Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

فسنجون تنوری با رون بوقلمون


در این آخرین پیچ از گیر سه پیچ به بوقلمون، سنت شکنی می کنم و به جای پست یک دستور، در صددم که  یه دستور براتون به یادگار بگذارم. فنسنجونی بسیار بدیع، در فر طبخ شده، برآمده از دل مواد مرغوبی چون رون بوقلمون،  آب انار و آب نارنج. اگر تعقیب گر اتفاقات چند وقت اخیر این بلاگ بوده باشید، به فراصت در می یابید که این فنسنجون، ماحصل تجارب چند وقت اخیر بنده با مارینیت مرغ خاله چهارم  و تجربه نسبتا جدیدتر با رون بوقلمون تنوری هست  و در این پست پا به عرصه وجود می گذاره.

همین طور که مستحضرهستید،  شماری از هم میهنان به زرت قاطر اعتقاد دارن که: "فسنجون فقط فسنجون اردک و لاغیر!". چرا؟: چون اردک قرمز گوشت و لاجرم خوش خوراک تر از مرغ هست و در اثر خورش شدن سفت و لاستیکی نمی شه. لذا این فسنجون بوقلمون می تونه جایگزینی ارزون تر و سالم تر از فسنجون اردک باشه چون رون بوقلمون هم قرمز گوشت  ولی کم چرب تر از اردک هست. 

برای هواسازی این فسنجون، به عادت مالوف ترکیبی از نمک، فلفل و هل زیر پوست مالیده می شه. سپس رون ها در معجونی از آب نارنج و آب انار تازه، پیاز و زعفرون مارینیت می شه(دقیقا شبیه جوجه کباب)، سپس تمام مواد فوق الذکر به اتفاق گردوی بو داده و پیاز داغ به فر می رن و بعد از دو ساعت، فسنجونی ملکوتی رو به بشریت تقدیم می دارن.                               


مواد لازم:

دو عدد رون کامل بوقلمون (حدود دو کیلو)
یک قاشق غذاخوری نمک

یک دوم قاشق چای خوری پودر هل  
 یک قاشق چای خوری فلفل سفید   
دو عدد پیاز زرد  بزرگ، خلالی خرد شده
یک دوم  پیمانه آب نارنج (یا لیموی) تازه
یک و یک یک دوم  پیمانه آب انار
صد گرم گردوی چرخ کرده(حدود یک پیمانه)  
نوک قاشق زعفرون  

نمک و فلفل و هل رو مخلوط و زیر پوست رون بمالید و کمی اون رو به سطح گوشت ماساژ بدید. آب نارنج، آب انار تازه و پیاز خلالی شده رو به کیسه ای بفرستید و رون ها رو به اون اضافه کنید. پس از هشت ساعت زعفرون رو اضافه کنید و هشت تا شونزده ساعت دیگه مارینیت کنید.    

در روز پخت، آب ماریینیت رو صاف کنید و کنار بگذارید. مرغ و پیاز ها رو جدا کنید و مطمئن بشید هر دو کاملا عاری از رطوبت هستن. در تابه ای ابتدا گردو رو تفت بدید تا بوی اون فضا رو  معطر کنه. گردو رو کنار بگذارید.  سپس دو طرف رون ها رو کاملا طلایی کنید.      

رون ها رو به ظرفی سرامیکی یا شیشه ای مخصوص فر منتقل کنید. در همون تابه، پیاز مارینیت رو کاملا کاراملی کنید. سپس پیاز داغ، گردوی بوداده و مایه مارینیت رو در مخلوط کن قرار بدید و کاملا پوره کنید. مایه رو از بغل  رون ها به ظرف رون ها بریزید(سعی کنید مایه رو به سطح برشته رون نپاشید تا ظاهر زیبایی از رون تنوری در آخر کار داشته باشید).          

فر رو از پیش روشن و روی دمای ۳۷۵  فارنهایت یا همون ۱۹۰ سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. ابتدا سر ظرف رو با فویل آلمینیومی محکم بپوشونید و ظرف رو به مدت یک ساعت و نیم به فر بفرستید. سپس فویل رو بردارید و نیم ساعت آخر رو بدون سرپوش در فر برگذار کنید تا سس غلیظ و رون ها تنوری بشن.  چناچه در مناطق مرتفع زندگی می کنید، ممکن هست به مدت زمان بیشتری برای پخت احتیاج باشه. زمان مقتضی رو به تجربه در یابد و به قسمت پخت با فویل (یک ساعت و نیم) اضافه کنید.
مثال: صفدر قلی در ارتفاعات کلک چال می زید. او پس از دو ساعت پخت با فویل در می یاد که رون ها هنوز سفت و چنگال پذیر نیستن! صفدر قلی چه باید کند؟
جواب: صفدر قلی مثال بالا باید ظرف با فویل رو دوباره و برای نیم ساعت به فر برگرداند و دوباره چنگال پذیری رو چک کند و این روند سعی و خطا رو ادامه دهد . به مجرد چنگال پذیری رون، صفدر قلی فویل رو بر می دارد و نیم ساعت آخر رو بدون سرپوش برگذار خواهد کرد.                       
این فسنجون عالی و آسون بود و زین پس تبدیل به روش استاندارد بنده برای پخت فسنجون تبدیل خواهد شد.  گردوی روغن انداخته به مدد مرغ از بطن با آب انار مزه دار شده و از برون تنوری و برشته، ترکیب هارمونیک عجیبی از طعم ها و بافت ها رو در این غذا به نمایش گذاشته بودن. برای سرو، توصیه بنده این هست کمی خرده گردو یا پسته بوداده هم روی سطح کار پخش کنید


پست نوشتم گریه کردم زار زار
 من بمیرم پست بماند یادگار 
 دوزلی سمرقندی

Comments

Nei Rang said…
تشکر فراوون بابت یادگاریتون

تهیه فسنجون با گوشت (مرغ یا هر چه صلاح میدونید!) ریش ریش کرده رو اگه امتحان نکردید ارزش آزمودن داره شدیدا. محصول نهایی خورشی منسجم و کشداره که از نظر طعم غنی تر از فسنجون با گوشت ریشه نشده ست. بهتره مرحله جا افتادن در آرامپز یا با حرارت کم و زمان طولانی باشه. وقتی روی سطح غذا روغن نشست آماده ست. چه گرم و چه سرد خیلی خوشمزه ست.
گیاهخواران گرامی هم میتونن با مارچوبه نیمه پخته و ریشه شده و افزودن کمی پاپریکای دودی, کپی نسبتا برابر اصلی از این فسنجون رو تجربه کنن.
Unknown said…
من خيلي پسنديدم اين دستور رو بسيار عالي
Unknown said…
ضمنا بشقاباتون هم خيلي قشنگه
Unknown said…
من عاشق فسنجونم و الان به شدت دهنم آب افتاده، معده ام معترض شده و مغزم قفل کرده...
علاوه بر تایید فرمایش جناب نیرنگ خان مبنی بر ریش ریش کردن گوشت ، مادر و کلا خاندان مادری بنده با گوشت گردن ک.بیده شده فسنجون رو تهیه می کنند که ماحصل به شدت کش دار و پر مایه می شود
Doozel said…
ممنون از مرحمت دوستان و پوزش برای تاخیر به مناسبت سفر کاری
ایده فسنجون ریش ریش اعلی هست و حتما برای کتابم آن رو خواهم آزمود