Skip to main content

Featured Post

My cookbook: "Tehran to New York"

On the Norouz day of 2020 spring, I finally published my book. The manuscript is titled: "Tehran to New York: A culinary bridge between Persian and Western cultures" and aims at presenting a unique blend of classic and contemporary Persian recipes, as well as samples of Western-style cuisine, offered in a Persian context. It is important to build bridges between cultures, and not walls. This book aims at constructing a bridge between the Persian and Western cultures. The book may be ordered here: https://www.amazon.com/Tehran-New-York-culinary-cultures-ebook/dp/B0861H47GS/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=tehran+to+new+york&qid=1584810930&sr=8-1  

خوراک شاورمای مرغ

اینجا یه خوراک شاورمای مرغ سریع رو داریم. در آرشیو فخیمه سایت دو مورد مشابه از این غذا به چشم می خوره، یکی این خوراک تنوری با دستوری مفصل تر و دیگری این سینه مرغ سریع با ادویه شاورما. برای آشنایی با شاورما پست اول لینک شده رو بخونید. همون جور که ذکر شده،  شاورما  فرم عربی کباب ترکی دونر و جایروی یونانی هست. در تمام این موارد تکه های گوشت به صورت عمودی روی هم انبار می شن و کل ستون در حین حرکت دورانی حول محور سیخ از از فاصله خیلی نزدیک برشته و فی الواقع کباب می شن. چیزی که باید بدونید اینه که ورژن های خونگی و سریع این غذا هم موجود هست. اینجا یک دستور بینابین برای یک شام سبک و سریع و خوشمزه رو با هم درست خواهیم کرد. چنانچه که در تصاویر مشاهده می شه، این مرغ رو می شه به صورت ساندویچ و یا بر بستری از برنج زرد زردچوبه ای و ادویه دار سرو کرد.    

مواد لازم:

هفتصد گرم سینه مرغ (یا دو عدد متوسط)

یک دوم قاشق چای خوری مخلوط ادویه بهارات (ترکیبی مساوی از دارچین، هل، میخک و فلفل بهار)

یک قاشق چای خوری گرانول سیر

یک دوم قاشق چای خوری نمک

سه قاشق غذاخوری روغن مایع

دو قاشق غذاخوری  گشنیز، ریز خرد شده

یک فروند پیازچه، ریز خرد شده

 برای ورژن  قرمز:

یک قاشق غذاخوری سماق

یک قاشق چای خوری پودر فلفل کشمیری

 برای ورژن سبز:

یک قاشق چای خوری پودر هالوپنییو یا یک عدد فلفل سبز تند ریز خرد شده  

برای حصول بافت ملکوتی شاورمای اصیل باید گوشت سینه رو ساطوری کنید. فکر پلید استفاده از گوشت مرغ چرخ کرده رو از ذهن بیرون کنید چون گوشت چرخ کرده آب می اندازه و این با آرمان های شاورمای اصیل سازگار نیست. برای ساطوری سازی، ابتدا سینه رو به نوار های نازک برش بزنید و سپس نوارها رو نگینی ریز خرد کنید. سپس با حرکت متناوب چاقو بر روی تخته، گوشت رو ساطوری کنید. کلیه ادویه جات، روغن، و سبزیجات ساطوری رو هم اضافه کنید. توجه کنید که برای ورژن قرمز باید سماق و پودر فلفل قرمز رو اضافه کنید و برای ورژن سبز پودر هالوپینیو یا فلفل سبز ریز خرد شده رو اضافه کنید. اگر مایلید، می تونید به گوشت برای مزه دار شدن در یخچال دو سه ساعت فرجه  بدید ولی اصراری بر این کار نیست.

تابه ای بزرگ با قابلیت پوشش کل مایه گوشت در یک لایه نازک رو روی حرارت تیز قرار بدید و صبر کنید تا کاملا داغ بشه. مرغ رو به مدت یکی دو دقیقه طلایی کنید. پخت باید سریع باشه و مرغ نباید آب بندازه. اگر مرغ آب انداخت، اون رو به سطل آشغال هدایت کنید و از نو شروع کنید.          


 

Comments

Niloofar said…
عالی! ممنون که در کافه رو دوباره باز کردین
Nei Rang said…
چشم من روشن که کافه باز شد
با هالوپینو صفا آغاز شد
آمدم صدبار و کافه بسته بود
بازگشتم و پلو بر گاز شد
آنقدر خوردم پلو با هرچه بود
همچو کوفته طول و عرض همساز شد
غیبت شف خرج بر دستم نهاد
دکمه شلوار در پرواز شد
نیشخندی هم بزد زیپ خبیث
بسته بود اما ز پایین واز شد

روزگار شف و یاران سبز باد
ساقی آمد لب پر از آواز شد
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ بسیار زیبا و خاطره انگیز بود.
Doozel said…
ممنون خانم نیلوفر
Nei Rang said…
@ Doozel

ممنون از شما
و خیر مقدم
Shadi said…
سلام
مرسی که کافه رو باز کردین.
حتما امتحانش میکنم.🙏🙏