Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

دجاج حنيذ؛ مرغ تنوری یمنی با بغل بشقابی خورش بامیه


همون طور که گذر پوست معمولا به دباغ خونه می افته، گذر حقیر هم پس از جر و بحثی مختصر با یکی از مشتری ها دوباره به کافه یمنی مورد اشاره در این پست  افتاد و قرعه کار به نام غذای برحق دیگه ای به اسم دجاج حنيذ افتاد. خوراک فوق الذکر، مرغ ادویه دار تنوری با بغل بشقابی خورش بامیه و سبزیجات بود. برای بازسازی اون، بنده مرغ رو به ادویه یمنی آلودم و روانه فر کردم. در حین آمده شدن مرغ، بغل بشقابی بامیه رو هم به مدد همون ادویه حوائج هوا کردم. مرغ تنوری پیش رو غذای خوبی هست و زیربنای اون رو می شه به تمام ادویه های دیگه هم توسعه بخشید. در زمینه طبخ خورش بامیه، دو مکتب فکری متفاوت بین ملت موجود هست. عده ای از لزاجت بامیه گریزان هستن و لذا بامیه رو در ابتدا آب پز و آب کش می کنن. گروهی چون بنده معتقدن که بهترین راه، قاچ نکردن بامیه و تفت دادن اولیه اون (مثل بادمجان در خورش) هست. بنده به گروه دوم تعلق دارم.   
مواد اولیه:
یک کیلو یا (چهار عدد) کتف مرغ
ادویه حوائج (دستور در ادامه)  
چهارصد و پنجاه  گرم بامیه
شش حبه سیر، خرد شده
یک دوم پیمانه پیاز داغ
یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
دو قاشق غذاخوری آب لیمو ترش
ادویه حوائج:
یک قاشق غذاخوری زیره نکوبیده (یا یک قاشق چای خوری از پودر)
یک یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز (یا یک قاشق چای خوری از پودر)
یک قاشق غذاخوری دونه فلفل سیاه (یا یک دوم قاشق چای خوری از پودر)
یک قاشق غذاخوری دونه فلفل بهار (یا یک دوم قاشق چای خوری از پودر)
یک قاشق چای خوری زردچوبه
یک دوم قاشق چای پودرهل
یک و یک دوم قاشق چای پودر فلفل کشمیری یا پاپریکا  
ادویه حوائج رو با پودر فلفل مخلوط کنید و سپس نصف پودر حاصل رو بر سطح مرغ بیفشانید. صبر کنید مرغ به دمای محیط (نیم ساعت خارج از یخچال) برسه و سپس اون رو در فر چهارصد فارنهایت یا همون دویست و پنج سانتیگراد به مدت چهل دقیقه، یا تا وقتی که کاملا پخت، تنوری کنید.      

بامیه رو با سیر تفت بدید تا طلایی بشه. سایز بامیه ها رو دارید؟ پاکت بامیه یخ زده رو از همون محله عربی خریدم و پس از گشودن اون از رویارویی با بامیه های ریز و یکدست لذت بردم. بامیه های مغازه هندی از نظر ابعاد به شدت غنی و هر کدوم از اون ها به اندازه دشنه شعبون بی مخ هست. به بامیه بقیه ادویه، پیاز داغ و رب رو اضافه کنید و تفتی مختصر به اون ها بدید. در نهایت کمی آب و آب لیمو رو به خورش اضافه کنید و در بغل مرغ اون رو سرو کنید.          

Comments

Nei Rang said…
تشکر فراوون شف دوزل عزیز
باید امتحان کنم ببینم اگه بامیه کنسرو شده رو سرخ کنم چی از آب در میاد.
:) استرس زیادی داشتم که از میخک هم در ترکیب ادویه استفاده شده باشه, ولی خوشبختانه بخیر گذشت.
Maral said…
سلام
من بعد از مدتها برگشتم و مجبور شدم هزار دستور رو یک دفعه بخونم :)
زن‌عموی من، که دستپخت رویاییه، بامیه رو تفت داده بود و با ترکیب اون با سیب‌زمینی آب‌پز و یک سری چیزای دیگه یه سالاد رویایی ساخته بود. خیل
گفتم شاید ایده خوبی باشه برای شما.
Doozel said…
جناب نیرنگ
از میخک هم می شه سود برد در صورت تمایل
Doozel said…
خانم مارال
سالاد رویایی با بامیه فکر خوبی به نظر می یاد
mali said…
به به این غذا به رژیم کتوی من میخوره. راستش من هم مثل جناب نیرنگ نگران میخک بودم