Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

پیکاتای سینه بوقلمون


پس از تجربه موفق با گوشت بوقلمون در پست هلیم بادمجان بوقل، بر آن شدم که گیر سه پیچی غیر رسمی به گوشت بوقلمون بدم. گوشت بوقلمون بافتی ما بین گوشت سفید مرغ و گوشت قرمز بره رو داره. در نتیجه قسمت های سفید اون (سینه) بسیار مناسب برای گریل و کباب کردن و قسمت های تیره اون( رون و بالای رون) بسیار مناسب خورش، آش و بریز کردن هستن. هیکل گنده بوقلمون ممکن خیلی ها رو به وحشت بندازه و باعث بشه قید پخت اون توسط کدبانو زده؛ چو نیک بنگری، انصافا سایز اون هم بیشتر به ابعاد کدخدا می یاد تا کدبانو.

ولی اگر چناچه بوقلمون تکه تکه و حساب سینه از رون و بال جدا بشه، با گوشتی بسیار انعطاف پذیر، سالم و نسبتا ارزون روبرو خواهیم بود. لذا در این پیچ اول، گیر رو به سینه می دم و در دو پست بعد روی رون تمرکز خواهیم داشت. برای شروع از پیکاتا(یک ، دو ،سه)شروع می کنیم.  پیکاتای فعلی با لیموی پرورده درست می شه و لذا از این حیث هم نو و بدیع هست.
            
مواد لازم:

یک عدد سینه بوقلمون بدون پوست و استخوان(نصف سینه کامل)
نمک و فلفل به میزان لازم
یک دوم پیمانه آرد
یک قاشق چای خوری پودر سیر
یک پیاز سفید کوچک، ریز خرد شده
سه برش لیموی پرورده    
یک پیمانه استاک مرغ  
دو قاشق غذاخوری زرشک
دو قاشق غذاخوری کره 
یک قاشق چای خوری جعفری یا ترخون یا شوید، ساطوری شده  

بر خلاف سینه مرغ که برش افقی می خوره ، سینه بوقلمون برش عمودی می خوره اون هم به دلیل سایز بزرگ. سینه رو به تکه های به ضخامت یک سانت برش بزنید. تکه ها رو بین دو لایه فویل و با چماق بکوبید تا سطح اون ها دو برابر بشه.  

در کیسه ای آرد و پودر سیر رو مخلوط کنید. به سینه ها نمک و فلفل سفید بزنید و سپس در کیسه آرد بندازید. کیسه رو خوب تکون بدید تا تکه ها به آرد آغشته بشن. سینه ها از کیسه در بیارید، بتکونید تا آرد اضافه بریزه و کنار بگذارید. این کار رو با تمام تکه های سینه انجام بدید. سپس در تابه ای کاملا داغ  کمی روغن بریزید و سینه ها رو در چند نوبت سرخ کنید. وقتی دو طرف طلایی شد از تابه خارج و گروه بعدی رو اضافه کنید. حرارت هم باید متوسط رو به زیاد باشه. دست آخر پیاز ریز خرد شد رو هم اضافه کنید.        

وقتی پیاز کمی تفت داده شد، استاک، لیموی پرورده و زرشک رو اضافه کنید. وقتی حجم سس به نصف تبخیر شد، کره و سبزی رو اضافه کنید. هر یک از این سبزی ها که برگزینید(جعفری یا ترخون یا شوید)، لطف خاص خود رو داره و هرکدوم غذا رو به سمت خاصی می بره.  سپس تکه های گوشت رو به تابه برگدونید و اون قدر حرارت بدید تا تکه های سینه کاملا نرم و پخته بشن. در ضمن در آخرین لحظات ملکوتی طبخ غذا متوجه شدم سبزی من (از فریز خارج شده) نعناع هست لذا قید اون رو زدم. برای جبران مافات و بالانس رنگ کمی باقلا زدم تنگ کار.      


Comments

Nei Rang said…
خیلی متشکر بابت پست جدید.
بنظرم گوشت سینه وقتی طولی برش بخوره, بافتش کمتر رطوبت از دست میده و آبدارتر باقی میمونه.
mali said…
بالانس رنگ عکساتون رو عاشقم.
من هم مثل نیرنگ فکر میکنم