Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

ته چین پلوی مرغ و اسفناج؛ ته چین به روش کته ای و سریعتولد کافه  هست و طبق سنت حسنه سنوات (سال اول ، سال دوم، سال سوم، سال چهارم، سال پنجم،  پارسال) گذشته، شام تولد ته چین اسفناج هست. پست امسال رو به یه روش ترکیبی، آسون و با محصولی عالی اختصاص می دم. ایده این پست از این دو پست نشات گرفت: پست پلو مرغ دارچینی  و پست ته چین مرغ اول. در پست پیش رو، مرغ خام رو به روش پست مرغ دارچینی، داخل یک مایه ته چین وار به روش کته ای می پختم. مرغ نهایی به غایت نرم و آبدار از آب در اومد و کته حاصل هم از نظر مزه شباهت عجیبی به ته چین داشت. غذایی خوب و خانگی هست و مطمئنا تبدیل به یکی از محبوب های شما می شه.          
مواد لازم:
چهار عدد کتف مرغ (حدود یک کیلو)
نمک و فلفل به میزان لازم 
یک عدد پیاز سفید متوسط
دو عدد چوب دارچین
یک چهارم قاشق چای خوری پودر هل
یک دوم قاشق چای زردچوبه
نوک قاشق زعفرون 
یک قاشق غذاخوری شکر یا عسل  
دو پیمانه برنج
دو الی سه پیمانه آب(بسته به ذائقه و پسند دون دار یا نرم تر بودن برنج )
یک پیمانه کفیر 
دویست گرم اسفناج تازه 

می تونید مثل پست پلومرغ دارچینی یا مرغ خاله، مرغ رو مزه دار کنید؛ همچنین می تونید مثل بنده اون کار رو نکنید. مرغ رو در همون ظرف مورد نظر برای پلو و بدون روغن اضافی طلایی کنید. وقتی مرغ روغن آزاد کرد، پیاز رو هم اضافه کنید. پیاز رو طلایی نکنید چون رنگ نهایی ته چین رو روشن می پسندیم!. ادویه جات رو هم اضافه کنید. سپس برنج و آب رو اضافه کنید. اگر برنج رو دون دار می پسندید دو پیمانه آب بیش اضافه نکنید!.       

سپس کفیر و اسفناج رو اضافه کنید، صبر کنید تا مایه به جوش بیاد و سپس حرارت رو کم کنید، در ظرف رو ببندید و به مدت چهل الی پنجاه دقیقه بپزید. زمان پخت بسته به ارتفاع شما از سطح دریا هم خواهد داشت و لذا باید زمان پخت بهینه رو با ممارست و چند بار تمرین و آزمون و خطا پیدا کنید.     

در سعی اول ظرف نچسپ نبود و لذا من برای عکس برداری بهتر از پست، این سعی دوم رو هم آزمودم. توصیه من به استفاده از ظروف نچسپ هست. در ضمن این روش با اسفناج تازه بود و نتیجه زیباتر هم شد! لذا توصیه دوم این حقیر استفاده از اسفناج تازه می باشد.   

در پانزده دقیقه آخر پخت می تونید یک مشت اسفناج روی سطح بفشانید و غذایی زیباتر تحویل بگیرید!. 

ای که پنج رفت و در خوابی!
 مگر این پنج روزه دریابی!

Comments

mali said…
تولد کافه شمشیری مبارک ما کافه نشینان و ممنون بابت همه ی عشقی که برای کافه خرج میکنید. عکس آخر هم که واقعن اشتهابرانگیز شده. سالاد داخل عکس مخلوط نارنج و پیاز و خیاره؟
Dawn said…
تولد کافه بر صاحب ایشان و مشتریان پر و پاقرصش مبارک.

با توجه به کیش سالمون و اسفناجی که دیشب خوردم و این ته‌چین هیجان انگیز، الان یه جرقه‌هایی در ذهن من زده شد. آیا در کتب مقدس، به استفاده از مرغ در ته‌چین تاکید شده؟
Nei Rang said…
ششمین سالگرد میلاد کافه شمشیری خجسته باد

امید که در سال پیش رو هر کس بجز خودتون از غذاهاتون خورد , کوفتش بشه
Doozel said…
خانم ملی
سلاد شیرازی هستن ایشون با گوجه زرد (ر.ک. عکس اول پست بعد )ا
Doozel said…
خانم سحر
ته چین سالمونی در سایت موجوده ؛ می تونید از اون هم در راستای ایده خود بهره بجویید
http://www.shamshiricafe.com/2011/08/blog-post_12.html
Doozel said…
جناب نیرنگ
خدا کنه اینجور بشه