Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

مقلوبه گوشت و بادمجون


مقلوبه یه غذای فلسطینی و در لغت به معنی "وارونه شده" هست.  نامبرده یکی از بهترین غذاهای بادمجون دار بشری هست منتها با یک اشکال بصری عمده!.  ورژن های اصیل در قابلمه تفت می شن و طباخ ادویه زیادی هم لابلای پلو افشون می کنه. ادویه فوق الذکر با آب مخلوط می شه رنگ قهوه ای بی ریختی رو بر غذا تحمیل می کنه. اینجا من یه مورد شیک و شکیل و مدرن اون رو با گوشت چرخ کرده تقدیم می کنم. ادویه های این غذا داخل مایه گوشت چرخ کرده به کار می رن و لذا رنگ برنج رو خراب نمی کنن. در نهایت هم به عادت مالوف آریای، زعفرونی خوش رنگ روی کار نشوندم و غذای زیبایی درست کرده و اینک اون رو تقدیم شما می کنم.
           
مواد لازم:

نیم کیلو گوشت چرخ کرده بره( یا گوساله در صورت علاقه مندی)
یک پیمانه پیاز داغ (حاصل از دو عدد پیاز زرد بزرگ)
یک دوم قاشق چای خوری فلفل بهار
یک قاشق چای نعناع یا مرزنجوش خشک
یک دوم قاشق چای پودر سیر
نمک و فلفل به میزان لازم
سه عدد بادمجون متوسط (یا پنج عدد پادمجون قلمی)
دو سوم پیمانه دونه صنوبر بوداده (یا خلال بادام بوداده)
دو پیمانه برنج  
چهار پیمانه استاک گوشت( یا آب معمولی)
زعفرون و سماق به میزان لازم  

بادمجان ها رو برش های طولی به ضخامت نیم سانتی متر بزنید. برش ها رو نمک بزنید و نیم ساعت در صافی قرار بدید تا اون مایع  منحوس سیاه رنگ از اون ها خارج بشه، سپس اون ها رو در روغن سرخ کنید. زیاد بادمجون ها رو طلایی نکنید و سرخمان تا جایی که برش ها رو به راحتی قابل تا کردن باشن کافیه. در این حین، گوشت، پیاز داغ، ادویه جات (پودر سیر، فلفل بهار ، نعناع و نمک و فلفل) رو با هم مخلوط کنید.             

یک سوم از بادمجون ها رو به کیفیتی که ملاحظه می فرمایید کف ظرف بچینید. سپس نیمی از برنج رو روی اون بستر پخش کنید. پس از اون، کل گوشت رو به صورت یک پارچه روی کار پهن کنید (این مهم هست چون در نهایت گوشت یکپارچه تبدیل به کباب تابه ای می شه) سپس دونه صنوبر بوداده رو روی گوشت پخش کنید.
 پس از اون، یه لایه دیگه بادمجون روی کار پهن کنید و بقیه برنج روی سطح پخش کنید. لایه آخر و فوقانی باید لایه آخر بادمجون باشه. سپس آب یا استاک رو از بغل داخل ظرف بریزید و مطمئن بشید که کل دونه های برنج در آب مدفون هستن. فر از رو از پیش روشن و روی دمای  ۳۷۵ فارنهایت یا ۱۹۰ سانتیگراد تنظیم کنید. پخت  نیم ساعت با فویل آلومنیومی و ده دقیقه آخر بدون فویل.  

من پس از برداشتن فویل آلومنیومی، کمی زعفران هم سطح کار پاشیدم. 


این یه هم یه غذای دیگه من در آوردی و محبوب بنده. این یکی با کدو، پنیر مثلثی و مرغ درست می شه. ساختار برنج در این غذا، وا رفته و ریزوتو مانند هست. برای درست کردن اون هم ابتدا برنج رو کته کنید و سپس پنیر مثلثی رو اضافه کنید( دو تا برای هر پیمانه برنج). وقتی آب از سطح برنج ناپدید شد ولی برنج هنوز مرطوب بود، برنج رو روی مرغ پخش کنید. در ضمن زیر مرغ هم یک لایه کدو کار کنید تا مرغ با ظرف در تماس مستقیم نباشه.

 بقیه کدو رو روی کار پهن کنید و با روغ روی اون رو برس بزنید و سپس نمک و فلفل روی اون بپاشید. مثل بالا نیم ساعت با فویل آلومنیومی و ده دقیقه آخر بدون فویل در فر با دمای  ۳۷۵ فارنهایت یا ۱۹۰ سانتیگراد بپزید.             


Comments

Nei Rang said…
دلم مغلوب شد و مقلوبه غالب
موادش رو دارم به به چه جالب
فقط بادمجونش سرخ شده از قبل
یخش آب شد و چیدمش تو قالب
روی گوشت هالوپینیو گذاشتم
بفرما گر به تندی هستی طالب


خیلی ممنون شف دوزل گرامی!
Nazanin said…
مردم من اینقدر شما غذای هوس‌انگیز گذاشتین و من از خوردن همچنان معذورم.
:-((((
Doozel said…
ممنون نیرنگ جان
شعری خوب با صنایع ادبی بدیع و گوناگون
Doozel said…
خانم نازنین
شفای عاجل برای حضرت عالی آرزومندم
Nei Rang said…
@ Doozel
: ) موفق به یافتن بدعتی در صنایع ادبی نمی شم!
میشه بفرمایین کجا پنهان شده تا از دیدارش خر کیف گشته و عرعری شیوا سر دهم؟
پیشاپیش ممنون!
Doozel said…
منظور بازی با قلب و غلب بود .
mali said…
غذا که مثل همیشه عالی ولی در جمله دوم مقلوبه با کدو، فکر میکنم کلمه کدو با مرغ جایگزین باید بشه
Doozel said…
ممنون اصلاح شد
Unknown said…

با تشکر از شما,در اين غذا از marjoram OR oregano استفده شده ?
در تصوير اورگانو ديده مي شه ولي در توضيحات به مرزنجوش اشاره شده
Doozel said…
نه اون مرزنجوشی هست که بنده در ظرف خالی ارگانو گذاشته بودم
Unknown said…
مرسي از شفاف سازي.عيدتون مبارک.