Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

کیک اسفناج و موز؛ بدون کره، تخم مرغ و با روغن و شیرینی کم


اولین پست سال ۹۴ رو به میمنت بهارو در یک دوشنبه بدون گوشت ، با یه کیک سبز رنگ آغاز می کنیم؛ کیک اسفناج و موز.  این کیک بدون تخم مرغ و کره هست و حاوی موادی از قبیل آرد سبوس دار و اسفناج و با با ارزش تغذیه بالا هست و از این رو می شه اون رو کیکی سالم تر (و نه رژیمی!) دونست.  اصولا مقوله کیک با رژیم سخت و شدید سازگار نیست؛ خوشبختانه  ولی کلید تندرستی، اعتدال در تغذیه، فعالیت بدنی و استفاده از خوراکی های هوشمندانه ای شبیه به این کیک هست.  


دستور این کیک رو از اینجا گرفتم و چون دستور اصلی برای کاپ کیک بود، مجبور به اعمال تغییراتی شدم. چون کاپ کیک به فرم توده ای هست کمتر خطر خشک شدن تهدیدش می کنه، لذا در این دستور من میزان موز رو به دو برابر افزودم. نتیجه عالی شد و طعم کیک از اسفناج به موز تغییر مسیر داد. به طریق اولی، زمان پخت هم خیلی بیشتر شد. در ضمن دستور اصلی میزان خیلی زیادی( یک و نیم قاشق)   دارچین داشت و من اون رو حذف کردم. البته کمی دارچین برای غلبه بر طعم اسفناج بد نیست و اگر دوست داشتید، نوک قاشکی اضافه کنید. در کل کیک خیلی خوش رنگ و -چناچه کیک موزی دوست دارید- بسیار خوش مزه ای شد. این کیک برای فریب نوباوگان در راستای صرف آرد سبوس دار، موز و اسفناج عالی هست.                

مواد لازم:

یک پیمانه آرد همه منظوره
یک پیمانه  آرد سبوس دار
سه چهارم پیمانه  شکر
دو قاشق چای خوری بیکینگ پادر
یک دوم قاشق چایخوری جوش شیرین
یک چهارم پیمانه روغن مایع
سه چهارم  پیمانه  شیر پر چرب
صد و پنجاه گرم اسفناج تازه
یک پیمانه موز رسیده، با چنگال له شده 
دو قاشق چای خوری اسانس وانیل
مواد خشک رو در کاسه ای مخلوط کنید. اسفناج، روغن و شیر در مخلوط کن بریزید و کاملا پوره کنید. موز رو با چنگال له کنید و اسانس وانیل رو به اون اضافه کنید.

فر رو از پیش روشن و روی دمای ۳۵۰ فارنهایت یا همون ۱۷۵ خودمون تنظیم کنید. تمام مواد کیک رو مخلوط کنید و مطمئن بشید همه چی خوب مخلوط شده( همزن لازم نیست و یه لیسک خوب هم از عهده این مهم بر می یاد)

پخت حدود پنجاه دقیقه یا تا جایی که خلال دندون به مرکز فرو شده، سالم در بیاد و چیزی بهش نچسبه.       

کیکی خوشرنگ و خوشمزه با عذاب وجدان کمتر!

Comments

Nei Rang said…
ممنون شف دوزل.

اندکی هم پوست لیمو خواهمم افزود به آن
سبزی اش با عطر لیمو میرود تا قعر جان
بوی موز و عطر وانیل سبز نیست احساسشان
عطر لیمو رنگ سبز را میشود خاطر نشان
Doozel said…
فکر بسیار ارزنده ای است