Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

بهترین پوره سیب زمینی تاریخ بشری

Basic skill: perfect mashed potatoes 

در این دوشنبه بدون گوشت و پس از موفقیت پست برترین سیب زمینی سرخ کرده تاریخ بشری، بهترین پوره سیب زمینی تاریخ بشری رو رونمایی می کنم. دستور از اینجا و کماکان اثری از هستون بلومنتال هست. در این پست کلیه نکات لازم برای تولید پوره سیب زمینی ارایه خواهد شد.  اما برای کشتمان بهینه گربه در مبادی منتهی به دم حجله، لیست زیر رو ارایه می دم:   

-         بهترین سیب زمینی ممکن برای حصول مقصود،سیب زمینی های کم نشاسته هستن.  سیب زمینی های پوست قرمز خیلی برای این منظور مناسب هستن. سیب زمینی های کوچک تر معمولا کم نشاسته تر هستن.       
-         از تنوری، مایکرویو و هواپز کردن سیب زمینی پرهیز کنید. سیب زمینی باید پوست کنده و در آب نمک دار پخته بشه.
-          از به کار بردن لوام برقی از قبیل مخلوط کن، غذاساز، گوشتکوب برقی جدا خودداری کنید. این لوازم  باعث آزادی نشاسته و چسپناک شدن سیب زمینی می شن.      
-         پوره رو گرم سرو کنید، از پیش درست، ذخیره، گرم و سرو کردن اون کار خوبی نیست و از اون پرهیز کنید. پوره سرد سفت می شه.  


دستور پایه:

مواد لازم:
یک کیلو سیب زمینی ، پوست کنده 
دویست و چهل میلی لیتر(یک پیمانه) شیر  پرچرب
دویست و پنجاه گرم کره بدون نمک، تکه شده و سرد 

پوره سیب زمینی با پنیر خامه ای و خامه ترش:
دستور ترجمه ای از اینجا
مواد لازم:
یک کیلو سیب زمینی، پوست کنده و به قطعات مساوی تکه شده   
هشتاد و پنج گرم پنیر خامه ای، در دمای محیط
یک دوم پیمانه خامه ترش
یک قاشق غذا خوری پیازچه، ریز خرد شده
سه چهارم قاشق چای خوری پودر  پیاز
یک چهارم قاشق چای خوری فلفل سفید
یک قاشق غذا خوری  کره
کمی پاپریکا( اختیاری)

من اینجا سیب زمینی معمولی که در ایران هست رو به کار بردم. به خاطر داشته باشید که این سیب زمینی زیاد مناسب پوره سازی نیست و اگر سیب زمینی پوست قرمز و یا اون سیب زمینی های دوکی شکل پوست نازک رو به کار ببرید، نتیجه خیلی بهتر خواهد بود. 

 سیب زمینی رو پوست بگیرید و  شیر رو با پوست ها و به مدت پنج دقیقه بجوشونید و برای بیست دقیقه کنار بگذارید. سپس سیب زمینی ها رو برای نیم ساعت در آب ۷۲ درجه سانتیگراد (۱۶۰ فارنهایت) قرار بدید و بجوشند.  پس از اون اون ها رو آبکش کنید و زیر آب سرد بشورید. هدف از این کار محبوس کردن نشاسته داخل سیب زمینی هست. در مرحله دوم،  سیب زمینی ها رو در آب نمک دار آب پز کنید تا کاملا پخته و به مزر متلاشی شدن نزدیک بشن. در صورت عدم دسترسی به دماسنج، می تونید اون مرحله اول و نیم ساعت رو حذف کنید ولی اون رمز کار و کلید پیروزی هست.            

همانجور که پلوپز از لوام لاینفک زندگی شرقی هاست، غربی ها زندگی بدون پوره ساز رو متصور نیستن. ولی چه باک که می شه اثر اون رو با یه وسیله آریایی به نام گوشت کوب شبیه سازی کرد. به سیب زمینی داغ کره رو اضافه کنید و سپس هردو رو گوشت کوب مال کنید تا جایی که سیب زمینی کاملا له و با کره مخلوط بشه.      

این مرحله هم خیلی مهم و برای حصول یه پوره یه دست حیاتی هست. پوره سیب زمینی رو با فشار کفگیر یا پشت قاشق از یه صافی ریز رد کنید.   

در نهایت شیر مزه دار با طعم سیب زمینی رو اضافه کنید (شک دارید،شیر رو بچشید تا به ارزش این کار پی ببرید؛ طعم سوپ سیب زمینی می داد!) . این دستور خیلی پر کره هست و می تونید برای حصول محصول سبک تر میزان کره رو کم و شیر رو زیادتر کنید. در ضمن در مواد لازم، یه دستور پوره متفاوت هم ترجمه و اضافه کردم. روند شبیه این هست و مهم این هست که نکات لازم آموخته در این پست رو اجرا کنید.    
این رو من برای همراهی با میت بال سوئدی پختم. دستور در روزهای آینده.    

Comments

Nei Rang said…
بد بنود به لیست مواد لازم سوزن و نخ هم اضافه میکردید, با این همه کره باز هم باید زیر مبل و میز دنبال دکمه شلوارتون بگردید.
Unknown said…
وای خدا یکی من رو جمع کنه هلاک شدم با دیدن این عکس
من واقعا آرزو دارم یک روز بتونم
دستپخت شما رو بخورم
موفق و سلامت باشید و حتما این پوره رو درست میکنم
Unknown said…
میشه تصویر اون سیب زمینی هایی که می گین مناسب تر هستن رو بذارید؟
منظورتون سوییت پوتیتو که نیست؟
mali said…
دو حبه سیر تنوری هم میزدید تنگش دیگه
Unknown said…
سلام والله نمیدانم پاداش کدام عملم را میگیرم که بدون شکننده میتوانم عکسهایشما را ببینم ........سوالِ من چطور سیب زمینی هارا در اب 75 درجه بجوشانیم آخر ؟؟؟؟؟؟؟
Doozel said…
نیرنگ
دوختنی نبود از اون ها بود که داخل بافت شلوار دفن می شه و فقدان اون غیر قابل جبران هست. البته مادربزرگ لر من تکنیکی برای جاگزینی کل قضیه با اون سیستم نخ و سوزنی داشت
Doozel said…
خانم سدی
آرزوی محالی نیست اگر دستورها رو مو به مو اجرا کنید . در حال ممنون از لطف شما
Doozel said…
آقای مهدی
کلمه
red skin potatoes
رو در گوگل سرچ کنید تا نتیجه رو ببنید. سیب زمینی شیرین زیاد مناسب پوره نیست چون بدرنگ و پر نشاسته هست
Doozel said…
خانم ملی
اون هم ایده عالی هست
Mahnaz said…
به هرحال من باید بهترین پوره سیب زمینی تاریخ بشری را تست کنم ولی این دستور را به احتمال زیاد میذارم برای یکی از غذاهای روزهای کریسمس که حساب و کتابی در خوردن نیست در خونه نخ و سوزن ندارم به قول نیرنگ کمی خطری میشه. نکته های خوبی میشه از این پست یاد گرفت مثل همیشه عالی