Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

خورش آلو اسفناج با گوشت


این قسمت رو با لحن حزن آلود داریوش بخونید.  صدای بم شما تاثیر اساسی در انتقال مفهوم بازی خواهد کرد.

"من و تو در حق این خورش جفا کردیم!. من و تو بد کردیم ! این جنایت[۵۰ ثانیه سکوت همراه با نگاه حق به جانب به افق های دور] که در حق آدم کردیم ...".


آری این خورش مظلوم واقع شده و کسی زیاد با اون آشنا نیست ولی شاید اگر اسپانسر یا مدیر برنامه درست و درمونی داشت الان در بین محبوب ترین خورش های فارسی جا باز کرده بود و این جور غریبانه در کنج نموری نخزیده بود. شاید خصلت ترش و شیرین آلو، در روندن خیل کثیری  از دوستان از سمت این خورش  بی تاثیر نباشه و در این خصوص در پست مرغ آلویی مامیتا نگاشته ام. اما چو نیک بنگری، در موارد ترش دوستی رادیکال می شه آلو رو از این غذا حذف کرد با منبع ترشی دیگه ای مثل لیمو امانی یا غوره و بالاخص گوجه سبز تازه اون رو آلود.  اصولا خورش های تک سبزی مثل قلیه و گشنیزش و همین خورش آلو و اسفناجش رو دوست دارم چون طعم خالصی از اون سبزی رو عرضه می کنن.      

مواد لازم:
برای شش نفر 
هفتصد و پنجاه گرم گوشت گوسفندی با استخوان یا نیم کیلو گوساله خورشی 
یک دوم پیمانه پیاز داغ (حاصل از یک عدد پیاز بزرگ )
یک قاشق چای خوری زردچوبه
نمک و فلفل به میزان لازم
نیم کیلو اسفناج
صد گرم تره( یا پیازچه یا برگ سیر)
صد و پنجاه گرم آلو بخارا
یک عدد نارنج در صورت تمایل به ترشی 
کمی تره بعد استراتژیک و لعاب خوبی به این خورش می ده. سبزی رو خرد کنید. گوشت رو تفتی بدید سپس پیاز داغ و زردچوبه  رو اضافه کنید. اگر پیاز داغ آماده ندارید، گوشت رو خارج و پیاز رو طلایی کنید.      

مایه سبزی رو به گوشت اضافه کنید و تفتی بدید و سپس آب اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار بدید تا گوشت کاملا بپزه.       

وقتی گوشت در آستانه پختگی بود، آلو رو اضافه کنید و هفت هشت دقیقه حرارت بدید تا آلو هم بپزه ولی له نشه.  در نهایت آب نارنج رو هم اضافه کنید. اگر اصفهانی هستید، به جای نارنج شکر اضافه کنید! 

با برنج سرو کنید. 


Comments

Nei Rang said…
مدینه گفتی و کردی کبابم
آلو بخارا از کجا بیارم
ندارم این خورش را دوست بنده
ولی صد خاطره باهاش دارم
طعم اون خاطرات کردی زنده
چشام خیس شد و فنگ فنگ کرد دماغم
هر وقت این غذا رو داشتیم به سفره
برام شامی می پخت اون روز مامانم
آلو بخارا اما دوست داشتم
ناخنک به نپخته ش بود کارم
یه شیشه بود پر از آلو بخارا
چو گنجی از طلا و شیره دار هم
وقتی کم کم میرفت رو به تمومی
گاهی هسته هاشو هم قورت میدادم
اگردستم میشد رو وقت سرقت
مامان کفگیر بدست میذاشت دنبالم:
- ذلیل شده مگه صد بار نگفتم
نکن دست کثیف تو شیشه هایم.
elaheh said…
mishe lotfan begid in khoresh vaseh chand nafar hast?
mamnoon
Doozel said…
جناب نیرنگ شما هم گویا در این جنایت صحن بوده اید پس
Doozel said…
خابم الهه
درست شد . برای شش نفر کافی هست .
Nei Rang said…
@ Doozel
با تشکر از تنوع های کم نظیری که به سفره ما ارزانی داشتین, لازم دیدم خدمتتون عرض کنم که گاه بگاه اشتباهاتی که معمولا ناشی از تایپ توسط کیبورد تاچ اسکرین هست در جوابهاتون به کامنتها دیده میشه که درک مفهوم و منظورتون را دشوار میکنه. اگر این مشکل قابل رفع بود, خیلی هم خوب؛ و اگر هم نه, خیالی نیست, [ :-) ] زیرا که بدین گونه نسلهای بعدی سوژه برای تفسیر و تآویل اسرار نهفته در فرمایشات شما خواهند داشت.
بهروز و پیروز باشید
Doozel said…
حتما دقت بیشتری مبذول خواهم دشت . متاسفانه کامنت ها قابل ویرایش نیستن و پاک و باز پست کردن اون ها روند رخ داد ها رو تغییر می ده. در کل حرف شام حق است و کوتاهی از بنده
Unknown said…
من ديروز اين خورشت درستيدم منم هم مثل جناب نيرنگ در خانه پدري اين خورشت نميخوردم اما هوس الو بخاراي تو خورشت من و مجبور كرد كه بعد ده سال زندگي مشترك اين غذا رو براي اولين بار بپزم من با شكر پختم بسيار لذيذ و عالي ممنون
Doozel said…
ممنون از لطف شما. امیدوارم مقبول افتاده باشه