Skip to main content

Featured Post

My cookbook: "Tehran to New York"

On the Norouz day of 2020 spring, I finally published my book. The manuscript is titled: "Tehran to New York: A culinary bridge between Persian and Western cultures" and aims at presenting a unique blend of classic and contemporary Persian recipes, as well as samples of Western-style cuisine, offered in a Persian context. It is important to build bridges between cultures, and not walls. This book aims at constructing a bridge between the Persian and Western cultures. The book may be ordered here: https://www.amazon.com/Tehran-New-York-culinary-cultures-ebook/dp/B0861H47GS/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=tehran+to+new+york&qid=1584810930&sr=8-1  

ساندویچ مرغ سوخاری تند به روش نشویل


اگر به خاطر بیارید، این حقیر سراسر تقصیر، در این پست پرونده ساندویچ مرغ رو مختومه اعلام کرد!. در دفاع از خودم عارضم که: جوون بودم و خام و اگر "غلط کردم"، کار شما رو راه می ندازه تا یک فقره از اون رو تقدیم کنم!. بنابراین بنده طی مراسم باشکوهی پرونده ساندویچ مرغ رو دوباره مفتوحه اعلام می کنم.

این اواخر و پس از معرفی مرغ سوخاری به روش نشویل توسط سرهنگ و ابواب جمعی های رستوران KFC، تب این روش مرغ سرخ کرده منطقه رو فرا گرفت. ( خاطره معترضه: یادم می یاد که اون قدیم ها در تهران رستوران کی-اف –سی باز شده بود و پس از مدتی معلوم شد منظور کرج-فراید-چیکن بوده).


در روش نشویل، ترکیبی از ادویه های مرسوم در مکتب باربیکیوی آمریکای ترکیب و سپس مرغ با نصف ادویه مارینیت می شه. بقیه ادویه با روغن حاصل از سرخ کردن مرغ مخلوط  و روی مرغ سرخ شده برس زده می شه!. اگر چه دستور برای مرغ سرخ شده هست، ولی می شه اون رو به ساندویچ هم تعمیم داد و من با رهنمون های این لینک فود نتورک، ساندویچ معززی رو درست کردم.      
شب قبل از عملیات! مرغ با نیمی از ترکیب ادویه رومالی و راهی یخچال شد. نیم دیگر ادویه برای روز واقعه در مکانی امن و خشک انبار شد!   


مواد لازم:

پنج قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز(توصیه نگارنده سه قاشق)   
دو قاشق غذا خوری شکر قهوه ای(توصیه نگارنده یک قاشق در صورت عدم علاقه به سسی شیرین)   
یک قاشق چای خوری پودر چیلی(توصیه نگارنده جایگزینی با یک قاشق غذاخوری پاپریکای شیرین)   
یک  قاشق چای خوری گرانول سیر
یک قاشق چای خوری پاپریکا (توصیه نگارنده افزایش به دو قاشق غذاخوری پاپریکای شیرین)   
نمک و فلفل به میزان لازم
چهار عدد بالارون مرغ
یک پیمانه باترمیلک  
دو پیمانه  آرد همه منظوره
روغن نباتی برای سرخ کردن
چهار فروند نون ساندویچی
هشت ورق پنیر چیزبرگر  
خیار شور و سایر لوازم ساندویچ بسته به علاقه 

فلاش بک به روز قبل: بالارون ها رو دقیقا مثل اینجا بدون استخوان کنید. سپس نصف ترکیب ادویه رو روی اون ها بمالید، در یخچال قرار بدید و به روز بعد بروید.

فلاش فوروارد به روز بعد: ابتدا مرغ رو در باترمیلک غوطه ور کنید و سپس در آرد بغلتونید. این کار رو دوبار انجام بدید تا روکش ضخیمی از آرد حول و هوش مرغ تشکیل بشه. دستور اصلی در ضمن یه مرحله غوطه وری در تخم مرغ رو هم توصیه می کنه؛ بنده لزومی به اون ندیدم چون باترمیلک برای ایجاد چسپندگی کفایت کرد. مرغ رو در روغن داغ و روی اجاق با حرارت متوسط رو به بالا قرار بدید و حدود ده دقیقه سرخ کنید. دقت کنید مرغ بدون استخوان و پهن شده زودتر از مرغ کلاسیک می پزه.        

کلید روش نشویل اینجاست!. دو سه قاشق از روغن داغ حاصل از سرخمان مرغ رو روی ادویه ها بریزید تا نوای ملکوتی جلیز-ولیز رو بشنوید. مایه ای شبیه به رب گوجه رقیق حاصل این کیمیاگری است!. برای اتمام کیمیا گری، از این مایه روی مرغ سرخ شده بمالید. بنده دیگه صحبتی ندارم....             عکس مال فرداش و به منظور نشون دادن پخت بهینه مقطع مرغ هست. مرغ دیشبش رو تو یخچال گذرونده بود و لذا زیاد روی فرم نبود!.   دقت کنید که دستور اصلی خیلی تند هست و شاخ من رو که در زمینه تندخوری خود-شاخ-پندار هستم رو هم شکست!. لذا اصلاحات داخل پرانتز بنده در دستور رو سرلوحه قرار بدید. البته شیرینی دستور اصلی قابل تحمل هست و نتیجه ای شبیه کچاپ مالیده روی ساندویچ رو به بار می یاره.   
بنده به زرت قاطر و با طیب خاطر، پرونده ساندویچ مرغ رو مختومه اعلام می کنم!                    
بهار نیویورک  


بهار نیویورک

Comments

Mahnaz said…
خوشا به حالتون این پست دل هر خواننده ای را بدجور به ضعف خواهد آوردامشب را با نون و پنیر سر کنیم تا ببینم کی میتونم در اولین فرصت درستش کنم واقعا ممنون برای این همه دستورهای عالی راستی نوش جان
Nei Rang said…
: )
نبند پرونده رو آخه چه کاره؟
میخوای بگی غلط کردم دوباره؟
یه مرغ کرچ تو فریزر خوابیده
با "هابانرو" ایشون همجواره
تو فکرم جای پودر فلفل تند
با "هابانرو" سازم سس واره
کنم پوره ش بیافزایم به باقی
جناب شف چنین روا می داره؟
نگو خود دانی یا ایهاالشف
که فتوایت فقط چاره کاره
راستی, با سینه مرغ هم روا هست؟
سرای ات پر ز حوری چون کاباره!
Doozel said…
ممنون خانم مهناز
در نون پنیر کلاسیک با پنیر مرغوب و نون تازه صفایی هست که در سایرین نیست
Doozel said…
جانب نیرنگ
با توجه به حسن سابقه حضرت عالی در تندخوری ، افزودن هابانرو مجاز می باشد. کاربرد سینه هم که حتما و حتی ارجح هم هست
Nei Rang said…
@ Doozel
بدین مژده گر جان فشانم رواست
طواف مریدت به گردت سزا ست
sareh said…
البته به نظر من اینایی هم که با اسم "تی اف سی" باز شده به همون میزان بی مزه و نابه جاست. به خاطر عکس های دلبرانه از بهار، باز هم تشکر بسیار!ا
Mari said…
ممنون جناب شمشيرى اين به نظر عالى مياد . احتمالا با سينه مرغ هم خوب ميشه. حتما امتحانش ميكنم يه پيشنهاد : تا به حال طنز نويسى رو امتحان كرديد ؟؟ بنده به زرت قاطر ميگم كه اگه از اشپزيتون بهتر نباشه قطعا بد تر نيست . بازم ممنون
Doozel said…
ممنون خانم ساره
Doozel said…
ممنون خانم ماری
بنده در حال آمیختن تجارب آشپزی و طنزنویسی هستم
Mari said…
بسيار كار خوبى ميكنيد . ما از هر دوش لذت ميبريم ممنون