Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کیک ارده و شکلات


چناچه ذکر شد من زیاد شکلات باز نیستم؛ ولی چو نیک بنگری، با هیچ معیاری نمی شه دست رد به سینه یه کیک شکلاتی درست و درمون زد. لذا اینجا یه کیک شکلاتی/ارده ای و با دستوری از نیویورک تایمز رو رو می کنم. کیک بسیار مرطوب و عالی هست و طعم خفیف ارده اون، بنده رو یاد حلوا ارده شکلاتی انداخت, اگرچه هرگز حلوا شکری کاکائویی نه دیده و نه شنیده و نه چشیده بودم. دستور بسیار خوبی هست و ارزش لقب وزین "آخرین دستور سال ۹۶" رو داره.       
مواد اولیه:

ده قاشق غذا خوری (صد و پنجاه گرم کره)، بعلاوه کمی برای برای چرب کردن ظروف  
یک سوم پیمانه (بیست و پنج گرم) پودر کاکائو، بعلاوه کمی برای برای پاشیدن کف ظرف  
سه قاشق غذاخوری (بیست و هفت گرم) دانه کنجد
یک دوم  پیمانه (شصت گرم) آرد همه منظوره
 نوک قاشق نمک
صد و شصت و پنج گرم شکلات تیره هفتاد درصد
سه عدد تخم مرغ بزرگ
یک پیمانه (دویست گرم) خاک قند
پنج قاشق غذاخوری (صد گرم) ارده
 بستنی برای سرو


فر رو روشن و روی دمای سیصد و پنجاه فارنهایت یا همون صد و هفتاد و پنج سانتیگراد خودمون تنظیم کنید. شش عدد ظرف سرامیکی به حجم یک دوم پیمانه رو با کره سرد چرب کنید و سپس پودر کاکائو و دونه کنجد رو بر کف ظروف بیفشانید. آنچه در این تصاویر مشاهده می کنید، بر اساس نصف دستوراصلی هست.  
یک سوم پیمانه پودر کاکائو رو با آرد مخلوط کنید و کنار بگذارید. ده قاشق غذاخوری کره رو با شکلات بن ماری کنید و صبر کنید تا کاملا سرد بشه. من کره سرد به کار بردم و وقتی کمی از کره هنوز باقی بود، ظرف رو از روی بخار آب برداشتم. مایه رو هم زدم تا کره به تدریج آب بشه و دمای شکلات رو پایین بیاره.  زرده و شکر رو در کاسه بزرگی بریزید (تصویر ردیف اول از بالا و سمت چپ).
شکر و تخم مرغ رو با همزن پنج دقیقه بزنید تا مایه کرم رنگی حاصل بشه. سپس ارده رو اضافه کنید (تصویر ردیف اول از بالا و سمت راست) و سی ثانیه بزنید تا مخلوط بشه (تصویر ردیف دوم از بالا و سمت چپ).    
مخلوط آرد و پودر کاکائو رو اضافه کنید و به آرومی با لیسک هم بزنید تامخلوط بشه. سپس مایه شکلات رو هم اضافه کنید (تصویر ردیف دوم از بالا و سمت راست).          
مایه رو با لیسک مخلوط کنید (تصویر ردیف سوم از بالا و سمت چپ).
مایه رو به آرومی به ظروف منتقل کنید. ظروف رو روی سینی قرار بدید کنید (تصویر ردیف سوم از بالا و سمت راست). من دو تا ظرف غیر هم اندازه انتخاب کردم تا در صورتی که یکی مثل اینجا خراب شد و مذاب نشد، دیگری خوب در بیاد! خوشبختانه هر دو تا عالی شدن.              


پخت باید به مدت دوازده الی چهارده دقیقه باشه. خلال دندون به مرکز فرو شده نباید به هیچ وجه تمیز خارج بشه. من ظرف کوچیک رو به محضی که خمیر مرکزی خودش رو گرفت خارج کردم (عکس بالا) . نتیجه مذاب و با بستنی بسیار عالی شد (مثل این تجربه). پخت کیک در ظرف بزرگتر (از یک دوم پیمانه) بیست دقیقه طول کشید. در صورتی که کیک مذاب نمی خواید باید، کیک رو از فر خارج کنید و بیست دقیقه صبر کنید تا کیک خودش رو بگیره و سپس اون رو از قالب جدا کنید. مرکز کیک کاملا روون بود و یکی از بهترین تجارب کیک شکلاتی برای حقیر رقم خورد.  

Comments

Nei Rang said…
خیلی ممنون شف دوزل گرامی

با آرزوی سالی خوش برای همه شما گلهای در انتظار بهار
Doozel said…
لطف عالی مستدام
Mari said…
ممنون از شما . سال نو مبارك .