Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

دمپختک کدو زرد با ماست و اسفناج


به میمنت اوضاع درام اقتصادی و گرانی افسارگسیخته، حقیر دو راه حل بیشتر نداره. اول این که در کافه به طور کامل گل گیری بشه. چو نیک بنگری، کافه نشینی، خوش خوری، و خوش گذارنی مستلزم دل خوش و امنیت و ثبات اقتصادی هست. راه دوم همدردی با قشر محروم تر (که کم کم همگی در حال الحاق به عناصر شریف اون قشر هستیم) و ارایه غذاهای ساده و ارزون و در عین حال کامل و مقوی هست. برای شروع و به میمنت پاییز پیش رو، یه دمپخت کدوی پاییزی داریم. ادویه اون از ادویه معروف کدو حلوایی گرته برداری شده و برای افزایش ارزش غذایی، ماست و اسفناج به دستور افزوده شده.                   

مواد لازم:
چهارصد گرم کدو حلوایی یا کدو تنبل، مکعبی خرد شده      
دو قاشق غذاخوری روغن مایع*
یک قاشق غذاخوری شکر (اختیاری)
دو سانت و نیم ریشه زنجبیل، رنده شده
یک دوم قاشق چای خوری فلفل بهار Allspice
یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین
یک چهارم قاشق چای خوری پودر غلاف جوز هندی Mace  (یا یک هشتم چای خوری جوز هندی)    
نوک قاشق زعفران
دو و یک دوم قاشق چای خوری نمک
یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
یک قاشق غذاخوری سس فلفل تند
دو پیمانه برنج
سه پیمانه آب
دویست گرم ماست کیسه با پنج درصد چربی
دویست گرم اسفناج
* در صورت استفاده از ماست کم چرب این میزان تا دو برابر افزایش یابد   

کدو در روغن داغ و روی حرارت متوسط تفت بدید تا لبه های مکعب ها شروع به کاراملی شدن بکنن. در صورت تمایل به طعم ترش و شیرین، شکر رو هم با کدو تفت بدید. سپس نمک و زنجبیل رو هم اضافه کنید و برای یک دقیقه دیگه تفت بدید. پس از اون ادویه جات رو اضافه کنید و برای سی ثانیه دیگه در روغن تفتشون بدید. سپس به تابه کمی آب، سرکه، و سس تند رو اضافه کنید. آب باعث می شه مواد با هم مخلوط بشن و سس واره ای شکل بگیره.     
برنج رو به تابه اضافه کنید و تفتی مختصر و سی ثانیه ای به دونه های اون بدین. سپس آب و ماست رو اضافه و حرارت رو کم کنید. در ظرف رو ببنید و صبر کنید تا برنج دم بکشه. هر از گاهی در ظرف رو باز کنید و محتویات رو هم بزنید و مطمئن بشید که برنج به کف نچسپیده. وقتی کره آبی بر سطح ندید، برگ های اسفناج رو بر سطح کار پخش کنید. از این مرحله به بعد در ظرف رو باز نکنید و صبر کنید تا برنج بخار کنه و دم بکشه.         
مقوی، سالم، کامل، و بالنسبه ارزون.  

Comments

Nei Rang said…
چه بهتر از غذایی خوب و ساده
که شف امروز بر سفره نهاده
درود بیکران بر کافه چی باد
که گفتارش کند مستم چو باده
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
Nazanin said…
This comment has been removed by the author.
Nazanin said…
چه می‌کنه این جناب دوزل. دست مریزاد. خیلی دستور خوبی بود. ممنون.
Mari said…
به به ، باز هم پاييز رسيد و با خودش كدو حلوايي هاى نازنين رو آورد . طعم بى نظير كدو رو ميشه از توى عكس هم احساس كرد . يه جورايي ته چين كدوئه . عالى . ممنون جناب شمشيرى .
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
Doozel said…

خانم ماری
اگه بگذارید ته دیگ بگیره، فی الواقع با یک ته چین کدوی بداهه مواجه خواهیم شد
Unknown said…
سلام ....من نمیتونم عکسهایی که میگذارید رو ببینم وبرقوه تخیل خود متکی هستم وتوضیحات مبسوط جنابتان...امشب به مدد برخی اتفاقات بعد از مدتهای مدید تونستم عکس ببینم واینکه چقدر ذوق بر من مستولی شد رو نمیتونم بیان کنم...سوق یافتن شما به دستورهای گیاهی برای من گیاهخوار چقدر راه را هموار کرد .....چون همیشه دستورهای آن بزرگوار را با دخل وتصرف تبدیل به خوراک گیاهی میکردم..سپاس فرااااوان د
Doozel said…
خانم مریم
ممنون از لطف حضرت عالی