Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

حمص کدو تنبل با چاشنی ادویه کدو تنبل


قیمت گوشت در حال حاضر و در حین تایپ این پست کیلویی صد هزار تومن هست*. آخرین باری که ایران بودم با این رقم می شد یک گوسفند جوان ابتیاع کرد و اون رو برای مراسم عروسی و عزا زمین زد. به دلیل گرانی گوشت و برای رعایت حال، مردم فعلا از پست غذاهای گوشت دار معذورم. خدا را شاکر باشید که در عصر اینفلوئنسرها زیستید و هر روز می تونید شاهد انبوهی پست از غذاهای رنگارنگ در اینستگرام توسط این عزیزان تهی مغز پهن پیکر باشید. اختراع شبکه های اجتماعی و تجهیز هر نه نه قمری به میکروفن اصولا کار اشتباهی بود! مثل دینامت از اون اختراع هم بد استفاده شد.
چون بهترین راه برای ارزان سازی غذا گیاه خواری هست، لذا بنده مدتی دستور های گیاهی پست خواهم کرد. چو نیک بنگری سودای گیاه خوارسازی ملت نگارنده به طرق دیگری حاصل شد.  اینجا یه حمص پاییزی با طعم کدو و ادویه کدو حلوایی داریم. در آرشیو فخیمه دستورهای متنوعی برای حمص موجود هست (اینجا، اونجا، فلان جا).

* گویا قیمت دلار پس از تایپ بنده سقوط کرد و این مهم از جنبه های دراماتیک این پست کاست.         

مواد لازم:
نیم کیلو نخود پخته    
پوره کدو تنبل یا کدو حلوایی، تنوری یا آب پز   
صد و پنجاه گرم ارده مرغوب
دو عدد لیموی سبز بزرگ
یک دوم قاشق چای خوری پودر زنجبیل   
یک دوم قاشق چای خوری گرانول سیر
یک دوم قاشق چای خوری پودر فلفل بهار
یک دوم قاشق چای خوری دارچین
یک قاشق چای خوری پودر فلفل کشمیری یا پودر پاپریکای ملایم    
یک دوم قاشق چای خوری نمک  
یک سوم یا یک دوم پیمانه آب یخ
خرده پنیر فتا برای تزیین (اختیاری) 

کدو رو مثل اینجا تنوری و سپس پوره کنید. روش دیگه خرد و آب پز کردن اون هست.   

نخود رو پوست گیری کنید. پوست نخود مقصر اصلی در زبر و دوندار شدن حمص های ناموفق شما و همچنین نفاخ بودن اون هست. در فرتور بالا و سمت چپ، شاهد مقادیر متنابهی از پوست گرفته شده از نیم کیلو نخود هستیم.  همه مواد رو در مخلوط کن بریزید. کم کم آب یخ رو اضافه کنید تا پره ها بچرخن و حمص به غایت لطیفی حاصل بشه.     

روی کار رو با خرده پنیر و روغن زیتون تزیین کنید. برای درست کردن نان تنوری، روی نان هندی رو سس تند و روغن بمالید و سپس خرده پنیر روی اون بیفشانید. در فر داغ به مدت ده دقیقه تنوری کنید.    

Comments

Nei Rang said…
خون خودتون رو کثیف نکنین کافه چی عزیز.
اگر از دیدگاهی گسترده‌تر به تاریخ ایران نظر کنیم، دوران جمهوری اسلامی را میتوان یکی از طلایی‌ترین دوره‌ها در ایران دانست؛ دوران سر باز کردن غده‌ای مزمن و چرکین, و رهایی بیش از گذشته ایرانیان از آن!

و سپاس فراوان
Mari said…
به به ، نخود باشه ، كدو حلوايي هم باشه ، ديگه چى از خدا ميخوايم ؟؟؟ سلامتى شما جناب شمشيرى . اين دستورات گياهى براى من كه هيچوقت علاقه خاصى به گوشت نداشتم موهبت الهي حساب ميشه . ممنون از شما .
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
البته معضل شبکه های اجتماعی جهانی هست ما هم به طریق اولی از مضار اون آسیب دیده ایم
Doozel said…
ممنون خانم ماری
Nazanin said…
جدا از خلاقیت شما در آشپزی و توانایی شما در نگارش دستور آشپزی که هنر بزرگی هست، وجدان بیدار و آگاه شما هم بسیار قابل احترام و تحسین هست. ارادت بنده به شما بسیار افزون شد بعد از دو پست اخیر.
Unknown said…
"همه مواد رو در مخلوط کن بریزید"

لیموی درسته با پوست یا اب لیمو?
Doozel said…
ممنون خانم نازنین
Doozel said…
شاول
بامزه بود