Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

هفت ادویه کرمانی


سرکار خانم باتمانقلیچ رو به یاد دارید؟ (اگر ندارید، به این دو لینک رجوع کنید: باتمانقلیچ ۱ ،  باتمانقلیچ ۲). ایشون اخیرا با سفر به مناطق مختلف ایران کتاب بسیار جامع و کاملی درباب آشپزی ایرانی تالیف فرموده و رساله وزینی به بشریت عرضه نموده اند.  در حین تورق مقدماتی کتاب  بسیار پرحجم و پر مغز فوق الذکر، چشم حقیر به دستور هفت ادویه کرمانی در فصل کرمان اون رساله افتاد. در سفر قبلی بنده به ایران، مامیتا که هفته قبلش به کرمون رفته بود و زیره با خود آورده بود، در دیگ مسی حج حسین داخل چمدون من رو باز کرد و به طرز ماهرانه ای یک بسته زیره و یک بسته بزرگ تر گلرنگ داخل اون جاسازی کرد. بنده که تا به حال گلرنگ ندیده بودم، گفتم اون قدر زعفرون نمی خوام، به خصوص زعفرون به این درپیتی! مامیتا در جواب گفت: "چی چی می گوی؟ خره این گلرنگس. خیلی خوبس برا دمپخت." ادویه گلرنگ، به شهادت دماغ بنده. بوی چندان مطلوبی نداره (بویی نزدیک به جوراب نسبتا تمیز تنها یک روز پوشیده شده). ولی، مزه و رنگ اون در پلو جالب و دلنشین هست.
 لذا اینجا هفت ادویه کرمانی اون کتاب رو با زیره و گلرنگ کرمانی، شنبلیله هندی، تخم گشنیز مصری، سیاه دونه باز هم هندی و پودر پیاز وال مارتی (به جای پودر پیازچه در دستور اصلی) بازسازی می کنیم. بنده از این مخلوط ادویه برای تولید جوجه کباب من در آوردی کرمانی (جوج کرمانی)  و نون نازک ترکی استفاده کردم. از این ادویه هرجا که ادویه می طلبه و هر طور که ذوق شما حکم می کنه می تونید استفاده کنید.  

هفت ادویه کرمانی:
دو قاشق غذاخوری گلرنگ
دو قاشق چای خوری شنبلیله خشک
دو قاشق غذاخوری پیازچه خشک (من با پودر پیاز جایگزین نمودم)
دو قاشق غذاخوری سیاه دونه
سه قاشق غذاخوری کنجد سفید
سه قاشق غذاخوری دونه زیره 
دو قاشق غذاخوری تخم گشنیز 
طرز تهیه:
هفت قلم فوق رو آسیاب کنید و ماحصل رو در جای خشک و کم نور یا گاه استفاده ذخیره سازی کنید.    
جوج کرمانی:
یک کیلو بالارون مرغ بدون استخوان
نصف دستور ادویه کرمانی (دستور بالا)
سه قاشق غذاخوری روغن مایع
صد و پنجاه گرم ماست بدون چربی
دو قاشق چای خوری نمک درشت دونه 
برای تزیین جوج کرمانی:
دو قاشق غذاخوری سماق
یک  قاشق غذاخوری فلفل حلبی                                     
ادویه رو با ماست، نمک  و روغن مخلوط کنید و یک شب گوشت رو در اون بخوابونید. 
ادویه  نکوبیده رو می شه روی نون پخش کرد. 
کباب رو می شه روی آتیش پخت یا ...  
 در تابه داغ. درورژن تابه ای، پس از پخت سماق و فلفل رو روی کار بیفشونید.    

Comments

Nei Rang said…
یه چیزو میدونی شف دوزل؟
نون های تو میبره دل
وقتی که نون تو عکسا هست
چیزای دیگه میشن خجل
مهشید said…
چه نونی اونم با اون هفت ادویه کرمانی روش
و چه رقیب سرسختی برای نون زعتر بشه این نون هفت ادویه کرمانی
Doozel said…
بد جوری در برابر زعتر شاخ خواهد شد
mahsa said…
پیازچه رو چه طوری خشک کنیم نگنده؟
Doozel said…
همون جوری که گوجه رو در این بلاگ خشک کردیم