشیدنی عرضه می شه:

·        مورد اول با موز یخ نزده، شیر سرد و بستنی درست می شه. نصف بستنی در داخل مایه شیر موز به کار می ره و نصف دیگه به صورت کافه گلاسه و برای سرو به معجون اضافه می شه. این مورد برای مواردی که موز یخ زده ندارید عالی هست. اگر از بستنی کره بادام زمینی در این شیک استفاده کنید، به شیک محبوب و معروف الویس پریسلی می رسید. کاربرد سایر مزه های بستنی در این شیک مجاز می باشد ولی برای شیر موز کلاسیک بستنی وانیلی ارجح می باشد.
·        مورد دوم با موز یخ زده و بستنی درست می شه لذا از مورد اول غلیظ تر هست. به این مناسبت اسکوپ بستنی دوم حذف می شه و لذا این مورد از اولی کم کالری تر هست.
·        مورد سوم با موز یخ زده و بدون بستنی هست ولذا خیلی از دو مورد بالا کم کالری تر هست. نتیجه شیکی غلیظ و سرد تر هست با طعم موزانه قوی. در صورت تمایل به سالم سازی این معجون می شه شکر رو با شیرین کننده های مصنوعی یا طبیعی جایگزین کرد. برای سالم سازی از منظر آنتی اکسیدانی، می شه شکر رو با عسل جایگزین کرد.     
          
شیر موز رقیق با بستنی:

مواد لازم:

یک پیمانه شیر پرچرب
هفتاد و پنج گرم موز تازه (دو عدد موز کوچک)
هفتاد و پنج گرم بستنی مورد علاقه* (یک اسکوپ )
هفتاد و پنج گرم بستنی مورد علاقه برای سرو
* برای شیک محبوب الویس پریسلی، از بستنی کره بادام زمینی استفاده کنید.

شیر موز غلیظ با بستنی:
مواد لازم:
دستور بالا با موز یخ زده تکرار شود. بستنی دوم  و برای سرو حذف گردد   

شیر موز غلیظ بدون بستنی:
مواد لازم:
یک پیمانه شیر پرچرب
صد و پنجاه گرم موز یخ زده
دو قاشق چای خوری شکر یا عسل 

نکات مهم در تهیه شیر موز:
·        حتی المقدور از موزهای کوچیک استفاده کنید چون مزه موزانه اون ها قوی تر از موزهای تنومند و دلاور هست. در صورت عدم دسترسی به موزک، موز های بزرگ رو برای چند روز در دمای محیط قرار بدید تا پوست اون ها قهوه ای و گوشت اون ها شیرین بشه و سپس اون ها رو تکه و فریز کنید.
·        این رو به یاد اون مخلوط کن عزیزی می نویسم که سال ها پیش در راه سوداهای شیر موز پزانه من به طرز مظلومانه ای دار فانی رو وداع گفت و با تیغ و قلبی شکست از مطبخ بنده به سطل آشغال پر کشید. موزها رو هرگز روی هم کپه نکنید چوب پوره کردن اون گلوله یخ زده برای مخلوط کن دشوار خواهد بود. موز ها رو به نازکی برش بزنید و سپس در یک لایه فریز کنید. مطمئن بشید که بین تکه ها فاصله است و یکی دو ساعت پس از دخول به فریز و قبل از سخت شدن اون ها، تکه های به هم چپیده رو از هم جدا کنید. اگر مخلوط کن شما قوی نیست، می تونید پا رو از آنچه در فرتور بالا ملاحظه می کنید فراتر بگذارید و هر برش رو به چهار ربع دایره برش بزنید.        
     ·        از به کار بردن یخ در شیر موز اجتناب کنید! یخ آب می شه و محصولی رقیق و آب زیپو به شما                تقدیم می کنه. اصولا یکی از دلایل موفقیت موز، رطوبت کم اون و لاجرم یخ زدن بهینه اون هست.                            

این اون مورد اول با اسکوپ بستنی بادام زمینی افزوده در آخر کار و از محبوب های بنده هست.  اگر بستنی بادام زمینی ندارید، می تونید از شیر کم چرب استفاده کنید و برای جبران مافات یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی بزنید تنگ کار. عکس سر پست، مورد سوم با موز یخ زده هست و لاجرم غلیظ تر.           

Comments

Nei Rang said…
متشکر کافه چی گرامی

با شیک الویس پریسلی آشنایی نداشتم؛ امید که مثل
Always On My Mind
دلبر و دلپذیر باشه:
https://www.youtube.com/watch?v=d4lVk_vtZ-8
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
آهنگ زیبایی بود. ترانه های الویس خوب هستن ولی از اون تصوری که بنده از موسیقی راک در ذهن دارم بسیار دور هستن.
Nei Rang said…
امیدوارم ببخشید از اینکه خارج از موضوع هست

خوردن افراطی سیب زمینی سرخ کرده، خطر مرگ زودرس را تا دو برابر افزایش می دهد. این تحقیق، به مدت ۸ سال و بر روی ۴۴۴۰ نفر در آمریکا انجام شده است.

https://www.youtube.com/watch?v=OQsuPX4Ichc
Doozel said…
دو تا سه وعده در هفته افراطی؟ خیلی بی رحمانه است