Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کوکوی مرغ بازیافتی از مایه جوجه کباب زیاد اومده


کوفته ها و کوکوها اصولا در زمره غذاهای بازیافتی مکتب آشپزی ایرانی قرار می گیرن (منبع: خاطرات محوی از مطالعه کتاب دریابندری در عنفوان جوانی و حدود ده پونزده سال پیش. اصل کتاب رو برای ارجاع دقیق متاسفانه در تملک خویش ندارم). طی قرون متمادی، آشپزی های ایرانی و حوزه فرهنگی تابعه، غذاهای گوشتی، پلو و یا خورش های زیاد اومده رو با تکنیک هایی از قبیل زدن دو سه تا تخم مرغ تنگ کار و یا آمیزش با مخلوطی از سبزیجات معطر تبدیل به کوفته و کوکوهایی بی بدیل می کرده ان.


وجدانا چه حرکتی به جز زدودن غبار از دو سه تا تخم مرغ مونده کنج یخچال و زدن ماحصل تنگ یه دونه سیب زمینی آب پز، کفگیری از مرغ زیاد اومده و یا کفچه ای سبزی خرد شده، غذایی در خورتر، سریع تر  و ارزون تر می تونه تقدیم به شما کنه؟. لذا اینجا هم بنده ته تغار جوجه کباب خود (عکس اصل جوجه در زیر) رو تبدیل به یه کوکوی مرغ بی بدلیل می کنم. به راستی چه حرکتی جز ممانعت از دورریزی اون مایه پیاز-زعفرونی ته ظرف جوجه کباب می تونه اشک شوق اصفهانی درون رو جاری کنه؟.  
       
                     
مواد لازم:
دویست و پنجاه گرم مرغ زیاد اومده از جوجه کباب مایونزی  
یک عدد سیب زمینی بزرگ، نگینی خرد شده 
سه عدد تخم مرغ
یک قاشق غذاخوری زرشک
نمک و فلفل و روغن به میزان لازم 
سیب زمینی نگینی رو در آب نمک دار کاملا پپزید تا جایی که کاملا نرم بشه و در عین حال له هم نشه. اگر بافت کوکو رو منسجم تر می پسندید. سیب زمینی رو کاملا له کنید. تکه های جوجه ها رو هم با چاقو ریز کنید. سیب زمینی رو آبکش کنید و جوجه رو هم به همراه مایه ته ظرف به تابه داغ رهسپار کنید.  

وقتی جوجه تقریبا پخت (نه کاملا) اون رو با سیب زمینی و تخم مرغ های کاملا هم زده مخلوط کنید. ماحصل رو در تابه داغ (یه تابه دیگه و نه اونی که مرغ در اون طبخ شد چون کوکو به ظرف کثیف می چسبه) حاوی روغن بریزید. چناچه از زرشک استفاده می کنید، مطمئن باشید که زرشک در لایه میانی واقع بشه چون زرشک از سوختن خوشش نمی یاد و تلخ می شه.

پس از فرم گرفتن لبه ها به مدت ده دقیقه به فر ۳۷۵ فارنهایت یا همون ۱۹۰ سانتیگراد خودمون بفرستید تا مرکز کوکو خودش رو بگیره و مرغ کاملا بپزه. این کوکوی دارای بافت خیلی خاصی هست و مرغ و سیب زمینی دارای بافت کاملا مستقل و قابل تمیزهستن و با هر چنگال زنی، کوکو به عناصر تشکیل دهنده تجزیه می شه.               

Comments

Nei Rang said…
سپاسگزار شف دوزل گرامی.
خدمت غذاهای بازیافتی ارادت دولا پهنا دارم.
sareh said…
سپاس شف دوزل گرامی از ارائه ی این ایده ی جذاب. تابناکی این ایده زمانی بیشتر خودش رو نشون می ده که به یاد بیاریم بسیاری از غذا های مانده اعم از نصف النهار ها و نصف العیش ها بر اثر صرفا "گرم کردن" خالی، بدمزه و بیخود می شن. اما با یک فرآوری کوچک عمدتا به مدد تخم مرغ، تبدیل به غذاهای جدید و خوشمزه می گردند. برای برنج اضافه اومده هم قبلا راهکار خوب "کسرول" توسط جنابعالی پیشنهاد شده بود.ا
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
Doozel said…
ممنون خانم ساره
حالا که صحبت از پست های قدیمی شد
http://www.shamshiricafe.com/2013/08/blog-post_15.html

این هم بد نیست
sareh said…
بله درسته، دلمه ی تخم مرغ هم خیلی جالب بود و هم وقتی امتحان کردیم شدیدا مقبول افتاد.ا
Sara Kaffashi said…
سلام. میشه یه توضیح در مورد انواع سیب زمینی بدین. من هر مدلشو میخرم مزه شیرین داره. قدیما مامانم میگفت صدای بع بع گوسفند شنیدن شیرین شدن.
Doozel said…
خانم ساره
خوشحالم مطلوب افتاد
Doozel said…
خانم سارا
سیب زمینی در یخچال یا هوای سرد شیرین می شه . باید اون رو در دمای محیط نگه داری کرد تا نشاسته اون تبدیل به قند نشه