Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

رول سیب زمینی با طعم سیر و پارمزان


دخول سیب زمینی به خمیر، لطافت خاصی به نون می بخشِ و رول های نرم سیب زمینی در این ور آب بسیار مرسوم هستن. چندی پوش به فراست دریافتم که بنده تا به حال هیچ خمیر سیب زمینی داری به جز این خمیر پیتزای ضخیم شیکاگویی در آرشیو فخیمه ندارم. در ضمن در فهرست آرزوهای آشپزی خود این خمیر رو هم از خیلی وقت پیش در رصد داشتم. تجربه این نون های (این یک، این دو)  معطر پارمزان دار، به بنده نهیب موفقیت این یکی رو می زد. نتیجه رو آزمودم و از کرده خویش هم پشیمون نیستم. رول های حاصل عالی هستن و به خصوص برای سرو با غذاهای ساده تر، مثل سوپ یا سالاد که مزه نون رو تحت تاثیر قرار نمی دن، عالی هستن.                   

مواد لازم:

یک عدد سیب زمینی متوسط
یک چهارم پیمانه روغن زیتون بکر
دو قاشق چای خوری سیر رنده شده
یک عدد تخم مرغ بزرگ
یک و یک دوم قاشق غذا خوری شکر
یک قاشق چای خوری نمک
یک دوم قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه کوبیده   
یک پیمانه شیر پر چرب (یا دو درصد چربی)
هفتاد و پنج گرم پنیر پارمزان رنده شده (نیمی برای داخل خمیر و نصف دیگه برای روی نون)
چهارصد و پنجاه و چهارم (سه و سه چهارم پیمانه) آرد مخصوص نان
یک قاشق غذا خوری مخمر سریعسیب زمینی رو آب پز کنید. سیب زمینی رو رنده کنید و سپس صد و هفتاد گرم اون رو برای نون استفاده کنید. من سیر رو در روغن دستور طلایی کردم. تخم مرغ رو به همراه سیب زمینی و روغن سیردار (سرد شده) با همزن بزنید تا مایه یکدستی حاصل بشه. به مایه حاصل، نمک، شکر، فلفل سیاه، نصف پنیر پارمزان، شیر و مایه مخمر رو اضافه کنید. آرد رو اضافه کنید و ده دقیقه ورز بدید تا خمیر براقی حاصل بشه و از هر دو تست با سربلندی خارج بشید. به خمیر یکی دو ساعتی استراحت بدید تا حجم اون دو برابر بشه.            

دستور اصلی توصیه می کنه نیمه دیگه پارمزان رو با خمیر ورز بدیم. من اون نیمه رو روی کار استفاده کردم. در ضمن از کره سیر دار توصیه شده برای رومالی هم صرفنظر کردم و روی کار رو روغن مالیدم و فلفل کشمیری فشاندم. از خمیر باید گلوله های کوچیک ساخت و اون رو بغل هم استقرار داد. توصیه من این هست که گلولها رو کوچیک تر از اینکه می بینید اختیار کنید و اون ها رو تنگ هم نچسپونید. قالب رو به فر از پیش داغ و تنظیم شده بر دمای ۳۵۰ فارنهایت یا همون ۱۷۵ سانتیگراد خودمون بفرستید. خمیر خیلی لطیف هست و توصیه آخر بنده بر کاربرد ظروف غیر فلزی (سفال، سرامیک یا شیشه) هست.         

با بقیه کار هم یک فروند پیتزا و یک فقره نون ساده درست کردم. پیتزا عالی و بسیار لطیف بود. نون هم بی نظیر بود. می خواستم فردا روز با اون نون یک مورد پانینی آموزشی درست کنم. متاسفانه لر درون شورش کرد و امون نداد و نیمه شب شبیخونی سنگین به نون نگون بخت زد.            

هدف پر کردن میون اون نون با مواد ساندویچی و تست کردن اون بود. چیزی مثل ساندویچ های ردیف بالا در این فرتور پر مفهوم.       

Comments

Nei Rang said…
نوشتم چیزکی در وصف این نان
ندا آمد: "دروغ میگی الاغ جان
درون دل میگی کوفتش الهی
همین را گو مکن بیهوده چاخان"


آقا جون دلمو بدجور برد این نونتون! چه خاکی بسرم کنم نصف شبی!؟
Doozel said…
شکسته نفسی می فرمایید استاد. ا
Nei Rang said…
:) درسته که گفتم الاغ, ولی خب دلیل نمیشه هندوانه "استاد"ی بارم کنین
مهشید said…
من وقتی این غذاهای نیاز به فر شما را می بینم تا چند روز روانی میشم و اعصاب داغون.

چون توی آشپز خونه فر ندارم تصمیم گرفتم توی بالکن به روش عهد دقیانوس یک فر سنگی یا آجری برپا کنم
امیدوارم که بتوانم از عهده ساخت این فرگلی اجری یا سنگی بربیام اگرهم نتونستم یک تکه سنگ روی شعله فر می ذارم تا داغ بشه و بعد روش ظرف رول سیب زمینی را میذارم و روش هم یک قابلمه بر می گردونم تا بتونم این رول را درست کنم
اخر چرا اینقدر با اعصاب و روان من بازی می کنید
Doozel said…
باید مثل اون مردی که تو یوتیوب که از تکنولوژی کمک نمی گیره برای خودتون فر بسازید.
این هم لینک به یکی از کارهای اون یارو
https://www.youtube.com/watch?v=_YDuLCIzbN4
مهشید said…
بالاخره تونستم این بینک باارزش ساخت کاسه،دیگ وتنورسفالی را بادست خالی ببینم خیلی اموزنده بود فقط نفهمیدم که آیا گلی که برای این کار از کنار چشمه برداشت آیا گل خاصی هست یانه؟
بازهم ممنون هم به خاطر دستورهای خوب وعالی وهم معرفی لیتک های خوب
مهشید said…
بالاخره تونستم این لینک باارزش ساخت کاسه،دیگ وتنورسفالی را بادست خالی ببینم خیلی اموزنده بود فقط نفهمیدم که آیا گلی که برای این کار از کنار چشمه برداشت آیا گل خاصی هست یانه؟
بازهم ممنون هم به خاطر دستورهای خوب وعالی وهم معرفی لیتک های خوب
مهشید said…
چه جوری باید کامنت ها را ادیت کنیم.؟خواستم یک کلمه را غلط املای اش رادرست کنم دوبا کامنت ارسال شد