Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

تارت پیاز و پنیر با خمیر هزارلا

Basic skills: vol au vent, filled puff pastry  

در این دوشنبه بدون گوشت  تیره متفاوتی از غذاهای فرانسوی رو داریم و لذا این یه پست تکنیکی هست و زیاد تاکید بر دستور نیست و شما - مثل پیتزا- می تونید تنوع مورد علاقه خودتون رو به اون بدید. به تارت حاصل از پر کردن پاف پیستری  در اصطلاح vol au vent  می گن.  والووان می تونه به صورت انفرادی و یا در سایزهای بزرگ تر تهیه و با مواد شور یا شیرین پر بشه. در این پست تاکید بر طرز تهیه پوسته این تارت هست.  

چون شب یلدا در راه هست تصمیم گرفتم که این رو بالاخره پست کنم چون این تارت بسیار مناسب مهمونی هست و ظرف بیست دقیقه هم آماده می شه و در ضمن می تونه از قبل تهیه و به صورت سرد سرو بشه.  

مواد لازم:

دو ورق پاف پیستری (خمیر هزار لا)
یک عدد تخم مرغ  
دویست و پنجاه گرم پنیر Brie  یا کممبر
یک پیمانه پیاز کاراملی (حاصل از سه عدد پیاز متوسط)


خمیر رو باز کنید. با انگشت، قسمت های تا خورده رو به هم فشار بدید تا شکافی حاصل نشه. یه نوار یه سانتی از هر طرف ببرید. نوار رو روی لبه ها قرار بدید و قسمت داخل تارت رو باچنگل کاملا سوراخ کنید. این کار باعث می شه اون قسمت کمتر پف کنه.     

تخم مرغ رو با کمی آب مخلوط کنید و لبه ها رو کاملا به اون آغشته کنید. چنانچه قبل ها ذکر شد، دمای طلایی پاف پیستری ۴۰۰ فارنهایت یا همون ۲۰۵ سانتیگراد خودمون هست.  لذا فر رو از قبل روشن و روی اون دما تنظیم کنید. 


بعد از ده تا پانزده دقیقه خمیر کمی طلایی می شه و پف می کنه. با دست یا هر وسیله دیگه پف قسمت وسط رو بخوابونید و مواظب باشید که پف لبه ها نخوابه.    


پوسته آماده استفاده هست! من داخل اون رو با پیاز داغ پر کردم و روی اون پنیر brie قرار دادم. 
دوباره به فر برگردونید و پنج دقیقه دیگه بپزید تا پنیر آب بشه. 

پنیر Brie (شبیه ترین به اون و موجود در ایران پنیر کممبر هست) کاملا ذوب پذیر هست و پس از مدتی که دوباره به دمای محیط برگشت، یه بافت متفاوت و لذت بخش تر می گیره. در نتیجه می شه این تارت رو به صورت سرد هم سرو کرد.    

می تونید این تارت ها رو با این دستورهای یلدایی(این ۲ ، این ۱ ) هم پر و هوا کنید. 

Comments

Nazanin said…
به به چه تکنیک خوب و راحت و قابل تنوعی. خیلی ممنون.
Nei Rang said…
خیلی به به
مرسی!
mali said…
عکس یکی مونده به آخر عالیست
Doozel said…
ممنون از لطف دوستان
Dawn said…
به به. بری و کاممبر. از راکلت هم می‌شه سود جست. فقط بهتره یه لایه‌ی کم‌چرب‌تر اون وسط کار بشه.
گودای کهنه هم خوب چیزی می‌شه.
ما می‌ریم که در اولین دور همی این رو داشته باشیم. ممنون آقای دوزل که به دوشنبه‌های بی‌گوشت پشت نکردین.
Doozel said…
خواهش می کنم . ترکیب های زیادی رو می شه با این آزمود
Maral said…
طبق معمول عالی واشتهابرانگیز
Doozel said…
خواهش می کنم قابل نداشت.