Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کروکت کالباس و پنیر


کروکت، پیش غذایی لقمه ای و سرخ شده، با پوسته ای ترد و مغزی نرم هست. کروکت می تونه اشکال مختلف از قبیل کروی، استوانه ای یا مسطح (کتلت مانند) داشته باشه و در نقاط متفاوت دنیا انواع مختلفی از اون یافت می شه. موارد اروپایی و بالاخص فرانسوی و اسپانیای اون زبانزد خاص و عام هستن. فلسفه اصلی وجود اون هم (مثل کوفته خودمون) استفاده از اضافات و زیاد اومده های مطبخ از قبیل، پوره سیب زمینی، پنیر، انواع گوشت و انواع سس از قبیل بشامل هست.  اینجا یه ورژن فرانسوی با بشامل و کالباس رو داریم. همون جور که عرض شد، انتخاب ها برای مواد داخل نا محدود هست و کالباس دستور زیر می تونه با مرغ پخته یا سبزیجات تعویض بشه. در ضمن دیدم در وب های فارسی بعضا از واژه منحوس کراکت استفاده می شه که چرندی بیش نیست.           

مواد لازم:

صد و پنجاه گرم کالباس، ریز خرد شده (یا ذرت برای ورژن گیاهی)
یک عدد برگ بو
هفتاد و پنج گرم کره
هفتاد و پنج گرم آرد همه منظوره
دو پیمانه شیر با چربی معمولی
پنجاه گرم پنیر چدار
نوک قاشق جوز هندی

برای سرخ کردن:
دو عدد تخم مرغ
صد گرم پودر مغز نان
روغن نباتی برای سرخ کردن

کالباس رو در روغن خودش با معیت برگ بو تفت بدید. یه برگ بو بسه و من نمی دونم چرا دو تا به کار بردم! 

 کالباس رو کنار بگذارید و در همون تابه بشامل رو درست کنید.  کره رو اضافه کنید و آرد رو در اون بو بدید.
وقتی آرد تفت داده شد، شیر و کالباس(و برگ بو) رو اضافه کنید. حرارت بدید تا کاملا غلیظ بشه. از روی حرارت بر دارید و سپس پنیر رو  اضافه کنید. 

مایه رو در سینی پهن کنید تا سرد و قابل کار با دست بشه. سپس گلوله ای کوچکی از اون درست کنید. گلوله ها باید به اندازه یک کوفته قلقلی بزرگ و کمی کوچکتر از توپ پینگ پنگ باشن.  سپس گلوله ها رو دو ساعت به یخچال بفرستید تا کاملا سرد، سفت و منسجم بشن.    

رویه کروکت خیلی مهم هست و تردی اون تضاد خاصی با نرمی داخل ایجاد می کنه و جانمایه اصلی این غذا، اون تضاد ملکوتی هست. در این راستا کروکت رو ابتدا به تخم مرغ زده آغشته و سپس در پودر مغز نان رها کنید. این روند رو یک بار دیگه تکرار کنید تا پوسته ضخیمی از نون دور گلوله ایجاد بشه. 

در روغن فراوان و داغ سرخ کنید.

Comments

Nei Rang said…
: )
آهای فریاد, هوار, دارم شکایت
ز روغن و کره در این حکایت
کروکت نیست و کوفته هم نباشد
تیر خلاصه بر قلبم هدایت
مگر بد کرده این مرید یا شیخ
که بوسه میزند بر جای پایت
چرا زهری فرستی بهر نوش اش
میخوای کوفتش بشه کوفته هایت؟
Doozel said…
بلی کمی سنگین هست و مراتب امساک در خوردن این پیش غذا باید رعایت بشه