Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کاری مرغ کولمبو


امسال بهار فامیل های دوماد نیویورکی/فرانسوی  دسته جمعی اومده بودن زیارت. در میون اون عزیزان یه فقره کهنه عروس خون گرم اهل گوادلوپ از منطقه هند غربی هم موجود بود. منطقه وست ایندیز از منظر نژادی و به واسطه استعمارگری کمی خر تو خر هم هست؛ جزیره گوادلوپ برای مثال مستعمره فرانسه، جامیکا مستمعره انگلیس، پورتوریکو مستمعره امریکا  و جزیره صبا مستعمره هلند بوده ان و بعضی از این عزیزان و سایر عزیزان ذکر نشده کماکان هم مستقل نیستن. منطقه کارائیب مهاجرت های زیادی، از نیروهای هندی ارزون قیمت در مرکب مستعمرین بریتانیایی و یا اعراب رونده شده از فلسطین تا برده های سیاه وارد شده توسط فرانسوی ها  رو به خود دیده. یکی از نتایج جانبی مهاجرت، شکوفایی مکتب آشپزی کشور میزبان به واسطه ورود فرهنگ ، روش ها و مواد اولیه مختلف آشپزی از کشورهای مبدا و ترکیب اون ها با موارد موجود هست. 

خانم گوادلوپی فوق الذکر پس از اطلاع از کرم آشپزی موجود در بنده و علاقه اینجانب به شروع مکالمات برپا شده حول محور خوراک و مشاهده اشتیاق حقیر به کشف غذاهای جدید، همگان رو به یه شام خونگی در منزل مادر دوماد نیویورکی دعوت کرد و نوید ده یه خوراک مرغ کولمبو درست و درمون شد. کولمبو پایتخت سریلانکا هست و نام این کاری خود شاهدی کاری بر خر تو خر بودن نژادی منطقه فوق الذکر هست. این کاری با یه پودر کاری مخصوص به نام ادویه کولمبو درست می شه. ترکیب اون مثل تمام ادویه های کاری محلی خاص و منحصر به فردِ. بنده برای تهیه اون پودر، عروس گوادلوپی نامبرده رو به مغازه محبوب ادویه فروشی خود بردم و ادویه رو در دو ورژن تند و شیرین یافتیم. ناپدری دوماد نیویورکی مثل مامیتای بنده طاقتی در حد صفر در مقابل تندی داره.  لذا ما هر دو با دل و یک جای دیگه سوخته، نه از تندی فلفل فردا روز و بلکه از غم فقدان اون،  تصمیم به ابتیاع ورژن شیرین رو گرفتیم.

شب مهمونی برگزار شد و طعم ملکوتی اون کاری چون جفتک قاطر بر پک و پوز نحیف بنده اصابت کرد و بنده در صدد باز تولید قطعی اون کاری برای بلاگ بر اومدم.  وب رو برای دستور اون ادویه کاویدم و به این دستور ادویه از لس آنجلس تایمز رسیدم. چو به ترکیب ادویه های خریداری شده در عکس شب مهمونی زیرین دقت کنید، هر دو دستور رو بسیار مشابه می یابید و این سندی بر اعتبار هردوست!. دستور رو بر اساس مرغ خاله چهارم درست کردم تا بهونه ای برای عدم طبخ اون کاری برای شما باقی نمونه. ادویه رو هم با تست کردن تمام ادویه های نکوبیده و کوبیدن اون درست کردم. نتیجه اون قدر خوب بود که این کاری پلو رو هم با ادویه زیاد اومده ام درست کردم و نتیجه رو زدم تنگ آرشیو. 
    

مواد لازم:
مایه مارینیت مرغ (دستور در ادامه)
ادویه کلومبو (دستور در ادامه)
یک قاشق غذاخوری سس سیراچا یا سس تند یا یک عدد فلفل سبز تند ریز خرد شده (اختیاری) 
یک عدد سیب زمینی بزرگ، ریز خرد شده
دو عدد کدو سبز، درشت خرد شده  
زعفرون به میزان لازم   
 
مایه مارینیت مرغ:
یک کیلومرغ، قطعات خورشی 
یک عدد پیاز زرد بزرگ، ریز خرد شده  
یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه
یک چهارم پیمانه سرکه
نمک و فلفل و پودر سیر به میزان لازم

ادویه کلومبو:
یک قاشق غذاخوری تخم زیره
یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز
یک قاشق چای خوری تخم خردل سیاه یا قهوه ای
یک قاشق چای خوری تخم شنبلیله
یک قاشق چای خوری دونه فلفل سیاه
یک قاشق چای خوری دانه میخک
یک قاشق غذاخوری زردچوبه 

ادویه رو با بو دادن مواد اولیه و مخلوط کردن اون ها درست کنید. 
مرغ رو بر اساس آموزه های پست خاله مارینیت کنید. در روز پخت مرغ رو از مارینیت آبکش کنید، سطح اون رو خشک کنید و سپس اون با پیازش تفت بدید. سپس کل ادویه کولمبو و سس فلفل تند و سیب زمینی رو اضافه کنید و برای یک دقیقه دیگه تفت بدید.  


مقدار مقتضی آب رو به مرغ اضافه کنید و سپس  حرارت رو کم کنید تا مرغ کاملا مغز پخت بشه. ده دقیقه پیش از مغزپختگی مرغ، کدو و زعفرون رو اضافه کنید.   

Comments

Nei Rang said…
مرسی شف دوزل عزیز, مرسی!
رفتم که یه خروار ادویه کلمبو بسازم. اگه ممکن باشه خیلی ممنون میشم بدونم چه فلفل تندی رو برای تهیه ورژن تندش پیشنهاد میکنین؟
ممنون ممنون ممنون!
Nei Rang said…


این مطلب هم ممکنه برای مشتری های کافه مفید واقع بشه!؟

MSG Is Hiding Under Different Names, Even In Your Favourite ‘All-Natural’ Foods
http://www.collective-evolution.com/?p=146621
Doozel said…
جناب نیرنگ
بنده کاربرد یک فروند هابانرو رو نه در ترکیب ادویه بلکه در خود کاری پیشنهاد می کنم . لینک هم جالب بود. البته ام اس جی شاید بهترین چیزی باشه که در غذاهای آماده و کنسروی بشه یافت ! مواد مضر تر فراوان هستن
Nei Rang said…
@ Doozel
سپاسگزار
از معدود مواقعی ست که تمام مواد لازم دستور العمل را دارم. کیف کردم (:
Doozel said…
بنده هم به طرز مرموزی تمام مواد ادویه دستور رو داشتم و ادویه دیگری هم جز اون ها نداشتم
Unknown said…
چه ادويه جالبى
منم كه ادويه باز
دو تا كابينت پر از ادويه دارم!!!
كدو رو خودتون ريختين يا جزو رسپى اصلى هست؟
Doozel said…
کدو از اجزاء دستور اصلی بود. بنده اصولا با کدو موافقم
Unknown said…
منم كدو دوس دارم
يه غذاى لبنانى هست به اسم kousa mahshi
با كدو هست
اينو خيلى سال پيش از فودسافارى ياد گرفتم
اگه دوس داشتين امتحان كنيد
Nei Rang said…
Facts You Didn’t Know About Olive Oil

http://www.collective-evolution.com/?p=147011

https://www.youtube.com/watch?v=A4WD8Bm7s_I
Doozel said…
ممنون نیرنگ جان