Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

عدسی بروجردی

 این سوپ عدس رو هم از فامیل های بروجردیم در سفر اخیر یاد گرفتم.  دستور ساده ای هست ولی وجود مایه آرد برشته و شباهت اون با موارد مشابه در آشپزی نقاط دیگه دنیا برای من جالب بود و لذا تصمیم به پست اون گرفتم. دستور در سیستم سیکیم خیاری هست و فقط روند کار  توضیح داده شده

عدس ریز و قهوه ای  رو با آب و نمک بجوشونید تا کاملا بپزه.  

کلید این غذا اینجاست؛ برشتو که شبیه  Dark roux  به کار رفته در سایر نقاط و به خصوص آشپزی کیجن(لویزیانا) هست. برای تولید اون پیاز رو به آرامی و حدود بیست دقیقه طلایی کنید. سپس آرد رو اضافه کنید و اون رو هم برشته تیره کنید. هم زدن آرد رو قطع نکنید چون ته می گیره و می سوزه. در نهایت به این مایه زردچوبه و نمک و فلفل اضافه کنید.  

وقتی که عدس پخت، برشتو رو اضافه کنید و سرو کنید. 

بسیار عالی، خوشمزه و کم کالری و شاید حتی رژیمی!  

Comments

ورژن خیلی خوبی به نظر می رسه برای عدسی .
حالا که زنعمو بروجردی دارید ماسوآ رو هم حتما امتحان کردید واقعا بینظیره.
یه نکته هم خدمتتون جسارتا می گم اون واژه ترکی خیلی قشنگ نیست نمی دونم معناشو می دونید یا نه ولی اصلا برازنده نیست

Doozel said…
کدوم واژه ترکی؟
سحر said…
من دیشب یه نسخه‌‌ای از این عدسی رو درست کردم. بسیار خوشمزه!
چون یه کم فیبر غذا کم بود و الان همه فصل هویج و کدوئه، من هویج و کدو هم به پیاز اضافه کردم. این عکس برشتوی شما خیلی دلبره، حتا با ۳ق‌غ روغن، مال من یه چیز خیلی زشتی شد.
یه کمی سمبل اولیک و پودر چیلی و اینا هم زدم تنگش و عالی! الان تو یخچال آفیس منتظره منه.
خیلی ممنون بابت غذاهای گیاهی. :)
سحر said…
This comment has been removed by the author.
alireza said…
salam az Vancouver , khanoome Farzaneh dorost mighan , oon jomleh dar ghaalebe type e shakhsiyati e shoma va azizaane haazer dar vebloge shoma nist .
sepas az tavajohettoon .