Skip to main content

Featured Post

فهرست ممتازترین دستورهای کافه شمشیری

اینجا چکیده ای از بهترین دستورهای سایت به زعم نگارنده رو داریم. آرشیو فخمیه سایت، چون صدفی پر در، حاوی دستورهای بی شماری هست و لذا انتخاب این لیست برای بنده بسیار سخت بود. معیار گزینش، یادآوری لذت چشایی بنده پس از صرف غذای مورد نظر و استقبال عمومی خوانندگان از دستور مورد نظر بود. اگر دستور دیگه ای طی این سالیان دراز نظر شما رو جلب کرده، وارد منوی ثابت شما شده، و یا خاطره خوشی برای شما خلق کرده همین جا کامنت بدید و سایرین رو از این مهم مطلع سازید.  1)انواع  خوراک با گوشت بره: i.ماهیچه، ران،  یا شانه بره:  باقالی پلو با ماهیچه گوسفند آبگوشت کشمیری رون بره پروونسال به روش سو-وید شونه گوسفند با نخود و آب انار ران گوسفند تنوری بریونی (غذای اصفهانی) مدرن~تلیت کشک نوین ماهیچه گوسفند بِرِیز شده در شیر ii.گوشت بره چرخ کرده: کوفته بره با ادویه جات معطر و سس ارده و لیمو

سس برگ سیرقصه از این پست خانم مهناز شروع شد. یکی از دردهای بشر آریایی به دور از ایران زمین، دوری از کالای استراتژیک برگ سیر تازه می باشد. این مشکل به قوت خود باقی بود تا اینکه این اواخر به همت خانم مهناز برطرف شد. لذا به شکرانه حل این مشکل، اینجا من یه سس سیر خوشرنگ، خوشمزه و سالم(؟ این آخری از من بعید بود و من پوزش می طلبم) رو از محصول اول خودم درست می کنم.

البته همین جا به زرت قاطر می گم که این پست کمی مواد و وسایل خاص می طلبه و اگر اون ها رو ندارید انتظار تولید سسی مثل عکس بالا رو نداشته باشید.  این مواد و وسایل عبارت از مخلوط کن پرقدرت و نوعی صمغ مخصوص آشپزی به اسم xanthan gum می باشد.البته اگر اینها رو ندارید سس شما به قوام اینجا نمی رسه ولی مزه کماکان به قوت خود باقی خواهد بود. 

این صمغ عموما برای حجم دادن به پوره مواد کم نشاسته مثل سبزیجات به کار می ره. همچنین از اون برای تولید مایونز بدون تخم مرغ برای افراد کاملا گیاه خوار استفاده می شه. افرادی که هم به گلوتن حساسیت دارن از این به جای نشاسته استفاده می کنن.                 


خدمت شما عارضم که چون من در گرمسیر زندگی می کنم و از الوار گرمسیری به حساب می یام، ترجیح دادم سیر رو به جای آب در خاک بکارم. خیلی زود و سریع رشد کرد و بالندگی بیاغازید. مواد لازم:
معادل یک پیمانه برگ سیر تازه
یک هشتم قاشق چای خوری xanthan gum
یک الی دو قاشق غذا خوری روغن زیتون فوق بکر
چند قطره آب لیمو  
نمک و فلفل به میزان لازم 


برگ سیر رو در آب شور در حال جوش بندازید و یک دقیقه بجوشونید.  
سپس به سرعت آبکش کنید و در آب یخ دار بندازید تا رنگ اون حفظ بشه.


برگ ها رو از آب یخ خارج کنید ولی اون ها نچلونید و به مخلوط کن منتقل کنید. صمغ، نمک و فلفل و خیلی کم آب لیمو رو اضافه کنید و حسابی پوره کنید. در آخر روغن رو کم کم اضافه کنید تا سس براق و غلیظ بشه.  

من با این سس یه رپ ایرانی به فرم بالا درست و خفه کردم.

جوجه کباب با سس بالا و سیخ های منحرف قرطی مآبانه 

جوجه کباب بالا با عکسی  قرطی مآبانه 

Comments

Mahnaz said…
بادیدن این گلدونهای سبز به خصوص برگ سیر و اون محیط گرم کلی دلگرم شدم دو هفته پیش که مامان و بابام عازم ترکیه بودن برای خوشحال و غافلگیر کردنشون با سیرهای بیشتری برگ سیر سبز کردم و از اونجائی که هوا خیلی خوب گرم شده بود تصمیم گرفتم از همون روز اول در بالکن بذارم همه چی به خوبی پیش میرفت و سیرها چند سانتی سبز شدند ولی غافل از اینکه شبهای سرد اثر بدی روی سیرها میذاره و با کمی خیره سری من سیرهابه نتیجه نرسیدند حالا من عکسهای پست خودم و عکسهای دوستان و امروز هم این سیرهای قشنگ را نشون بابا و مامانم میدم و کلی دلیل برای سبز نشدن سیرهای خودم میارم حالا بوی گند سیر تمام بالکن را برداشته و من هنوز امیدوارم ولی چه میشه کرد قرار نیست که همیشه هر چیزی به نتیجه برسه در آینده نزدیک به آلمان بر میگردم اگر هوا هم یاری کنه مثل شما در خاک میکارم مرسی
Doozel said…
باز هم ممنون از شما! هرگاه پستی از شما توسط تعداد زیادی رجوع بشه و مشکلی از کسی حل کنه، اون وقت می تونید مطمئن باشید که وب لاگ خوبی دارید و وقت خود رو هدر نداده اید
Unknown said…
سلام، میشه بگید اون جوجه کباب رو چه جوری درست کردید؟ و اون قرطی مابانه رو چه جوری؟ ممنون میشم
Doozel said…
جوجه رو در تابه چدنی پختم و سیخ تو هم برای ایجاد جنبه های دراماتیک با کبریت سوزندم. سیخ قرطی مابانه رو هم خریدم