Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

مرغ تنوری پاییزی با کدو حلوایی و لعاب انار


به میمنت ورود تدریجی فصل خزان، اینجا یه مرغ پاییزی با مواد اولیه پاییزی رو تقدیم می کنم. این مرغ به همراه  قطعات کدو حلوایی و به کمک  لعابی اناری تنوری می شه. نتیجه زیاد با اون پست قدیمی مشابه متفاوت نیست و شاید بشه این پست رو بازسازی متفاوت اون پست هم نامید. پاییز پارسال، این خورش کدوحلوایی و آلو بخارا هم پست شد که اون هم به نوبه خودش دستور مرغانه  مقتدری هست و پخت اون به شما توصیه می شه. صرف سبزیجات فصل و تهیه شده در مزارع نزدیک به حفظ محیط زیست کمک می کنه و شایسته هست که از پاییز و وفور کدو حلوایی و انار بهره برداری مقتضی بشه. متاسفانه گوشت اکثر کدوهای کشت شده در ایران حروم می شه و فقط تخم اون ها مورد استفاده قرار می گیره. لذا سعی در ترویج دستورهای کدو دوست باید در اولویت قرار بگیره.        

مواد لازم:
یک عدد پیاز متوسط، خلالی شده
نیم کیلو کدو حلوایی، به مکعب های  دو سانتی خرد شده  
چهار عدد رون مرغ کامل  
نمک و فلفل و روغن مایع به میزان لازم

برای لعاب:
یک پیمانه آب انار
یک عدد لیموی سبز بزرگ
یک قاشق غذاخوری کره سرد    
یک قاشق غذاخوری سس فلفل تند


لعاب رو با غلیظ کردن آب انار، آب لیمو و سس فلفل آغاز کنید. وقتی که مایع به قاشق چسپید، زیر ظرف رو خاموش کنید و کره سرد رو اضافه کنید و هم بزنید تا سس همگنی حاصل بشه. مرغ و مکعب های کدو رو به سس آغشته کنید و ترجیحا دو ساعت مارینیت کنید. من در تصاویر فقط کتف رون به کار بردم چون ترجیح به خوردن بیشتر کدو و کمتر گوشت داشتم. روی سینی فر، پیاز خلالی رو پهن کنید؛ سپس مرغ و تکه های کدو رو روی پیاز پهن کنید. کمی از لعاب رو برای برس زنی در حین پخت نگه دارید.           

فر رو روشن و روی دمای ۴۵۰ فارنهایت یا همون ۲۳۰ درجه خودمون تنظیم کنید. سینی رو به مدت چهل دقیقه در فر قرار بدید و سپس سینی رو از فر خارج کنید و با بقیه سس برس بزنید. سینی رو به فر برگردونید وده دقیقه دیگه بپزید.    
صرف این غذا با نون صفای خاصی داره.

Comments

Unknown said…
سلام و خسته نباشيد
تا اسم پست رو خوندم ياد پست پارسال افتادم
البته پارسال سرم شلوغ بود و قسمت نشد درست كنم ولى امسال حتما بايد برم سر وقتش
از الان تو فكر اينم كه رب انار استفاده كنم
Nei Rang said…
:) تصویر آخر رو که دیدم, همین که فرشته سمت چپی خواست بگه "کوفتت بش..", با چشم غره ای روبرو شد و خفه خون گرفت.

خیلی شیک و اشتها برانگیز شده؛ نوش جان و سپاسگزار
Doozel said…
خانم سونا
آب انار غلیظ شده در واقع همون رب انار هست و بنده رنگ قرمز مدل خونگی رو ترجیح می دم. ولی دستور رو می شه با آب انار رقیق شده هم اجرا کرد
Doozel said…
جناب نیرنگ
حق با سمت چپی بود و نباید برخورد باش می کردید
Unknown said…
انارهاى اينجا همشون شيرين هستن
ولى رب انار ترش و اعلاى شمال دارم
واسه همين چاره اى ندارم