Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

سس گردو


این روزها برای مبارزه با عفریت چاقی، سالاد خوارگی بسیار بین مردم مرسوم هست واین ور آب، رستوران های فست کژوال سالاد  فروش مثل قارچ  در حال رویش هستن. در چنین رستوران هایی، گستره ای از مخلفات، از تخم مرغ آب پز و مرغ کباب شده و ماهی نمک سود شده بگیر تا مغز پسته و قارچ ترشی شده و انبه تازه چاک خرده، به همراه سس های متنوع به مشتری عرضه می شه (ر.ک. عکس زیر). بنده هم مثل اون مشتری ها، ایده یه سالاد درست و درمون رو به جای یه نهار سبک رو می پسندم و اون رو برای کنترل وزن خود مفید یافته ام. چندی پیش بنده با یک سس گردوی برحق روی سالاد خود مواجه شدم و اون رو سخت نیکو یافتم و اینجا اون رو درست و عرضه می کنم. سس خوب و متفاوتی هست و کاربرد های اون رو به غیر از سالاد هم می شه سرایت داد. 
   

مواد لازم:
پنجاه گرم (نصف پیمانه) گردوی چرخ کرده
یک چهارم پیمانه پیاز داغ روغن گرفته
دو قاشق غذاخوری خردل
دو قاشق غذاخوری سرکه سیب
یک دوم پیمانه روغن زیتون بکر
یک قاشق غذاخوری عسل یا شیره افرا (در صورت تمایل به طعم شیرین) 
گردوها رو تست کنید. همه مواد جز روغن و سرکه رو در مخلوط کن کاملا پوره کنید. در حالی که پره در حال چرخش هست، روغن رو با ملایمت اضافه کنید تا امولسیونی شکل بگیره.  در نهایت سرکه رو اضافه کنید و  بچشید؛ اگر سس رو شیرین تر می پسندید، عسل رو هم اضافه کنید. اگر مخلوط کن پرقدرتی ندارید، از گردوی چرخ کرده استفاده کنید. اگر روغن از سس جدا شد، باکی نیست! اون رو هم بزنید و با سالاد مخلوط کنید.       

پس از صرف سالادی و مفرح و سبک برای نهار، به شامگاه احساس کردم قند خونم افتاده و ضعیف و دچار سوتغذیه شده ام؛ لذا در غروبی غم انگیز، این سس رو زدم تنگ خوراک مرغ شاورما.     

Comments

nabi said…
سلام به نظرتون اگه از روغن گردو استفاده میشد سس گردویی تر نمیشد؟
Nei Rang said…
به به!
عجب پایه روح بخشی برای غذاهای سردستی و تنبلانه.
کافه ات آباد کافه چی؛ سپاسگزار!
Doozel said…
جناب نبی
می شه ازترکیبی از هر دو روغن سود جست چون روغن گردو ارزون نیست
Doozel said…
ممنون جناب نیرنگ
mali said…
ترکیبی از لرزه بر اندام و دریدن خشتک و نعره